MSI Afterburner'ı kullanma kılavuzu

MSI Afterburner, bir oyuncu tarafından kullanılabilen en iyi uygulamalardan biridir. Yazılım popüler bir GPU hız aşırtma yardımcı programıdır ve PC oyun meraklıları için yararlı olan birkaç özellik daha sunar.

MSI Afterburner, bir oyuncu tarafından kullanılabilen en iyi uygulamalardan biridir. Yazılım popüler bir GPU hız aşırtma yardımcı programıdır ve PC oyun meraklıları için yararlı olan birkaç özellik daha sunar. Aynı şekilde, bu MSI Afterburner kılavuzu, oyun deneyiminizi geliştirmek için uygulamayı tam potansiyeline göre kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Afterburner, oyun aksesuarları, grafik kartları ve diğer donanımları yapan MSI'ın bir yardımcı programıdır. Evet, MSI tarafından üretilmeyenler de dahil olmak üzere tüm grafik kartlarıyla çalışır. Her şeyden önce, araç tamamen ücretsizdir ve çeşitli özellikler sunar.

MSI Afterburner nasıl kullanılır?

MSI Afterburner kılavuzunu incelemeden önce, MSI'ın web sitesinden MSI Afterburner'ı indirip yüklediğinizden emin olun. Yükleyici ayrıca isteğe bağlı bir eklenti yazılımı olan RivaTuner Statistics Server veya RTSS'yi yüklemenizi isteyecektir. RTSS yazılımın temel işlevselliği için gerekli olsa da, Afterburner'ın diğer birkaç özelliğine de sahiptir. Bu nedenle, bu kılavuzdaki tüm özellikleri kullanmak istiyorsanız, RTSS'yi de yükleyin.

MSI Afterburner

Afterburner, açıldıktan sonra sizi çeşitli karmaşık kontrollere sahip süslü görünümlü bir pencere ile karşılayacaktır. Ancak, aşağıdaki talimatları dikkatlice izleyin ve iyi olacaksınız. Solda, "K" logosu yüklüyse MSI Kombustor uygulamasını açar ve bilgi düğmesi donanım bileşenleriniz hakkındaki bilgileri görüntüler. Bunların dışında, "OC" düğmesi GPU'nuzu otomatik olarak tarayacak ve mümkün olan en yüksek hız aşırtma ayarlarını arayacak OC Tarayıcı aracını açacaktır.

Not:Başka bir kaplama kullanıyorsanız Afterburner arabiriminiz görüntüde gösterilenden farklı görünebilir. Uygulama, arayüze uygulayabileceğiniz çeşitli kaplamalar içerir. Ancak, tüm seçenekler aynı kalır ve bunları ana ekranda bulabilirsiniz.

GPU'yu hız aşırtma

GPU'nuzu iki şekilde hız aşırtabilirsiniz: otomatik OC Tarayıcı yardımcı programını kullanma veya kaydırıcıları manuel olarak ayarlama. Afterburner'ın OC Tarayıcı özelliği, en yüksek uygun hız aşırtma ayarlarını otomatik olarak belirlemek için GPU'nuzu tarar. Ancak, işlemin önemli miktarda zaman aldığını unutmayın.

OC Tarayıcı düğmesine tıklayın ("OC" harfleri gibi görünür) ve Tara seçeneğini seçin. Bir süre sonra, GPU'nuz için uygun mümkün olan en iyi hız aşırtma ayarlarını uygulayacaktır.

msi afferburner scan

Alternatif olarak, GPU'nuzu manuel olarak hız aşırtmak için ayarları manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Öncelikle, hız aşırtma için boşluk sağlamak için Güç Sınırı/Sıcaklık kaydırıcılarını %20 artırın. Ayrıca, Bellek ve Çekirdek Saat kaydırıcılarını artırın. Değişiklikleri yapmak için bu ayarları uygulayın.

Dikkat: Değerleri nispeten çok küçük kenar boşlukları artırın ve ayarların iyi olup olmadığını görmek için GPU'nuzu stres testinden çıkarın. Değerleri daha küçük adımlarla artırabilir ve uygulayabilirsiniz. GPU'nuzun hız aşırtma ve kararlılığı arasında iyi bir denge bulana kadar adımları yineleyin. Donanıma zarar vermemeniz çok önemlidir. Stres testi yapmak için herhangi bir üçüncü taraf GPU Benchmark yazılımını kullanabilir ve her yeni hız aşırtma ayarı uyguladığınızda birkaç dakika çalışır durumda tutabilirsiniz.

GPU'nuzu hız aşırtma, daha iyi performans göstermesine izin vermek anlamına gelir ve böylece oyunların daha iyi performans göstermesi gerekir. Daha basit bir ifadeyle, daha fazla FPS alabilirsiniz.

