PC için En İyi 6 Sabit Sürücü Temizleme Aracı: 2022'deki En İyi Disk Biçimlendirme Yazılımı

Birçok insan gibi, bazı iyi sabit disk biçimlendirme araçları veya yazılımları da mı arıyorsunuz? Öyle olmasanız bile, işte bu yüzden değerli bir çözüm bilmelisiniz:

Birçok insan gibi, bazı iyi sabit disk biçimlendirme araçları veya yazılımları da mı arıyorsunuz? Öyle olmasanız bile, işte bu yüzden değerli bir çözüm bilmelisiniz:

Buluta bağlı bir çağda yaşadığımız kesinlikle doğrudur, ancak aynı zamanda sabit diskler günlük hayatımızda büyük öneme sahiptir. Bilgisayarlarımızın tamamen buluta kayması birkaç yıl meselesi. Ama o zamana kadar sabit disk var olmaya ve hayatımızda devam edecek ve sorunlarla karşılaşacak. Bu, sabit diskinizi silmek ve tüm verileri temizlemek çok önemli hale gelir.

Neden sabit diskini silesin ki?

Sabit diskinizi silmek istemenizin birçok nedeni olabilir. Örneğin, sabit sürücünüz bozulabilir ve bu sürücüye erişemezsiniz. Veya eski bilgisayarınızı başka birine satmak istiyorsunuz (evet, acıtıyor) ve verilerinizin her izini makineden kaldırmak istiyorsunuz.

Bir sabit sürücüyü sildiğinizde, depolanan tüm veriler geri dönüş olmayan noktanın ötesine silinir. Demek istediğim, sabit diskini silmeyi bitirdiğinde adli tıp uzmanı olmadıkça bu verileri kurtaramayacaksın.

Sabit disk silme yazılımı nasıl çalışır?

Bu araçlara birçok adla başvurabilirsiniz: Sabit Sürücü silgisi, veri imha aracı, Disk Silme yazılımı, Sürücü Silgisi, sabit sürücü silgi aracı vb. Bu araçlar, hassas verileri depolama cihazınızdan kaldırmak için farklı veri silme veya veri temizleme teknikleri içerir. Listede DoD 5220.22-M, Peter Gutmann, Bruce Schneier'in algoritması vb.

Temel olarak, sabit sürücünüzdeki sektörler 0'lar ve 1'ler ile değiştirilir ve bu da günlük bir kullanıcının bu verileri kurtarmasını neredeyse imkansız hale getirir. Bu yöntemlerin her biri, bir sabit sürücüde kesimin üzerine yazmak için farklı bir desen ve tur sayısı (geçiş) izler.

Windows ve macOS'ta Sabit Sürücüyü Silmek İçin En İyi 6 Ücretsiz Araç

Orada çok sayıda sabit disk silgi aracı olsa da, aşağıda listelenenlere güvenebilirsiniz.

1. Windows 10 dahili sabit sürücü biçimlendirme

Peron: Windows

Windows 10'da bir sabit sürücüyü silmek istiyorsanız, hiçbir yere gitmenize gerek yoktur. İşletim sistemi, sabit diskinizin yeni bir sürücü gibi görünmesini sağlayan bir sabit sürücü silgi aracıyla önceden yüklenmiş olarak gelir.

Ancak bu disk silme yazılımı yalnızca bilgisayarınızda yüklü olan sabit sürücüyü temizlemek ve tüm verilerden kurtulmak istiyorsanız yararlıdır.

 1. Güncelleştirme ayarları > Güvenlik > Kurtarma'ya gidin.
 2. Bu bilgisayarı sıfırla 'nınaltında Başlarken'e tıklayın.
 3. Her şeyi kaldır'a tıklayın ve adımları izleyin.

2. macOS için Disk Yardımcı Programı

Platform: macOS

Şimdi, mac kullanıyorsanız MacOS'ta bilgisayarınızı satmadan önce sabit diskinizi silmek için kullanabileceğiniz yerleşik bir veri sanitizasyon yardımcı programı da vardır.

Başlangıç sırasında macOS kurtarma menüsünden yardımcı programlara erişebilir veya Spotlight'ı açıp Disk Yardımcı Programı yazabilirsiniz.

Profesyonel:

 • Mac kullanıcıları için en iyi sabit disk temizleme yardımcı programıdır (macOS'ta önceden yüklenmiş olarak gelir).
 • Sabit sürücüyü tamamen silmek için kullanılabilir.
 • Bu sabit disk silgi aracı hem dahili hem de harici depolama medyalarını destekler.
 • Disklerde hata olup olmadığını da denetleyebilir.
 • FAT, exFAT, NTFS, APFS, Mac Extended vb.
 • Verileri kurtarmanın neredeyse imkansız olduğu hızlı (daha az güvenli) ve daha yavaş (daha güvenli) dahil olmak üzere farklı silme seçenekleri sunar.

Eksi -lerini:

 • Bu disk silme aracı yalnızca macOS çalıştıran bilgisayarlarda kullanılabilir.

3. DBAN

Peron: Önyüklenebilir USB (Windows PC)

Bu sabit disk biçimlendirme aracını bu listenin başına koymuyorum çünkü DBAN (Darik'in Çizmesi ve Nükleer) artık aktif olarak geliştirilmiyor. Yine de, sabit diskinizi silmek için en iyi araçlardan biridir.

Bu listedeki sabit disk silgi araçlarının çoğu gibi, DBAN da ücretsiz bir açık kaynak aracı olarak başladı. Ancak daha sonra, ana şirketi Finlandiya merkezli Blancco tarafından satın alındı ve DBAN Haziran 2015'te durduruldu.

