Soğukta Egzersiz Yapmak Daha Fazla Yağ Yakabilir

Soguk hava, günlük koşuyu ertelemek için iyi bir bahane olabilir, ancak yeni araştırmalar, daha düşük sıcaklıklarda egzersiz yapmanın normalden daha fazla yağ yakabileceğini öne sürüyor - en azından daha kısa süreli yüksek yoğunluklu egzersiz patlamaları söz konusu olduğunda.

Soguk hava, günlük koşuyu ertelemek için iyi bir bahane olabilir, ancak yeni araştırmalar, daha düşük sıcaklıklarda egzersiz yapmanın normalden daha fazla yağ yakabileceğini öne sürüyor - en azından daha kısa süreli yüksek yoğunluklu egzersiz patlamaları söz konusu olduğunda.

11 "Orta derecede zinde, fazla kilolu" yetişkin gönüllü üzerinde yapılan bir çalışmada, lipit oksidasyonu - yağ yakmanın teknik terimi - 32 derece Fahrenheit (sıfır santigrat derece) daha soğuk bir ortamda egzersiz sırasında üç kattan fazla arttı. yaklaşık 70 derece Fahrenheit (21 santigrat derece) sıcaklıkta nötral ortam.

Katılımcılar, her sıcaklıkta yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz (HIIT) olarak da bilinen yüksek yoğunluklu aralık egzersizi (HIIE) için bir dizi standart egzersiz programından geçirildi: yüzde 90 eforla on adet 1 dakikalık bisiklet sprinti, ardından 90- Her iki seansın sonunda bir soğuma dönemi ile birlikte yüzde 30 eforla ikinci iyileşme dönemleri.

Onların Kanada'da Laurentian Üniversitesi'nden araştırmacıların yazma "Bu, yüksek yoğunluklu interval egzersiz, hem yemek sonrası metabolizma olarak ertesi gün boyunca akut metabolizması üzerindeki soğuk ortam sıcaklıklarında etkilerini araştırmak için bilinen ilk çalışmadır" kâğıt .

"Soğuk bir ortamda yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizin, termik nötr bir ortama kıyasla akut metabolizmayı değiştirdiğini gözlemledik. Bununla birlikte, soğuk bir uyaranın eklenmesi, ertesi gün yemek sonrası metabolik yanıtlar için daha az elverişli oldu."

Vücudumuz aktif hale geldiğinde, kandaki besinleri ve düzenli lipit veya yağ seviyelerini daha iyi işleyebilirler. Araştırmacılar, çalışma gönüllüleri üzerindeki etkiyi kontrol etmek için cilt sıcaklığını, çekirdek vücut sıcaklığını, kalp atış hızını ve kuadriseps kaslarına iletilen oksijen miktarını ölçtüler. 

Ertesi sabah - yüksek yağlı bir kahvaltının ardından - insülin, glikoz ve trigliserid seviyelerini kontrol etmek, lipid oksidasyon oranlarını tekrar anlamak ve önceki gecenin faydalarının devam edip etmediğini görmek için kan örnekleri alındı.

Soğukta egzersiz, lipid oksidasyonunu hemen ardından yüzde 358 artırırken, ertesi sabah kahvaltıdan sonra ("yemek sonrası" dönem) önemli bir fark yoktu. Aslında, kahvaltı sonrası okumalar söz konusu olduğunda , glisemik yanıt (yemekten sonra vücudun kan şekeri seviyelerindeki değişiklik) termonötr ortamda egzersizden sonra daha iyiydi.

Araştırmacılar, "Soğukta akut HIIE sırasında akut faydalar mevcut gibi görünse de, öğün sonrası metabolik yanıtlar, akut soğuğa maruz kalma ile yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz yapıldığında daha az elverişlidir" diye sonuçlandırıyorlar .

Çok az gönüllü ve sadece birkaç HIIE seansıyla, çalışmadan kapsamlı sonuçlar çıkarmak için henüz çok erken - ancak yoğun egzersiz patlamaları sırasında ortam sıcaklığının yağ yakımını nasıl etkileyebileceğine bakmak için ilginç bir başlangıç ​​noktası.

Önceki çalışmalar, HIIE'nin - çekiciliğinin bir parçası olan - yağ yakmada çok etkili olduğunu ve ayrıca egzersiz sonrası vücut metabolizması ile ortamın ne kadar sıcak veya soğuk olduğu arasında yerleşik bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bu yeni çalışma, daha fazla korelasyon aramak için bu iki araştırma alanını birleştiriyor.

Egzersizin sağlıklı kalmak ve diyabet , karaciğer hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar ve diğer sağlık sorunları riskini azaltmak için çok önemli olduğunu biliyoruz - bu nedenle, neyin verimli, yararlı egzersizi ve neyin yaramadığını daha iyi biliriz.