Klavyenin İçini Nasıl Temizlersiniz?

En son ne zaman klavyenizi temizlediniz? Bu, evlerimizi temizlerken düşündüğümüz bir şey değil, ancak klavye hijyeninizin üzerinde durmanız iyi bir fikirdir.

Klavyenizi neden temizlemeniz gerektiğini ve nasıl doğru bir şekilde yapılacağını araştıralım.

Neden Klavyenizi Temizlemelisiniz?

İlk olarak, klavyeler evinizdeki veya ofisinizdeki en temiz nesne değildir. Bilgisayar tarafındaki atıştırmalıklardan kaynaklanan kırıntıların çoğu, anahtarlar arasında ilerler ve altlarında toplanır. Sonuç olarak, bir klavyeyi baş aşağı tutarak, geçmişten gelen bazı kötü midyeleri çıkarabilirsiniz.

O kadar kötü ki klavye mikroplar için güvenli bir liman olabilir. Ofisteki klavyelerin% 27'sinin ATP sayısının 300 veya daha yüksek olduğu, yani “yüksek seviyede kirlenme” olduğu zaman rapor edildi.

Klavye, insanlar ofis alanlarını temizlediklerinde radarın altına girme eğilimindedir, böylece mikropların anahtarların üzerinde serbestçe dolaşıp dolaşmalarına izin verir.

Klavyeyi Temizlerken Genel Önlemler

Bir bilgisayar klavyesini nasıl temizleyeceğinizi ve tüm bu kirleri elimine etmeden önce, klavyeyi temizleme önlemlerini hatırlamak için bir dakikanızı ayırın.

 

1. Klavyeyi Bilgisayardan Çıkarın

Öncelikle, temizlerken klavyeden güç girmediğinden emin olun. Klavyeyi temizlerken bilgisayarınızdan çıkarın, çünkü bu hem elektriksel sorunlardan hem de arkadaşlarınızla kazayla saçma bir şekilde yazarken sizi temizlerken güvende tutar.

Tabii ki, bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bunu yapmak biraz zor. Bu nedenle, temizliğe başlamadan önce dizüstü bilgisayarı kapatın ve fişini prizden çekin.

2. Klavyeyi Uygun Bir Kir Alıcı Üzerine Çevirmek

Asgari çabayla daha büyük kir özelliklerinden kurtulabilirsiniz. Klavyeyi bir çöp kutusuna ya da lavabonun üzerine yerleştirin, sonra güçlü bir sallama yapın. Bu kolay numara, uygun temizlik işlemine başlamadan önce tüm büyük parçacıkları temizlemelidir.

3. Anahtarları Dikkatlice Çıkarın

Başlamadan önce klavyenizdeki tuşları çıkarmanız gerekirse, onları kapatırken dikkatli olun. Onları çok zorlamak, kirli bir klavyeden daha fazla soruna neden olur. İsterseniz, görevi kolaylaştıran özel bir anahtar temizleme aracı deneyebilirsiniz.

Klavye Nasıl Temizlenir

Klavyenizi neden temizlemeniz gerektiğine dair bazı önemli güvenlik ipuçlarının yanı sıra tercih ettiğiniz silahı seçme zamanı geldi. Çeşitli seçenekler mevcut, bu yüzden hepsini okuyunuz ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin.

1. Basınçlı Hava ile Toz Alma

Elektroniklerinden tozdan nefret eden herkes için en sevilen aksesuarlardan biri olan basınçlı hava, herhangi bir kirden kurtulmanın uygun bir yoludur.

Basınçlı hava sesleri; içeriklerini yüksek basınç altında tutan bir hava kabı. Durdurucuya üstten bastığınızda, basınçlı hava dışarı fırlar ve nozülün önündeki tozu alır. Bu, bilgisayarların iç kısımları gibi elektronik parçalardan kiri çıkarmak için kullanılır.

Elbette, bir bilgisayarın içini temizlemek, klavyeden daha karmaşık bir iştir, bu nedenle tam bir tozdan arındırma sağlamak Bilgisayarınız İçin Bir Bahar Temizliği Nasıl Yapılır ? okumanızı öneririz .

 

2. Klavye Temizleme Slime ile Kir Çıkarma

Sümük, sert bir klavyeye koymak istediğiniz en son şey gibi görünür, ancak temizleme sümüğünün gerçekten yardımı olur.

 

İyi bir temizlik balçık ürünü, doğru miktarda yapışkan olmayı hedeflemektedir. Klavyenizdeki tüm kir ve tüyleri toplayacak kadar aşırı duygusal, ancak klavyenizi veya ellerinizi kaplayacak kadar yapışkan değildir. Klavye tuşlarını aşağı bastırıp, ardından tüm çöpleri çıkarmak için soyun.

