Kızamık hakkında bilmediğiniz 5 şey

Kızamık bazen birkaç gün rahatsızlığa neden olabilen zararsız bir virüs olarak düşünülür. Ancak kızamık bazı çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve oldukça bulaşıcıdır, bu nedenle hastalığa karşı aşı yapıyoruz .

Kızamık bazen birkaç gün rahatsızlığa neden olabilen zararsız bir virüs olarak düşünülür. Ancak kızamık bazı çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve oldukça bulaşıcıdır, bu nedenle hastalığa karşı aşı yapıyoruz .

Kızamık semptomları başladığında, yüksek ateş, yorgunluk, öksürük, burun akıntısı ve/veya kırmızı gözlerle birlikte grip gibi hissedilebilir. Bu belirtiler genellikle ilerleyen günlerde daha şiddetli hale gelir ve ağızda beyaz lekeler oluşabilir. Bunu, genellikle yüzde veya üst boyunda başlayan ve daha sonra vücudun geri kalanına yayılan lekeli kırmızı bir döküntü izler. Bu noktada, insanlar genellikle kendilerini en kötü hissederler. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar için tehlikelidir. İşte kızamık hakkında bilmeniz gereken bazı önemli şeyler.

Kızamık düşündüğünüzden daha bulaşıcı

Kızamık virüsü, insanlar tarafından bilinen en bulaşıcı hastalıklardan biridir. Kızamık olan bir kişi bir odada öksürebilir ve ayrılabilir ve iki saat kadar sonra, aşısızsanız, virüs bulaşmış kişinin geride bıraktığı havadaki damlacıklardan virüsü kapabilirsiniz. Aslında kızamık Ebola'dan ve hatta gripten daha bulaşıcıdır! Kızamık hastaları genellikle semptomların başlamasından bir gün önce bulaşıcıdır. Maruziyetten hastalanmaya kadar geçen süre genellikle yaklaşık 10 gündür. Bu, kızamığa yakalanan kişilerin, hasta olduklarının farkında olmadıkları için bilmeden virüsü yayabilecekleri anlamına gelir. Kızamıklı bir kişinin, temasta bulunduğu, aşılanmamış veya daha önce kızamık bulaşmamış yaklaşık 12 ila 18 kişiye bulaştıracağı tahmin edilmektedir .

Kızamık beyinde şişmeye neden olabilir

Kızamık çok ciddi hastalıklara neden olabilir. Kızamığın ilk belirtileri soğuk algınlığı veya öksürük gibi başlar. Etkilenen kişi giderek daha rahatsız olabilir ve ilerleyen günlerde ağzında beyaz lekeler fark edebilir. Üçüncü günden itibaren kırmızı, sivilceli bir döküntü görünebilir. Bu kızarıklık, vücudun geri kalanına yayılmadan önce yüzde ve boynun üst kısmında başlar.

Kızamık ayrıca akciğerlerde bir enfeksiyon olan pnömoni ve ensefalit , beyin iltihabı veya şişmesi gibi daha ciddi sorunlara da yol açabilir . Ensefalit , kızamık olan 1000 kişiden 1'ini etkiler ve ciddi beyin hasarına yol açabilir. Ensefalit hayatı tehdit edici olabilir.

Ensefalit belirtileri arasında yüksek ateş, baş ağrısı, boyun tutulması, kusma ve ışığa duyarlı hale gelme sayılabilir. Kızamığa yakalanma ve virüsün daha karmaşık bir şeye dönüşme olasılığı aşı yaptırılarak ortadan kaldırılabilir.

Kızamığa yakalanmak diğer hastalıkları kapmayı kolaylaştırabilir

Hasta olduğunuzda, vücudunuz sizi tam sağlığına kavuşturmak için hastalığınızla savaşmaya çalışır. Vücudunuzun bunu yapabilme yeteneği, tamamen bağışıklık sisteminizin gücünden kaynaklanmaktadır . Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun iyi çalışmanıza yardımcı olan hücre ve bölümlerinin bir hafızasına sahiptir. Bakteriler, virüsler veya parazitler vücudunuza girdiğinde bağışıklık sisteminiz onların yabancı olduğunu bilir ve onlardan kurtulmak için çalışır.

Kızamık bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve vücudunuzun geçmişte savaşmış olabileceği hastalıkların hafızasını da silebilir. Bu, kızamık hastalığı sırasında ve sonrasında başka enfeksiyonlara yakalanma riskinizi artırabilir. Vücudun bağışıklık sisteminin orijinal durumuna dönmesi aylar ve bazen yıllar alabilir.

Kızamık aşı takviyesine ihtiyacım var mı?

Kızamık yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da görülür. Aşı çok etkili olsa da, destekleyici aşıya ihtiyaç duymanızın bir nedeni olabilir.

Güçlendirici, daha önce sahip olduğunuz ve bağışıklık sistemini "güçlendiren" fazladan bir aşı dozudur. Booster dozları, yetişkinlerin bir dizi aşı ile önlenebilir hastalık için bağışıklıklarını korumalarına yardımcı olur .

Aşağıdakilere bağlı olarak bir güçlendiriciye ihtiyacınız olabilir:

  • Seyahat etmeyi planlayıp planlamadığınız
  • Kaç yaşındasın
  • Çocukken aşınızı kaçırdıysanız
  • Aborijin ve/veya Torres Boğazı Adalı iseniz

Kızamık virüsüne karşı aşı ile güncel kalmak, çocuğunuzu aşılamak kadar önemlidir. Aşıyı yaptırıp yaptırmadığınızdan emin değilseniz, doktorunuzla aşı geçmişinizi kontrol edebilirsiniz.

Çocuğunuz aşı olmak için çok küçük olmayabilir

12 aylıktan küçük bebeklere rutin olarak kızamık aşısı yapılmaz, ancak bebeğinizin kızamığa maruz kalmasıyla ilgili endişeleriniz varsa veya bebeğinizle seyahat etmeyi planlıyorsanız, doktorunuzla veya çocuk sağlığı hemşirenizle konuşun.