MSI Afterburner'da fan eğrisi nasıl ayarlanır

MSI Afterburner kullanarak özel bir fan eğrisi ayarlayabilirsiniz. Bu, GPU'nuzun fan hızını sıcaklıklarına göre tanımlayabileceğiniz anlamına gelir.

1. Fan eğrisini ayarlamak için Ayarlar'ı açmak için "dişli simgesine" tıklayın.

2. Ayrıca, "Fan" sekmesine gidin ve "Kullanıcı tanımlı yazılım otomatik fan kontrolünü etkinleştir" i açın.

fan eğrisi ayarları msi afterburner

3. Bir grafik ve bazı seçenekler görünecektir. Grafik, fan hızını ve GPU sıcaklığını temsil eder. Grafikte GPU'nuzun fan hızını belirleyen sekiz düğüm ayarlayabilirsiniz. Bu düğümleri tercihinize göre ayarlayın.

Dik bir grafik şüphesiz GPU sıcaklığınızı düşük tutabilir, ancak uzun vadede hafif hasara da neden olabilir. Bu nedenle, fan eğrisini manuel olarak tanımlarken dengeli bir eğri bulmak en iyisidir.

MSI Afterburner'da Ekran Görüntüsü (OSD) nasıl kullanılır

MSI Afterburner, Ekran Ekranı adı verilen kullanışlı bir özellik sunar. Oyunlarınızın üstünde, kare hızı, CPU ve GPU kullanımı / sıcaklıkları, RAM kullanımı vb.

ekran görüntüsü osd

1. İlk olarak, MSI Afterburner Ayarlarınıaçın.

2. İzleme sekmesine gidin.

3. Şimdi, OSD'de görmek istediğiniz tüm bileşenleri kontrol edin. Bunları kontrol ederken, "Ekranda Göster" seçeneğini de işaretleyin. Örneğin, OSD'de gösterilen CPU ve GPU kullanım/sıcaklık seçeneklerini, bellek kullanımını ve kare hızı seçeneklerini seçebilirsiniz.

izleme sekmesi msi afterburner ayarları

4. Ayrıca, bu ayarları uygulayın ve "EkrandaKi Ekran" sekmesine gidin.

5. "Ekran Görüntüsünü Değiştir" seçeneğinin yanındaki metin alanına tıklayın ve klavyede tercih ettiğiniz tuşa veya tuş kombinasyonuna basın. OSD'yi açıp kapatabileceğiniz F9 gibi bir işlev tuşu gibi herhangi bir anahtar olabilir. Bastıktan sonra, anahtar metin alanında görünecektir. Bu ayarları uygulamak için Tamam'a basın.

ekran görüntüsü özellikleri

Şimdi, her oyun oynadığınızda, OSD pencerenin sol üst köşesinde görünecektir. Seçtiğiniz anahtarı ilk kez kullanarak geçiş yapmalısınız.

RTSS kullanarak oyunların FPS'lerini sınırlama

Şimdiye kadar, bu MSI Afterburner kılavuzu Afterburner uygulamasının özelliklerini gösterdi. Ancak, RTSS kullanarak yapılandırabileceğiniz başka bir tane daha vardır. Çoğu oyun maksimum FPS'yi sınırlamak veya V-Sync kullanmak bunu yapabilirken, bazı durumlarda giriş gecikmesini artırır. RivaTuner Statistics Server'ı (Afterburner'ı yüklerken yüklediğimiz eklenti) kullanarak, oyunun FPS'lerini sınırlayabilirsiniz.

1. Başlat Menüsünde "RivaTuner Statistics Server" ı arayın ve açın.
Program penceresi açılmazsa, Görev Çubuğu simgesini tıklatarak açın:

rtss

2. Orada, pencerenin sol alt kısmındaki Ekle düğmesine tıklayın. Şimdi öğesini seçin. EXE dosya istediğiniz oyun. Bunun için oyunun yükleme klasörüne gitmeniz gerekir.

3. Oyunu ekledikten sonra oyunu seçin.

4. Şimdi, "Kare Hızı sınırı" seçeneği için bir değer ayarlayın. Sınırı devre dışı bırakmak için değer olarak "0" girin. Uygulamayı arka plana koymak için pencereyi simge durumuna küçültün.

rivatuner stastics sunucu sınırı fps

Bu, seçtiğiniz oyunun FPS'yi her çalıştırdığınızda sınırlayacaktır. Bu yöntemin herhangi bir dezavantajı yoktur.

MSI Afterburner kullanarak yapabileceğiniz her şey bu kadar. Bu MSI Afterburner kılavuzu, oyun deneyiminizi geliştirmek için kullanabileceğiniz tüm özellikleri kapsar. Ayrıca kayıt gibi diğer özellikleri de sunar, ancak bunlar yapılandırmak için oldukça karmaşıktır ve en iyi seçim değildir. Oyununuzu bir NVIDIA GPU ile kaydetmek için NVIDIA ShadowPlay'i kullanabilirsiniz.