Microsoft Edge Video Oynatmıyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

Edge, ilk sürümlerinden bu yana çok yol kat etti, bu yüzden daha fazla insan onu varsayılan tarayıcıları haline getiriyor. Ancak bazen video oynatmamak gibi beklenmedik bir aksaklıkla sizi şaşırtıyor.

Edge, ilk sürümlerinden bu yana çok yol kat etti, bu yüzden daha fazla insan onu varsayılan tarayıcıları haline getiriyor. Ancak bazen video oynatmamak gibi beklenmedik bir aksaklıkla sizi şaşırtıyor.

Birkaç dakika sürebilir, ancak bunu düzeltmek yeni bir varsayılan tarayıcı ayarlamadan ve verilerinizi içe aktarmaktan daha hızlı olacaktır. Bu başınıza geldiyse, Edge'i nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Hatalı Kenar Olduğundan Emin Olun

Microsoft Edge video oynatamazsa, tarayıcınızı suçlamadan önce atmanız gereken birkaç adım vardır. İnternet bağlantınızı doğrulayarak başlayın ve sizinle aynı ağı kullanan birinin büyük bir dosyayı indirip indirmediğinizi kontrol edin.

Ayrıca, grafik kartı veya görüntü sürücüsü arızası yaşamadığınızdan emin olmak için bilgisayarınıza kaydettiğiniz bir videoyu oynatmayı deneyin.

Sisteminizde her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, Edge ayarlarını nasıl seğirebileceğinize bir göz atalım, böylece videoları tekrar oynatır.

2. Kenar Uzantılarını Devre Dışı Bırak

Bozuk veya aksak bir tarayıcı uzantısı Edge oynatma yeteneğini engelleyebilir. Düzeltmek için tarayıcı uzantılarınızı devre dışı bırakmalısınız, ancak özellikle çok sayıda uzantı yüklediyseniz işlem biraz yavaş olabilir.

Uzantılarınızdan birinin Edge'in video oynatmasını durdurup durdurmadığınızı test etmenin en kolay yolu bir InPrivate penceresi açın. Ctrl + Shift + N tuşlarına basın veya üç noktalı menüyü tıklatıp Yeni InPrivate penceresini seçin. Bu, herhangi bir uzantı olmadan bir Edge penceresi açacaktır.

Edge, InPrivate modunu kullanırken video oynatabiliyorsa, edge://extensions gidin ve tüm uzantıları devre dışı bırakın. Ardından, hangisinin size sorun yarattığını öğrenmek için geçişleri tek tek etkinleştirmek için geçişleri kullanın.

3. Tarayıcı Önbelleğinizi Silin

Tarayıcınız tarafından toplanan önbellek verileri bozulursa, işlevselliğini kesintiye uğratır. Edge'in önbelleğini silmeyi deneyin ve bunun sorunu giderip gider olmadığını kontrol edin.

 1. edge://settings gidin.
 2. Gizlilik, arama ve hizmetler'i seçin.
 3. Gözatma verilerini temizle bölümüne gidin ve Nelerin temizleneceğini seçin'e tıklayın.
 4. Zaman aralığını tüm zaman olarak ayarlayın.
 5. Önbelleğe Alınmış görüntüler ve dosyalar'ı seçin.
 6. Şimdi temizle'yi tıklatın.

4. Microsoft Defender SmartScreen'i devre dışı bırakın

Edge'de, Microsoft Defender SmartScreen web sitelerini yüklenmeden önce tarar, böylece güvenli bir tarama deneyimi sağlar. Ancak, bu özellik biraz fazla temkinli olabilir ve Edge'in video oynatma yeteneğini engelleyebilir. Bu durumda, kapatmalısınız.

 1. Tarayıcı ayarları menüsünü açın.
 2. Gizlilik, arama ve hizmetler'i seçin.
 3. Güvenlik'e gidin.
 4. Microsoft Defender SmartScreen'in yanındaki iki ekranı kapatın.

5. Bayrakları Sıfırla

Tarayıcı bayrakları size daha fazla özelleştirme seçeneği sunarak kullanıcı deneyimini iyileştirebilir. Ancak, bayraklar varsayılan olarak etkinleştirilmemiş deneysel özelliklerdir ve bazen Edge işlevselliğini engelleyebilirler.

Bu nedenle, video oynatamama gibi tarayıcı arızalarıyla karşılaştıysanız, bayraklarınızı sıfırlamalı ve bunun sorunu çözmeye yardımcı olup olmadığına bakmalısınız.

 1. edge://flags gidin.
 2. Sayfanın üst kısmından Tümlerini sıfırla'yı seçin.
 3. Değişikliklerin etkili olması için Yeniden Başlat'ı tıklatın.

6. Donanım Hızlandırmasını Kapat

Donanım Hızlandırma özelliği etkinleştirilirse, grafik yoğun görevler CPU yerine GPU tarafından yönetilir. Bu, yüksek CPU kullanımını önlemeye yardımcı olsa da, Edge'in video oynatmasını durdurabilir.

 1. Tarayıcı ayarları menüsünü açın.
 2. Sistem ve performans'ı seçin.
 3. Kullanılabilir olduğunda donanım ivmesini kullan geçişini kapatın.
 4. Kenar'ı yeniden başlatın.

7. Kenarı Sıfırla

Uygun olmayan bir ayar Edge'in video oynatmasını engelliyorsa, tarayıcıyı sıfırlamak sorunu çözmelidir. Bu şekilde, Edge ayarları varsayılan değerlerine geri döndürülür. Ancak Edge geçmişinizi, parolalarınızı ve yer imlerinizi koruyacaktır.

Edge'i şu şekilde sıfırlayabilirsiniz:

 1. edge://settings'ya git.
 2. Sol menüden Ayarları sıfırla'yı açın.
 3. Ayarları varsayılan değerlerine göre yeniden depola'yı tıklatın > Sıfırla'yı tıklatın.

Videoları Edge'de Oynatma

Daha önce de tartıştığımız gibi, bazen Edge yanlış özelleştirme ayarları nedeniyle video oynatamıyor. Bununla birlikte, standart tarama deneyimiyle yetinmek zorunda değilsiniz. Edge'i işlevlerinden hiçbirini bozmadan kişiselleştirmenin ve geliştirmenin birçok yolu vardır.