Koronavirüs Suşu Nedir?


Koronavirüs suşları, mühim bir şekilde öne çıkacak kadar fonksiyonel olarak benzersiz bulunduğu fikir edinilen viral varyantlardır .  Mutasyonlar, virüsün genomunda, parçacıkları - ya da viryonları - kendilerini bir konağın hücreleri içersinde kopyalarken kendi kendine meydana gelebilir.
Koronavirüs Suşu Nedir?

Koronavirüs suşları, mühim bir şekilde öne çıkacak kadar fonksiyonel olarak benzersiz bulunduğu fikir edinilen viral varyantlardır .  Mutasyonlar, virüsün genomunda, parçacıkları - ya da viryonları - kendilerini bir konağın hücreleri içersinde kopyalarken kendi kendine meydana gelebilir. Çoğu kalıtsal değişiklığın virüsün fonksiyonu üstünde çok az etkileri bulunmaktadır, fakat tekrar de epidemiyologlar yönünden bir topluluktaki yayılma modellerini izlemek amacıyla kullanılabilir.

Bazı mutasyonlar, virüsün daha az verimli fonksiyonuni gerçekleştirmesine ya da konakçıda daha kuvvetli bağışıklık tepkilerini tetiklemesine namacıyla olur. Bunlar genelde daha sessiz, daha verimli sürümlerle rekabet etmekte zorlandıkça ortadan kalkacaktır. Ara sıra bir değişiklık virüse daha da büyük bir üstünlük sağlayacak, yeni reseptörlere yapışarak ya da bağışıklık sistemi yönünden teşhis edilmekten kaçınarak virüsün daha süratli yayılmasına yardımcı olacaktır.

Bilimsel olarak konuşursak, bir virüsü otomatik olarak yeni bir tür olarak tarifleyen fizyoloji, kimya ya da kalıtsal dizide standartlaştırılmış bir fark yoktur. 

Daha iyi ya da daha kötü işleyen ya da kolayca değişik fonksiyon gören bu tür "değiştirilmiş" virüsler , bir popülasyona yayılmalarını incelemeyi ve ön görü etmeyi kolayleştirmek amacıyla suşlar olarak sınıflandırılabilir.

Kaç SARS-CoV-2 suşu var?
Suşlar olarak kabul edilebilecek kadar fonksiyonel olarak yeteri kadar değişik olabilecek en az dokuz SARS-CoV-2 çeşidi bulunmaktadır . 

2020 ortalarında , pandemi dünya genelinde şiddetlenirken virologlar, virüsün suş olup olmadıkları konusu ile ilgili soru soracak kadar yapısal olarak yeteri kadar değişik altı izolatını ayırt ettiler. Bunlara, yüzey proteinlerindeki değişiklıklardan mesul genleri yansıtan L, S, V, G, GR ve GH harfleriyle kolay başlıklar verildi.

Virologlar, Tahıl çeşitlerinin yavaşça artarken, L ve V'nin ortadan kalktığı gerçeğine dayanarak, bireysel özelliklerinin nasıl işlediklerini etkileyecek kadar değişik olma olasılığını savundu.

Eylül ayında , benzersiz bir mutasyon kümesine sahip olan Danimarka'nın Kuzey Jutland kentinde küçücük insanlar arasında enfeksiyonlar rapor edildi. Virüslerin, nötralize edici antikorlara karşı azalmış bir duyarlılık bulguları gösterdiği, Küme 5 olarak adlandırılan bu varyanta yalnızca bir düzine bireyin sahip bulunduğu bildirildi . Salgın, ülke genelindeki kürk çiftliklerinde meydana gelen büyük çaplı dargınların sonrasında denetim altına alındı . 

Aynı ay Birleşik Krallık'ta teşhis edilen diğer bir izolatın, yeni konakçılara bulaşma kabiliyeti konusu ile ilgili endişelere yol açan yerlerde aşağı yukarı iki düzine mutasyona sahip bulunduğu bulundu . Aralık ayına gelindiğinde , SARS-CoV-2'nin bu "İngiltere varyantının" daha büyük bir olay oranını temsil ettiği anlaşılıyordu.

Karmaşık konular, varyantın yayılmada aslında daha iyi olup olmadığı, yoksa yalnızca duyarlı yeni bir popülasyonda çığır açmanın üstünlüklarından yararlanıp yararlanmadığı sorusudur - kurucu etkileri olarak tariflenen bir şey .

Aralık ayında Güney Afrika'da teşhis edilen bir varyant, epidemiyologların aslında ilgisini çeken ilk SARS-CoV-2 izolatıydı. Bu 'endişe varyantı' ya da VOC 202012/01, SARS-CoV-2'nin esasen iyi kurulmuş bulunduğu alanlara süratle yayıldı ve bu, süratli hareketinin kurucu etkilerinden kaynaklanma olasılığını düşük duruma getirdi. 

SARS-CoV-2 çeşitlerinden rastgele biri diğerlarından daha ölümcül mü?
Şu anda veriler, suşlardan rastgele birinin ciddi hastalık ya da ölüme namacıyla olma olasılığının daha yüksek olup olmadığını güvenle belirtmek amacıyla çok sınırlıdır. 

Bazı erken incelemeler , VOC 202012/01'in yalnızca yüzde 50 ila 70 daha süratli yayılabileceğini değil, aynı zamanda, büyük ihtimalle enfekte olma kabiliyetinin bir neticesi olarak yüzde 40'a kadar daha ölümcül olma olasılığını öne sürüyor .

Birçok ilerlemiş ülkede aşılama uygulamaları uygulandıkça, suşların bir ya da daha çok aşıya direnç geliştirebileceği kaygıları de bulunmaktadır . 

SARS-CoV-2'nin gelecekteki çeşitleri ile ilgili endişelenmeli miyiz?
Bir virüsün nasıl mutasyona uğrayacağını ön görü etmek, yeni özellikler ilerletmek şu şekilde dursun imkansızdır. Yine de, bütün dünyadaki popülasyonlarda enfekte olan bu kadar çok insanla, yeni çeşitlerin meydana çıkmaya devam edeceğinden emin olabiliriz.

Olumlu tarafta, SARS-CoV-2 , en azından HIV gibi patojenlerle karşılaştırıldığında, son derece yavaş bir şekilde mutasyona uğruyor gibi gözüküyor . 

Uzun oyun yönünden bu bir dezüstünlük olarak da değerlendirilebilir. İspanyol Gribi gibi tarih vakitsince pandemilerin evrimine yakından bakıldığında, yeni çeşitlerin zaman içersinde daha az ölümcül duruma yaklaştığını, semptomatik konakçıların izole edildiğini ya da öldüğünü ve taşıyıcılarda "gizli", düşük etkili suşların daha baskın duruma yaklaştığını gösteriyor. Daha yavaş mutasyon oranları kuramsal olarak bir pandeminin dışarı çıkmasına namacıyla olabilir.

SARS-CoV-2'nin sahip olunan çeşitlerini ortadan kaldırmak şaşırtıcı bir küresel çaba gerektirecektir. Tarihin geçecek bir şey varsa, bu virüsün popülasyonumuzda uzun bir vakit suşları olacaktır.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.