Stresi Azaltmanın Faydalı Yolları

Tüm stresten kurtulmayı planlamak gerçekçi bir hedef olmasa da, yukarıdaki aktiviteleri proaktif olarak yapmak gereksiz stresten kaçınmanıza ve stres geldiğinde daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Stresli hissetmek? Aşağıdaki aktivitelerden birini denemek için on dakikanızı ayırın ve stres seviyenizi azaltın. 

Devam eden stres zihinsel sağlığınızı etkiler ve doktora gitmeye değer olabilir. İki hafta veya daha uzun süredir kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya 'kendinizde değil' hissediyorsanız, doktorunuza görünmelisiniz. Unutmayın: ruh sağlığı için yardım aramak için bir kriz durumunu beklemeniz gerekmez.

1. Egzersiz

Bunun bir klişe olmasının bir nedeni var: egzersiz , vücudunuzu gerçekten daha az stresli hissetmenize yardımcı olabilecek endorfin gibi iyi hissettiren hormonlar salgılamaya sevk ediyor. Stres ayrıca kaslarınızı bilinçaltında gerdirebilir, bu da egzersizin gevşemesine yardımcı olabilir.

Tam bir antrenman olmak zorunda değil: bloğun etrafında yürüyün, 20 zıplama yapın, hızlı bir koşuya çıkın veya takip etmek için YouTube'da 10 dakikalık bir yoga akışı bulun .

2. Organize edin

Yapılması gereken görevlerin sayısı veya yerine getirilmesi gereken son tarihler yüzünden bunaldığınızı hissettiğinizde stres başlayabilir. Bir yapılacaklar listesi veya zaman yönetimi stratejisi yazmak, her görevi tamamlamaya kadar görmeye odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Oturun ve yapmanız gereken her şeyi ve her görevi tamamlamak için atmanız gereken her adımı yazın. Önce yapılması gerekenleri önceliklendirin ve nelerin daha sonraya bırakılabileceğini veya neleri bir başkasına atayabileceğinizi belirleyin. Her bir görevi tamamlamanın ne kadar zaman alacağı konusunda gerçekçi olun ve işi tamamladığınız için kendinizi ödüllendirmek için programınıza yer açın.

3. Nefes al

Stres ve kaygı, nasıl nefes aldığınızı etkileyebilir , bu da bedeninizin ve zihninizin nasıl hissettiğini etkiler. Birkaç derin nefes almak nefesinizi ve kalp atış hızınızı yavaşlatmaya, kaslarınızı gevşetmeye ve zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

4. Mola verin

Yeni yürümeye başlayan bir çocuk değilsiniz, ancak bu, stresli olduğunuzda mola vermenin geçerli olmadığı anlamına gelmez.

Tıpkı çocuklarda olduğu gibi, stres duygularımızı ve nasıl davrandığımızı, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı etkileyebilir. Stres, sizi asabi veya asabi, kolayca sinirli veya tedirgin olmanıza neden olabilir.

Stresin nasıl hissettiğinizi veya nasıl davrandığınızı etkilediğini fark etmeye başladığınızda, uzaklaşmanın ve sadece kendinize odaklanmak için birkaç dakika harcamanın zamanı gelmiş olabilir. Kitap okumak veya müzik dinlemek gibi hoşunuza giden bir şey yapın veya nasıl hissettiğiniz hakkında konuşabileceğiniz güvenilir bir arkadaş veya meslektaş bulun.

Molalar sadece reaktif olmak zorunda değildir: proaktif olarak her hafta programınıza biraz 'zaman' oluşturun, sağlığınıza dikkat ederken keyifli bir şeyler yapmanıza izin verin.

5. Meditasyon yapın

Henüz dikkat , meditasyon veya gevşeme egzersizlerini denemediyseniz , başlamak için daha iyi bir zaman olamaz. Stresi azaltmaya ve yönetmeye ve zihinsel esenliği artırmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bu araçlar, stres yaşadığınızda ve kendinizi iyi hissettiğinizde önleme araçları olarak yararlıdır.

Aşağıda bağlantısı verilen ücretsiz kaynaklar da dahil olmak üzere, bu alıştırmaları uygulamanıza yardımcı olacak birçok program, web sitesi, kitap ve uygulama bulunmaktadır.

Neden stresi azaltmalısınız?

Biraz stres normaldir ve baskı zamanlarında daha etkili bir şekilde çalışmanıza yardımcı olabilir, ancak devam eden stres fiziksel veya zihinsel sağlığınız için iyi değildir . Baş ağrısına ve uyku kaybına neden olmaktan hormonal işlevi, kan basıncını ve ilişkileri etkilemeye kadar, uzmanların mevcut 'stres salgınının' halk sağlığı üzerindeki kötü etkileri konusunda uyarmasının birçok nedeni vardır.

Tüm stresten kurtulmayı planlamak gerçekçi bir hedef olmasa da, yukarıdaki aktiviteleri proaktif olarak yapmak gereksiz stresten kaçınmanıza ve stres geldiğinde daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.