3. Sürtünme Alkol ile Derin Bir Temizlik Sağlamak

Yapışkan bir klavyeyi nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, basınçlı hava ve temizleme kirişi iyi bir seçenek değildir. Bu durumda, klavyeyi temizlemek için alkol almak (bilimsel olarak “izopropil alkol” olarak adlandırılır) en iyi seçimdir.

Sürtünme alkolü klavye temizleme yöntemlerinin en zorudur. Bir q ucu alırsınız, sıvıya batırın, ardından tuşların kenarına sürün. Kapsamlı bir temizlik yapmak için her bir anahtarı çıkarmanız gerekebilir. Bu nedenle, basınçlı hava veya balçık gibi kullanımı kolay olmasa da, inatçı kir ve yapışkanlık için en iyi yöntemdir.

Açık ve basit bir çözüme ihtiyacınız varsa, Amazon izopropil alkol markası harika bir seçimdir. Klavyeleri temizlemekten daha fazlası için ucuz, etkili ve kullanışlıdır.

Laptop Klavye Nasıl Temizlenir

Düzenli klavyelerle, tuşları kaldırmak ve boşlukları temizlemek kolaydır. Bununla birlikte, bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, sisteme gömülü olmaları ve temizlenmesi daha zor olabilir.

Anahtarları kaldırabilir misin diye bir kez daha kontrol et. Anahtarlar üzerinde birkaç test tugs yapmanızı önermiyoruz; bunun yerine, klavyeyi temizleme konusunda herhangi bir tavsiyede bulunup bulunmadığını görmek için dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin belgelerine bakın. Olmazlarsa, anahtarları açık bırakmak ve güvenli bir şekilde oynamak en iyisidir.

Denetledikten sonra, dizüstü bilgisayarı kapatın ve fişini güç kaynağından çekin. Ardından, varsa, üreticinin talimatlarını izleyin. Aksi takdirde, daha büyük lekelerden kurtulmak için klavye temizleme balçıkını ve daha inatçı lekeler için izopropil alkol kullanın.

Ayrıca, dizüstü bilgisayarı baş aşağı çevirebilir ve kirleri çıkarmak için sallayabilirsiniz. Düşen tüm tozu yakalamak için bir lavabonun veya çöp kutusunun üzerinden yapın.

 

Mac Klavye Nasıl Temizlenir

MacBook klavyesini nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, Apple'ın bunun nasıl yapılacağına ilişkin belgeleri vardır . Kısacası, çok fazla nem ve aerosol spreyleri kullanan temizlik çözeltilerine karşı tavsiyelerde bulunurlar.

Bu nedenle, web sitesinde verdikleri tavsiyeyi kullanmak en iyisidir; tüy bırakmayan bir bezi hafifçe ıslatın ve klavyenin yüzeyinden silin. Kurutulmuş kirlerde, bir q-ucu ve izopropil alkol kullanarak daha iyi şansınız olur; temizlemeden önce çubuğun alkol ile ıslanmadığından emin olun, yoksa iyiden çok zarar verirsiniz.

Mekanik Klavye Nasıl Temizlenir

Mekanik klavyeler, her bir tuşun altındaki karmaşık anahtar mekanizmaları göz önüne alındığında, membran klavyelerden biraz daha zor olabilir. İdeal bir temizlik için, başlamadan önce bir anahtar sökücü, bazı q uçlu çubuklar ve bir miktar izopropil alkol alın.

İlk önce klavyedeki tüm tuşları çıkarın. Yine de dikkatli olun; tuşların tam düzenini hatırlayamıyorsanız, bir fotoğrafı çekmek veya bir resmini bulmak en iyisidir, böylece tuşları doğru şekilde geri koyabilirsiniz. Bunu yapmazsanız, daha sonra yazmak biraz daha zor olabilir!

Ardından, swabları ve alkolü alın ve anahtarların ve anahtarların çevresini nazikçe temizleyin. İsterseniz, bir kase ılık sabunlu su hazırlayabilir ve anahtarlarını birkaç saat boyunca bırakabilirsiniz; sadece geri koymadan önce onları doğru şekilde kurutduğunuzdan emin olun.

Dökülmeler, mekanik klavyelerde en büyük problemdir. Mekanik klavyenize bir sıvı dökülürse, dökülmemeye dikkat edin, çünkü dökülme kilit mekanizmaların içine girebilir.

Bunun yerine, tuş başlıklarını çıkarın ve tuşların arasında bulacağınız sıvıları yavaşça temizleyin. Daha sonra, yapışkanlığı gidermek için izopropil alkol ile daha derin bir temizlik yapın.