Reeder Halka Arzında Rekor İlgi ve Katılım!

Yerli teknoloji devi Reeder, Borsa İstanbul'da işlem görmek üzere adım atıyor. Şirketin halka arz süreci, tarihi bir katılımla tamamlandı. Reeder Teknoloji'nin halka arzına yapılan başvurular, rekor kırarak kaydedildi.

Reeder Halka Arzında Rekor İlgi ve Katılım!

13-15 Eylül tarihlerinde, hisse başına 9,30 TL fiyatla başlatılan halka arz sürecine tam 4 milyon 262 bin 914 yatırımcı başvuruda bulundu. Bu rakamın 4 milyon 262 bin 699'unu bireysel yatırımcılar oluşturdu. Bu katılım, Borsa İstanbul tarihinde gerçekleşen en yoğun halka arz olarak kaydedildi. Reeder Teknoloji, 21 Eylül tarihinde REEDR kodu altında Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlayacak.

Yaklaşık 2 milyar TL değerindeki halka arz sürecinde, Türkiye nüfusunun hemen hemen %5'ini temsil eden 4 milyon 208 bin kişi Reeder'in yeni ortağı oldu.

2010 yılında kurulmuş olan ve yerli akıllı telefon pazarında önemli bir yer edinen Reeder Teknoloji, 2020'de 48,8 milyon TL, 2021'de 112,9 milyon TL ve 2022'de ise 480,1 milyon TL brüt kar bildirdi. Şirket, 2022 yılında aktif büyüklüğünü bir önceki yıla göre 7,5 katına çıkararak dikkat çekti. Aynı süre zarfında toplam gelirini de iki katından fazla artırarak büyük bir başarıya imza attı. Şirket satışlarının yüzde 98,13'ü akıllı telefon segmentinden geldi.

Halka Arz Gelirleri Nasıl Değerlendirilecek? Reeder Teknoloji'den Açıklama Geldi!

  • Reeder Teknoloji, halka arz süreci ile sermayesini 780 milyon liradan 938 milyon liraya taşıyarak, elde edilen fonları çeşitli alanlarda değerlendirecek.
  • Şirket, halka arz gelirlerinin yüzde 10’unu cep telefonları için LCD panel üretimine ayırmayı planlıyor. Bu alandaki yatırımların 31 Aralık 2023 tarihine kadar sonlanarak üretim sürecinin başlaması öngörülüyor.
  • Ayrıca, elde edilen gelirin yüzde 20’si, fotovoltaik (PV) güneş paneli üretimine yönlendirilecek. Şirket, 21 Mart 2024'e kadar 144 hücreli 550 Wp ve 450 Wp kapasiteli güneş panellerinin üretimini hedefliyor.
  • Reeder Teknoloji, halka arzın yüzde 25’ini üretim kapasitesini genişletme, yeni üretim hatları kurma, verimliliği yükseltme ve mevcut üretimin devamlılığını sağlama amacıyla kullanmayı planlıyor.
  • Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 5’i, Ar-Ge ve yenilikçi ürün geliştirme çalışmalarında kullanılacak. Aynı oranda bir bölümüyle de dijital oyunlar, mobil uygulamalar ve yazılım alanında faaliyet gösteren start-uplara yatırım yapılması planlanıyor.
  • Gelirin büyük bir bölümü olan yüzde 35’i, şirketin işletme sermayesini desteklemek ve kısa vadeli borçları azaltmak için ayrıldı.