Profesyonel:

 • Bulabileceğiniz en sağlam ücretsiz sabit disk silme yazılımıdır.
 • Gutman yöntemleri, DOD 5220.22-M, DOD Short, hızlı silme vb.
 • Bu sabit disk temizleme aracı, önyükleme öncesi yürütme ortamında disksiz olarak kullanılan flash sürücü veya CD gibi harici bir ortamda önyüklenebilir.
 • Ağa bağlı sistemlerde otomatik veri silmeyi destekler.
 • Sabit sürücüleri SATA, ATA, SCSI arabirimine göre temizleyebilir.

Eksi -lerini:

 • Artık geliştirilmiyor, bu yüzden teknik destek yok.
 • Kullanıcı arayüzü eskidir ve daha az teknoloji meraklısı kullanıcılar için kolay değildir.

4. Easer

Peron: Windows

Easer yazılımı, Windows 10'da (ve eski sürümlerde) çalışan sabit sürücünüzden hassas verileri tamamen kaldırabilen başka bir ücretsiz güçlü veri silme aracıdır. Çeşitli veri temizleme teknikleri ile yüklenen Eraser, farklı veri temizleme ihtiyaçları olan farklı kullanıcılar için iyi bir uyum sağlayabilir.

Bu veri silme aracını önyüklenebilir bir ortamda kullanmak istemeniz durumunda Eraser'ı DBAN'a alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Profesyonel:

 • Sabit disk dosyalarını silmek için bağımsız bir Windows uygulaması olarak çalışır. Dış ortamdan önyüklenebilir.
 • DOD 5022, Gutmann (35 geçiş), AFSSI-5020, HMG IS5 dahil olmak üzere çeşitli veri sanitizasyon tekniklerini destekler. Schneier (7 pas), vb.
 • Sistemdeki tüm sabit sürücüyü veya tek bir klasörü silmek için kullanılabilir.
 • Bir kullanıcı gereksinime göre birden çok disk silme görevi oluşturabilir ve kaydedebilir.
 • Disk silme, belirli bir zamanda otomatik olarak başlayacak şekilde zamanlanabilir. Kullanıcı kendini yinelemek için bir veri imha görevi ayarlayabilir.

Eksi -lerini:

 • Kurulum işlemi, diğer sabit disk temizleme araçlarına kıyasla biraz sıkıcıdır.
 • Aracı kullanmak acemi kullanıcılar için kolay olmayabilir.

5. Disk Biçimlendirme

Peron: Windows

DBAN'dan sonra, Disk Silme en popüler sabit disk silgi araçlarından biridir. Windows işletim sistemi için yapılan bu açık kaynaklı yazılım tamamen ücretsizdir ve verileri sabit sürücünüzden temizlemenin kolay bir yolunu sağlar.

Profesyonel:

 • Sabit sürücüyü ücretsiz silmek için kullanımı kolay taşınabilir bir yazılımdır.
 • FAT32 ve NTFS gibi tanınmış Windows dosya sistemlerini destekler
 • SD kartlar, flash sürücüler vb.
 • Peter Guttman, DOD 5220-22 dahil olmak üzere popüler veri silme algoritmalarını kullandı.M

Eksi -lerini:

 • Kullanıcı arayüzü iyi görünmüyor.
 • Pek özellik dolu değil.

6. CCleaner

Peron: Windows

CCleaner'ın pek çok insanla tanışmaya ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Zaten gereksiz dosyaları kaldırarak bilgisayarınızın sabit sürücüsünde değerli alan boşaltabilen popüler bir araçtır.

Ancak bazı insanlar CCleaner'ın depolama medyanızı temizlemek için kullanılabilecek etkili bir sabit disk silgi aracıyla birlikte geldiğini bilmiyor olabilir.

Profesyonel:

 • Windows işletim sistemi içinde çalışan kullanımı çok kolay bir sabit disk silme aracıdır.
 • 35 geçişe kadar gelişmiş üzerine yazmayı destekler.
 • Kullanıcı yalnızca boş alanın veya sürücünün tamamının üzerine yazacak şekilde yapılandırabilir.
 • Bu disk silgi aracı üçüncü taraf sürücüleri silmek için kullanılabilir.

Eksi -lerini:

 • Disk silecek araçlarının çok fazla özelliği yok.
 • Önyüklenebilir bir sürücüde kullanılamaz.

Bunlar, Windows ve macOS bilgisayarlarınızda deneyebileceğiniz harika bir sabit disk silme yazılımıydı. Bu listeyi daha fazla isimle genişletmeye çalışacağız, bu yüzden gelecekte de kontrol etmeyi unutmayın.

Önerimiz

Genellikle, Windows veya macOS tarafından sunulan yerleşik araçlar veya yardımcı programlar işi gayet iyi yapar. Bu nedenle, verilerinizi silmek istiyorsanız bunlara güvenebilirsiniz. Ancak, herhangi bir hatayla karşı karşıyaysanız sürücünüzü temizlemek istiyorsanız, CCleaner gibi herhangi bir üçüncü taraf aracını kullanmak akıllıca olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Bios'tan bir sabit diski silebilir misin?

Windows'u yüklerken sürücülerinizi biçimlendirebilir veya yönetebilirsiniz. Ancak, UEFI BIOS arabiriminden bir diski silemezsiniz.

Fabrika ayarlarına sıfırlama sabit sürücüyü temizler mi?

Fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra sabit sürücünüz tamamen silinir. Ancak, tamamen temizlenmiş değildir. Bilgisayardaki her şeyi silmez, ancak erişilemez hale getirir.

Bir sabit sürücüyü kaç kez silmelisiniz?

Sadece bir kere. Bir sabit sürücüyü tekrar tekrar silmek tek bir oturumda bir fark yaratmaz.