Sivilce Nasıl Geçer ?


Cilt bakımı, akne tedavisinde çok önemli bir rol oynar. Akne tedavisinden en iyi sonuçları almanıza yardımcı olmak için, akneyi kötüleştirebilecek en iyi cilt bakımı alışkanlıklarının bir listesini oluşturduk.
Sivilce Nasıl Geçer ?

Sivilceyi kötüleştirebilecek 10 cilt bakımı alışkanlığı

Bunlardan herhangi birini yapıyor musunuz? Öyleyse, dermatologların bunun yerine yapmanızı önerdiği şeyi okuduğunuzdan emin olun. Bazı basit değişiklikler yapmak, daha temiz bir cilt için cevabınız olabilir.

 1. Günde iki kez ve terledikten sonra yıkayın. Terleme, özellikle şapka veya kask takarken sivilceyi daha da kötüleştirebilir, bu nedenle terledikten sonra cildinizi mümkün olan en kısa sürede yıkayın.

 2. Nazik, aşındırıcı olmayan bir temizleyici uygulamak için parmak uçlarınızı kullanın. El bezi, file sünger veya başka bir şey kullanmak cildi tahriş edebilir.

 3. Cildinize karşı nazik olun. Alkolsüz olanlar gibi nazik ürünler kullanın. Cildinizi tahriş eden, büzücüler, tonerler ve eksfolyantlar içerebilecek ürünleri kullanmayın. Kuru, kırmızı cilt sivilcenin daha kötü görünmesine neden olur.

 4. Cildinizi ovalamak sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Cildinizi ovalamanın cazibesinden kaçının.

 5. Ilık suyla durulayın

 6. Düzenli olarak şampuanla. Yağlı saçlarınız varsa her gün şampuanlayın.

 7. Cildinizin doğal olarak iyileşmesine izin verin. Sivilcenizi çıkarır, patlatır veya sıkarsanız, cildinizin temizlenmesi daha uzun sürer ve sivilce izlerine yakalanma riskini artırırsınız.

 8. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Gün boyunca cildinize dokunmak alevlenmelere neden olabilir.

   

 9. Güneşten ve bronzlaşma yataklarından uzak durun. Bronzlaşma cildinize zarar verir. Ayrıca bazı sivilce ilaçları, cildi hem güneşten hem de kapalı bronzlaşma cihazlarından aldığınız ultraviyole (UV) ışığa karşı çok hassas hale getirir.

  • Bronzlaşma yatakları kullanmak, cilt kanserinin en ölümcül formu olan melanom riskinizi% 75 artırır.

 10. Aşağıdaki durumlarda bir dermatoloğa danışın:

  • Sivilceniz sizi utandırır veya utandırır.

  • Denediğiniz ürünler işe yaramadı.

  • Sivilceniz yara izi bırakıyor veya cildinizi koyulaştırıyor.

Günümüzde hemen hemen her akne vakası başarıyla tedavi edilebilmektedir. Dermatologlar mevcut sivilcelerin tedavisine yardımcı olabilir, yeni çatlakları önleyebilir ve yara izi geliştirme şansınızı azaltabilir. Cildinizin bakımı ile ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, bir dermatoloğa gitmek için randevu almalısınız.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.