Sürekli üşümenin en yaygın nedenleri

Karda dışarı çıktığınızda üşüyorsanız, bu gerektiğince natural ve çok mantıklı. Fakat sıksık üşüyor ya da titriyorsanız ve hem de her bireyin terlediği ortamlarda dahi üşüyorsanız, ne yapmanız gerekliliğini biraz düşünmenin süreyi gelmiş demektir.

Karda dışarı çıktığınızda üşüyorsanız, bu gerektiğince natural ve çok mantıklı. Fakat sıksık üşüyor ya da titriyorsanız ve hem de her bireyin terlediği ortamlarda dahi üşüyorsanız, ne yapmanız gerekliliğini biraz düşünmenin süreyi gelmiş demektir.

Sürekli üşümek yetersiz dolaşımdan daha ciddi sıhhat problemlerine kadar, bedeninuzda bir şeylerin hatalı gittiğini gösterebilir.

Ortalama normal beden sıcaklığı 36.5 °C'dir, fakat bu şahıstan şahsa 0.5 dereceye kadar değişebilir. Gün ilerledikçe, sıcaklık natural olarak değişir, tepe noktası 18.00 civarındadır ve sonrasında sabahın erken saatlerinde düşer.

Vücudumuzun değişik bölümleri değişik sıcaklıklara sahiptir. Yaklaşık 37°C ile rektum bedenin en sıcak yeridir, sonrasında kulaklar ve ağız gelir. Şaşırtıcı bir şekilde, bedenin en soğuk alanı koltuk altıdır ve genelde 35.9 °C'dir.

SÜREKLİ ÜŞÜMENİN EN YAYGIN NEDENLERİ


Hava sıcaklığı yalnızca bir günde aşağı yukarı 10 derece düştüğü amacıyla üşüyorsanız, bu tamamiyle normaldir, fakat etrafınızdaki herkes rahatken titriyorsanız bu sıhhat problemlerinin bir göstergesi olabilir.

Kısmen psikoloji ve soğuk hissetmeye katkıda bulunabilecek koşullara karşı daha çok hassasiyet sebebiyle kadınların daha soğuk hissetmesi süregelendır.

İşte sorununuzun sebebi olabilecek 8 şey ve nasıl çözebileceğiniz:

Sürekli Üşümenin nedenleri

Hipotiroidizm

Hipotiroidizmin bulgularınden biri sıksık bir soğukluk hissidir, bu da tiroid bezinin yeterli tiroid hormonu üretmediği manasına gelir. Yakın sürete hamile kalmış ya da 60 yaşın üzerindeki şahıslar genelde bu hali yaşar. Hipotiroidizmin bulgularınden bazıları saç dökülmesi, kuru cilt ve saç, daha ağır ve daha çok adet devresi ve açıklanamayan kilo alımıdır.

Üşümenizin unsurunun hipotiroidizm bulunduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle bir ekspertize başvurmanız gerekir.

Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Anemi

Vücuttaki demir eksikliği, süreğen üşüme duygusunun ana amaçlarinden biridir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin ısı üretebilmesi amacıyla oksijen taşımasına yardımcı olur. Demir mühimdir zira hipotiroidizme yol açabilen tiroid fonksiyonunu yavaşlatabilir.

Demir eksikliğiniz varsa meydana çıkabilecek başka belirtilerden bazıları yüz solgunluğu, konsantrasyon zorluğu ve soluk darlığıdır.

Bir kan testi ile doğru tanıyı temin edebilirsiniz ve aneminin ne kadar kuvvetli bulunduğuna bağlı olarak, takviyeler alabilir ya da yalnızca kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ya da yumurta gibi demir sahibi olan yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Zayıf Dolaşım

Hem elleriniz hem de ayaklarınız sıksık üşüyorsa fakat bedeninizin geri kalanı normalse, bu büyük ihtimalle kanın ekstremitelerinize ulaşmasını engel olan bir dolaşım problemidir. Dolaşım problemlerinin süregelen amaçlarinden biri, kan damarlarının daralması sebebiyle genelde parmaklarda yineleyen dolaşım bozukluklarına namacıyla olan Raynaud belirtisidur. Primer Raynaud belirtisi bilhassa 20 ila 40 yaş arasındaki kadınları etkiler. Genel olarak, kadınlar erkeklerden aşağı yukarı 5 kat daha sık etkilenir.

