Resmi Windows 11 gereksinimleri geldi: İşte uyumlu Qualcomm, AMD ve Intel CPU'lar

Microsoft, sızdırılan bir kopyasının günlerdir web'de dolaştığını izledikten sonra nihayet Windows 11'i duyurdu. Ancak, bitmiş, resmi ürünü çalıştırmak için hangi donanımın gerekli olduğunu bulmak söz konusu olduğunda, sızdırılmış, tamamlanmamış yapılar hiçbir şey ifade etmez

Microsoft, sızdırılan bir kopyasının günlerdir web'de dolaştığını izledikten sonra nihayet Windows 11'i duyurdu. Ancak, bitmiş, resmi ürünü çalıştırmak için hangi donanımın gerekli olduğunu bulmak söz konusu olduğunda, sızdırılmış, tamamlanmamış yapılar hiçbir şey ifade etmez. Neyse ki, Microsoft şimdi bu sonbaharda Windows 11'in resmi sürümünü veya bir haftadan biraz daha uzun bir süre içinde Insider sürümünü çalıştırma konusunda tam olarak hangi işlemcilere ihtiyacınız olacağını özetledi.

İşlemcilerin listesi kapsamlıdır, ancak tamamen kapsayıcı olup olmadığından emin değiliz. Microsoft bunu üç ayrı listeye ayırdı: biri AMD, biri Intel ve diğeri Qualcomm için.

İşte AMD listesine bir bağlantı . AMD Ryzen 3 3250Cs'ten AMD Ryzen Threadripper PRO 3995WX'lere kadar değişen işlemciler desteklenir. İşte Intel'in listesi Gezegendeki hemen hemen tüm ilgili veya yarı alakalı Intel yongalarını kapsar. Qualcomm'un listesi, işleri nispeten küçük yedi uyumlu Snapdragon işlemciyle sınırlar (birinci nesil Snapragon 835 hariç hepsi).

Microsoft'un listesi, Intel'in 2015 civarında çıkan 6th Gen 'Skylake' yonga serisine geri dönmüyor gibi görünüyor. Bu, Microsoft'un Surface Book 1 ve Surface Pro 4 gibi kendi Surface cihazlarından bazılarını da içerir, bu ilginçtir.

Microsoft ayrıca Windows 11'i çalıştırmak için gerekenlerin sert zemin ve yumuşak zemin dökümünü yayınladı. Sert zemin aşağıdaki gibidir:

  • İşlemci: Çekirdek >= 2 ve Hız > = 1 GHz
  • Sistem Belleği: TotalPhysicalRam >= 4 GB
  • Depolama alanı: 64 GB
  • Güvenlik: TPM Sürüm >= 1.2 ve SecureBootCapable = Doğru
  • Smode: Smode yanlıştır veya Smode doğrudur ve C_ossku (0x65, 0x64, 0x63, 0x6D, 0x6F, 0x73, 0x74, 0x71)
  • Güvenlik: TPMVersion >= 2.0
  • CPU Oluşturma

Bunlar göz ardı edilecek teknik özellikler değil. Microsoft'un iki katı özetleyen gönderisinde belirttiği gibi, "Windows 11'i çalıştırmak için cihazların aşağıdaki özellikleri karşılaması gerekir. Sert zemini karşılamayan cihazlar Windows 11'e yükseltilemez ve yumuşak zemini karşılayan cihazlar yükseltmenin tavsiye edilmediğine dair bir bildirim alır."

Eski cihazlar için gibi geliyor, CPU ne olursa olsun, 'sert zemin' gereksinimini karşıladıkları sürece (TPM 1.2 dahil), hala Windows 11'i alabiliyorlar. Yani, evet, bir sürü kıpır kıpır yer var.

Tabii ki, bunun Windows olduğunu belirtmeliyiz, yani her zaman geçici bir çözüm vardır. Bilgisayarınızın donanımının Windows 11'i resmi olarak desteklemeyebileceği, başka bir şekilde yüklenmesini sağlamanız gerekmez. Aynı şekilde, Microsoft geri bildirimlere dayanarak bu kısıtlamaları gevşetebilir, bu nedenle buna bir pin yapıştırır ve Ekim ayında nerede durduğumuza bakacağız.