Mozilla Rus Arama Motorlarını Firefox'tan Kaldırdı

Mozilla, tüm Rus arama motoru sağlayıcılarını Firefox tarayıcısından kaldırmaya karar verdi. Hareket, Yandex ve Mail.ru'ın sonuçlarda Rus devlet destekli içeriği tercih ettiği yönündeki birden fazla iddiadan sonra geldi.

Mozilla, tüm Rus arama motoru sağlayıcılarını Firefox tarayıcısından kaldırmaya karar verdi. Hareket, Yandex ve Mail.ru'ın sonuçlarda Rus devlet destekli içeriği tercih ettiği yönündeki birden fazla iddiadan sonra geldi.

Burada, Mozilla'nın bu arama motorlarını ne zaman ve şirketin neden kaldırdıklarına bir göz atacağız.

Mozilla Rus Arama Motorlarını Ne Zaman Kaldırıyor?

Firefox 98.0.1'in piyasaya sürülmesinin ardından, yama notları Yandex ve Mail.ru Firefox'taki açılır arama menüsünde artık isteğe bağlı arama sağlayıcıları olmadığını ortaya koydu.

Sadece üç seçenek arama menüsünden kaybolmakla kalmıyor, aynı zamanda eklentiler ve yer imleri de dahil olmak üzere arama motorlarından gelen tüm özelleştirmeler de kaldırıldı. Aslında, arama motorları hiç orada değilmiş gibi!

Mozilla Neden Rus Arama Motorlarını Kaldırıyor?

Ukrayna'daki savaşın ışığında, Rus devlet medya kaynakları çok sayıda sosyal medya platformunda engellendi, büyük teknoloji ise ilgili uygulamaları uygulama mağazalarından kaldırdı.

Mozilla çatışmadan hiç bahsetmese de, Rus şirketlerine karşı yapılan diğer eylemler göz önüne alındığında bağlantıyı görmemek zor.

Mozilla, BleepingComputer kararının arkasındaki mantığı açıkladı:

Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, Mozilla ilkelerine aykırı olan devlet destekli içeriğin yaygınlığını gösteren güvenilir arama sonuçları raporları nedeniyle Firefox'ta Yandex Arama'nın kullanımını askıya alıyoruz.

Şimdi Ne Olacak?

Daha önce Yandex, Rusya, Belarus, Kazakistan ve Türkiye'de varsayılan arama motoruydu. Ancak bundan böyle arama motoru varsayılan olarak kaldırıldığında, insanların bir alternatif bulması gerekecek. Yandex veya Mail.ru artık Firefox üzerinden erişilemediğini söylemek değil; artık varsayılan seçenekler değiller.

Bunları Rusya'da veya diğer ülkelerden herhangi birinde kullanmak isteyen herkes web sitesi adresini yazabilir ve içerik aramak için kullanabilir. Doğrudan adres çubuğunda kolay arama şimdilik masadan kalktı.

Bu değişiklik önceki Firefox sürümlerini etkilemez. Bu nedenle, güncellemeyi çalıştırmayanlar, isterlerse varsayılan ayarlarını Yandex olarak tutabilirler.