Bu haldeki fazlası insan seyrek tedaviye gereksinim duyarken, bazı durumlarda kesinlikle tedavi gerekir. Bu amaçla, dolaşım probleminin unsurunu belirleyecek ve daha ciddi bir hal olmadığını denetim edecek bir hekime gitmek en iyisidir.

Düşük Vücut Ağırlığı

Çok zayıfsanız, sıksık üşümenizin ve bedeninizi sıcak tutamamanızın sebeplerinden biri bu olabilir. Düşük beden kitle indeksi (VKİ), sizi soğuk havalardan güvenliğini sağlamak amacıyla yeterli beden yağına sahip olmadığınız manasına gelebilir.

Ek olarak, kilo verme sürecindeyseniz çok daha az yiyecek tüketirsiniz ve kalori açığınız metabolizmanın yeterli beden sıcaklığı üretememesine namacıyla olabilir.

VKİ'nizin namacıyla namacıyla düşük bulunduğunu saptamak amacıyla bir eksperle konuşmanız akıllıca olacaktır ve eksper aynı sürete sıhhatli bir kiloya nasıl olası bulunduğunca basit ulaşılacağını önerebilir.

Dehidrasyon

Isınamıyorsanız bu, su içmeniz gerekliliğinin de bir işareti olabilir. İnsan bedeninin aşağı yukarı yüzde 60'ı sudan meydana gelir ve aynı sürete beden sıcaklığının korunmasına da yardımcı olur. Yeterince sıvı içerseniz, su bedeninizdeki ısıyı tutar ve yavaşça serbest bırakır, böylelikle her vakit gerektiği kadar ısınırsınız.

Vücutta az sıvı varsa, aşırı sıcaklıklara daha duyarlı duruma gelir. Dehidrasyon bulguları arasında şuur bulanıklığı, kas spazmları ve koyu renkli idrar bulunur. Günde 8 bardak su yardımcı olacaktır, fakat güneş altında süre geçiriyorsanız, bundan daha fazlasınu tüketin.

Uyku Eksikliği

Uyku eksikliği sinir sisteminizi bozabilir ve beyindeki beden sıcaklığını etkileyen düzenleyici mekanizmalarınızı tersine çevirebilir. Bunun namacıyla bulunduğu şimdilik tam olarak belli değildir, fakat incelemeler uyku eksikliğinin beynin beden sıcaklığını düzenlemekten mesul alanı olan hipotalamustaki aktiviteyi azalttığını gösteriyor.

Şeker Hastalığı

Kontrolsüz diyabet, kollarınızda ve bacaklarınızda duyum gerçekleştiren sinirlere sıksık bir hücum olan periferik nefropati adı verdiği bir duruma namacıyla olabilir. Bu geliştiğinde kol ve bacaklarınızda anlaşma ve bazı durumlarda ağrı farkedebilirsiniz ve bu sinirler de beyninize sıcaklığı hissetmekle alakalı bir mesaj göndermekten mesul bulunduğundan, kollarınız ve bacaklarınız da üşüyebilir.

Diyabetik nefropati yavaş yavaş gelişir, bu amaçla varlığından tamamiyle habersiz olabilirsiniz. Fakat şeker hastalığınız varsa ya da hastalık bulgularıniz varsa (ilk üçü genelde sık idrara çıkma, yorgunluk hissi ve susuzluk artışıdır), bir hekime görünün.

Vitamin Eksikliği

Üşüme hissi, hayvansal kaynaklı besinlerde tespit edilen ve üşüme hissini azaltmada mühim bir rol oynayan B12 vitamini eksikliğinden de kaynaklanabilir. Vücudumuz, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerini üretmek amacıyla B12 vitaminine gereksinim duyar. Ve bu vitaminden yoksun bulunduğunuzda anemi, alyuvar sayısında azalma ve nihayetinde üşüme hissi yaşayabilirsiniz.