Salgın Çocukların Görme Yetisine Zarar Verebilir

Çin'deki araştırmacılar, uzun süre tecritte tutulan çocukların karşılaştığı başka bir sağlık sorununu daha ortaya çıkardı; kötüleşen görme. Uzağı görememe - tıbbi olarak miyopi olarak adlandırılan - zaten Doğu Asya ülkelerinde endişe verici bir sorundur ve Çin'i son yıllarda bunu bir sağlık önceliği haline getirmeye sevk etmektedir .

Çin'deki araştırmacılar, uzun süre tecritte tutulan çocukların karşılaştığı başka bir sağlık sorununu daha ortaya çıkardı; kötüleşen görme. Uzağı görememe - tıbbi olarak miyopi olarak adlandırılan - zaten Doğu Asya ülkelerinde endişe verici bir sorundur ve Çin'i son yıllarda bunu bir sağlık önceliği haline getirmeye sevk etmektedir .

Kamu programlarından biri, okul çocukları için yıllık göz muayenesidir. Foto tarama adı verilen bir teşhis sürecine dayanan sistem, her bir gözdeki ışığın neden olduğu refleksleri yakalar ve teknisyenlere önemli göz anatomisindeki kırılma hatalarının veya yanlış hizalamaların anlık görüntüsünü verir.

Araştırmacılar, tamamı 2015'ten beri her okul yılının başında toplanan 10 Shandong ilkokulundaki çocukların fotoğraf tarama kayıtlarını kullandı.

COVID'in 2020'nin ilk yarısında okulları kapatmaya zorlamasıyla birlikte, Eylül'de olağan Eylül yerine Haziran ayında yeni bir okul yılı başladı. Ancak yine de olağan tarama yapıldı ve göz uzmanlarına ve araştırmacılara 6-13 yaşları arasındaki binlerce çocuğun gözlerine iyi bir bakış sağladı.

Sonuçta, birbirini izleyen beş yıllık testler, bilim insanlarına toplam 389.808 göz küresine bir bakış sağladı.

 

Tüm bu gözlerde bulunan kırma kusurlarının sıklığının analizi, 2015'ten 2019'a göre nispeten istikrarlı bir eğilim ortaya koydu ve belki de miyopiye doğru hafif bir kayma oldu.

Bu değişim 2020'nin sonuçlarında açıktı, ancak altı ila sekiz yaşındakiler arasında kısa görüşlülük olarak nitelendirilen hatalarda önemli bir sıçrama görüldü.

Aslında, altı yaşındaki çocuklarda miyopi prevalansı, bir önceki yıla göre üç kat daha fazlaydı.

Sadece yaygın değişimin sebebi hakkında tahmin yürütebilsek de, kapalı alanlarda izole edilmiş halde uzun süre kitaplara ve ekranlara dikkatle bakmak işe yarayacaktır .

Araştırmacılar raporlarında , "Bu önemli miyop kayması, yıldan yıla başka hiçbir karşılaştırmada görülmedi, bu da muhtemelen 2020'deki olağandışı ev hapsi olayından kaynaklanıyor," diyor .

Taramanın Eylül yerine Haziran ayında yapılmış olması, pandemi güvenliği ile gelen tüm maskeleme ve uzaklaşma önlemleriyle birlikte, sonuçları bir şekilde etkilemiş olabilir.

Ancak farklılıklar test edilen tüm yaşlarda tutarlı değildi ve bu durum, muhtemelen kafa karıştırıcı faktörlerin suçlanmasına neden oldu.

 

Bazı çağların neden diğerlerinden daha fazla etkilendiği bir parça muamma. Küçük çocuklara tipik olarak evde eğitimde tamamlamaları için daha az görev verildiği göz önüne alındığında, ekran süresindeki farklılıklar veya yakın görüşlü çalışma miktarlarındaki farklılıklar muhtemelen neler olup bittiğini açıklamak için yeterli değildir.

 

Dışarıda vakit geçirmenin yardımcı olduğu biliniyor, ancak yine de altı ve 13 yaşındakilerin dışarıda geçirdikleri zaman arasında büyük bir fark olduğunu iddia etmek zor.

Olası görünen şey, altı yaşındaki çocukların sadece çevresel etkilere karşı daha duyarlı bir gelişim sürecinden geçmesidir. Daha uzun bir tecrit süresi ile, daha büyük çocukların bile yakında görme güçlükleriyle karşılaşması mümkündür.

Ekip, "Durum böyleyse, çevresel değişim dönemi miyopi gelişimi için ana risk faktörü olabilir, küçük çocuklar çevresel değişime daha büyük çocuklardan daha duyarlıdır" diye yazıyor ekip.

"Altı ila sekiz yaş arası çocuklar, miyopi gelişimi için önemli bir dönem yaşıyor olabilir."

Bu, şu ya da bu şekilde doğrulamak için daha fazla araştırma gerektiren bir hipotez.

Her durumda, sonuçlar, çocukluğumuzda iç mekanda bol miktarda zaman geçirmenin vizyonumuza yönelik riski artırdığını kuvvetle göstermektedir.

Bu, çocuklarımızın gözü uğruna açık olması için okullara ihtiyacımız olduğu anlamına gelmez. Pandemi sona ermediğinden, gerektiğinde izole ederek hayat kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız önemlidir.

Ancak izolasyonun çocuklarımızın gelişimini nasıl etkileyebileceğini bilmek, etkisini azaltmak için önlemler alabileceğimiz anlamına gelir.

Ekran süresini sınırlandırmak, dijital medyayı yüzden yarım metre uzakta (en az 18 inç veya daha fazla) tutmak ve mümkün olan her gün dışarıda vakit geçirmek , iç mekandaki izolasyonun görüş üzerindeki en azından bazı etkilerini azaltmak için yeterli olabilir .

COVID-19, insanlığın sağlığına yeterince zarar verdi. Görüşümüzün başka bir bedeli olmasına gerek yok.