Mac'te RAR Dosyaları Nasıl Açılır

Büyük dosyaları daha yönetilebilir boyutlara sıkıştırarak zip arşivlerine benzer şekilde çalışırlar. Bu, içerideki dosyaların niteliğini korurken paylaşmalarını ve indirmelerini basitlaştırır.

Mac'inizde rar uzantılı bir dosyayı açmanız gerekirse, Unarchiver isimli kullanımı basit bir program tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Rar dosyaları genelde büyük miktarda veriyi çıkarmak nedeni ile kullanılır - bu bir program yükleyici, verilerinizin belirli bir platformdaki yedeği ya da hem de büyük fotoğraf ve video dosyaları olabilir .

Örneğin, birkaç belgeyi ya da fotoğrafı e-posta üzerinden paylaşmanız gerekiyorsa, bunu bütün dosyaları bir rar arşivine sıkıştırarak yapabilirsiniz. Bu yalnızca daha ufak bir dosyanın yüklenmesine namacıyla olmakla kalmaz, aynı vakitte ek listesinin çok uzun ve komplike olmasını da engeller. Alıcı daha sonra .rar arşivini indirip çıkartabilir ve dosyaların her birine ayrı ayrı erişebilir.

Rar ve zip dosyaları arasındaki asli fark, birincisinin daha yüksek bir sıkıştırma seviyesine sahip olması ve daha ufak bir dosya ebatının oluşturulmasına izin vermesidir. Her iki sıkıştırma formatı da tipik olarak aynı program kullanılarak çıkarılabilir. Windows'ta WinRAR tanınmış bir seçimdir. Mac'te, sıkıştırılmış dosyaları çıkarmanın en basit yolu The Unarchiver programsını kullanmaktır.

Unarchiver uygulamasıyla Mac'teki rar dosyalarını ayıklayın

Unarchiver uygulamasının kullanımı ücretsizdir ve daha eski ve daha belirsiz olanlara ek olarak rar, zip, 7-zip, Tar ve Gzip gibi bir dizi popüler arşiv dosyası formatını açabilir. Bir rar dosyasını ayıklamak için Mac App Store'dan The Unarchiver'ı indirin (14,8 MB boyutunda küçük bir indirmedir) ve aşağıdaki adımları izleyin:

  • Unarchiver uygulamasını açın ve Arşiv Biçimleri altında Rar Arşivi'ni seçin.
  • Çıkarma sekmesine tıklayın ve çıkarılan arşiv için bir hedef klasör seçin.
  • Mac'inizdeki rar dosyasına çift tıklayın ve içeriği hemen seçilen hedef klasöre çıkarmalıdır.
  • Adım işe yaramazsa, dosyaya sağ tıklayın, Birlikte Aç'ın üzerine gelin ve listeden The Unarchiver'ı seçin.

Rar arşivindeki dosyalar bundan sonra Mac'te normal bir klasörde görünecek. Rar şekli aynı dosya isimlerini korur, bu amaçla şunlar resim ya da video dosyalarıysa, bu adlar tam olarak sıkıştırmadan önceki adları olacaktır. Artık tek tek dosyalar taşınabilir, kopyalanabilir, yüklenebilir ya da paylaşılabilir.

Unarchiver, sıkıştırılmış dosyaları açmak amacıyla kullanımı kolay bir program olsa da, bütün yararı budur. WinZip gibi daha komplike programların aksine bir rar dosyası oluşturamaz.  Yalnızca ara sıra rar dosyaları oluşturmanız gerekiyorsa, günde 25 adede kadar dönüştürme amacıyla bedava olan CloudConvert gibi online bir vasıta kullanabilirsiniz  . Hem de WinZip Mac'i 45 gün süresince bedava olarak indirip kullanabilirsiniz, fakat daha sonra kullanmak amacıyla ödeme yapmanız gerekir. Bir zip dosyası meydana getirmek, Mac bunu ulusal olarak yaptığı amacıyla çok daha kolaydır. Tek yapmanız gereken dosyaları çoklu seçmek , sağ tıklamak ve bir zip dosyası meydana getirmek amacıyla menüden Sıkıştır'ı seçmek. Sıkıştırılmış dosyayı açmak amacıyla, dosyayı aynı konuma çıkarmak üzere çift tıklayın.