Selülit Nedir Neden Oluşur ?

Genellikle kalça ve uyluk kısımlarında küçücük topaklar ya da çukurların meydana getirdiği bir cilt haludur, fakat başka bölgelerde de oluşabilir.Selülit, yağ birikintileri cildin altındaki bağ dokusundan geçerken oluşur.

Selülit amacıyla genelde portakal kabuğu derisi terimi kullanılmaktadır.  Erkeklere oranla kadınlarda daha çok rastlanmaktadır. Bunun sebebi; yağ, kas bas dokularının farklılığından meydana gelmektedir.Kadınların %90'ına yakın belli bir vakit selülit ile geçirmektedir.


Neden Oluşur


Selülitlerin nasıl oluştuğu net sebebi bilinmemektedir, fakat dermatolojik katmandaki derinin yüzeyinin altındaki bağ dokusu ile derinin altındaki yağ tabakası arasındaki etkileşimin neticesi bulunduğu görülmektedir.

Kadınlarda, yağ hücreleri ve bağ dokuları dikey olarak meydana gelmektedir. Erkekler ise bu hal tam tersidir. Çapraz bir yapıya sahiptir, bu hal kadınların erkeklerden daha çok selülit olma ihtimalini doğuruyor

Yağ hücreleri cilt tabakasının geçer ve çukurluklar meydana getirirse bu selülit görüntüsünü meydana getirir

Toksinler selülite namacıyla olmaz.Fakat sıhhatli bir hayat tarzınız selülitlerin azalmasında rol oynamaktadır.

Sigara içenlerde, egzersiz yapmayanlarda ve uzun vakit vakitsince bir pozisyonda oturan ya da ayakta kalanlarda da daha vakitgelen olabilir.

Çok çok yağ, karbonhidrat , tuz ve çok az lif yiyenlerin daha çok miktarda selülit olması muhtemeldir.

Neden Olan Diğer Faktörler : Hormonlar ve Yaş
Selülit meydana gelmesinde hormonlar mümkün mühim bir rol almaktadır. Östrojen , insülin , noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktin, selülit oluşumunun bir parçasıdır.

Farklı bir teori, kadınlarda östrojen menopoza girişte azaldıkça, cilt altındaki bağ dokusuna kan akışının da azaldığıdır.

Düşük dolaşım, bölümde daha az oksijen olması manasına gelir ve bu da daha düşük kollajen üretimi ile sonuca erer . Yağ hücreleri de büyütmek östrojen seviyeleri düştüğünde olarak.

Bu faktörler, yağ birikintilerini daha görünür duruma getirmek amacıyla birleşir . Cildin altındaki yağ, bağ dokusunu zayıflatmak amacıyla dışarı çıktıkça, tanınan çukurlaştırma tesiri meydana çıkar.

Yaş ilaveten cildin daha az elastik, daha ince ve sarkma ihtimalinin yükselmesine namacıyla olur. Bu selülit ilerleme şansını çoğaltır .

Kalıtsal Nedenler
Selülit gelişimi amacıyla belirli genler gereklidir. Kalıtsal faktörler, bir bireyin metabolizması, cilt altındaki yağ dağılımı, etnik köken ve dolaşım seviyeleri ile ilişkilendirilebilir. Bunlar selülit gelişim şansını etkileyebilir.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

İyiler Hep Kazanır