iPhone'da Konum Servisleri Nasıl Kapatılır

iPhone'un, genellikle "Find My" uygulaması aracılığıyla işlenen konum servisleri, çeşitli şekillerde kullanışlıdır. Uzun bir yolculuğa nereye gideceğinizi bulmanıza, arkadaşlarınız ve ailenizle buluşmanıza, yakındaki belirli hizmet türlerini bulmanıza ve hatta pokemon yakalamanıza yardımcı olabilir

iPhone'un, genellikle "Find My" uygulaması aracılığıyla işlenen konum servisleri, çeşitli şekillerde kullanışlıdır. Uzun bir yolculuğa nereye gideceğinizi bulmanıza, arkadaşlarınız ve ailenizle buluşmanıza, yakındaki belirli hizmet türlerini bulmanıza ve hatta pokemon yakalamanıza yardımcı olabilir . Ve iPhone'unuzu kaybederseniz, konum servisleri onu tekrar bulmanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, konum servislerini her zaman açık bırakmanıza gerek yok. Bunları geçici, kalıcı olarak kapatabilir veya duruma göre hangi uygulamaların bunlara erişmesine izin verildiğini manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Elbette, bazı uygulamaların çalışması için konum servisleri gerekir, bu durumda onları doğrudan silmek muhtemelen daha kolay olurdu, ancak seçenek orada.

Herhangi bir nedenle iPhone'unuzda konum servislerini kullanmak istemiyorsanız, bunu yapmanız gerekmez. "Haritalar"ı bir daha kullanmayı denediğinizde veya hattın aşağısında bir yerde yanlış yerleştirilmiş bir telefon bulmaya çalışmanız gerekirse, bunun bazı sorunlara neden olabileceğini bilin.

Konum servislerini neden kapatalım?

Apple, konum servisleri tarafından toplanan verilerin yalnızca sizin cihazınızın kullanabileceği şekilde şifrelendiğini birçok kez belirtmiş olsa da, mesele hala nerede olduğunuzla ilgili bilgi toplamaya devam ediyor. Ve telefonunuzun bir izleme cihazı olarak işlev görmesi fikrinden hoşlanmıyorsanız, bu anlaşılabilir bir durumdur.

Bazı sosyal medya uygulamaları, varsayılan olarak genelleştirilmiş konumları da paylaşabilir (ör. şu anki şehriniz veya kasabanız). Bu ayrıntılar genellikle çok spesifik olmadığından, bu mutlaka bir sorun değildir, ancak çevrimiçi olarak yabancıların ne zaman evde olduğunuzu ve ne zaman şehir dışında olduğunuzu bildiği durumlara katkıda bulunabilir.

Daha belirgin gizlilik nedenlerinin yanı sıra, konum servislerini kapatmanın bir başka avantajı da pil ömrüdür. iPhone'unuz düzenli olarak konum verisi topladığı (ve Bluetooth, GPS ve Wi-Fi aracılığıyla yaklaşık konumunuzu üçgenlediği) için, bunların hepsini yapmasa olacağından daha fazla güç gerektirir. Bu muhtemelen daha uzun süre şarj tutma eğiliminde olan yeni iPhone'larda o kadar büyük bir faktör değildir, ancak çok sayıda uygulamayı çalışır durumda bırakırsanız veya daha az etkili pile sahip eski bir iPhone'unuz varsa, konum servislerini kapatmak fark edilebilir bir sonuç verebilir.

iPhone'unuzda konum servislerini devre dışı bırakmak için birkaç seçeneğiniz vardır: Bunları tamamen kapatabilir veya tek tek uygulamalardan birer birer devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunları tamamen kapatmak çok basittir. Ayarlar'ı açın, ardından Gizlilik > Konum Servisleri'ne gidin. Konum Servisleri menüsüne girdikten sonra, "Konum Servisleri"ni kapatın, onaylamak için "Kapat"a dokunun ve bitirdiniz - artık arka planda konum takibi yok.

Bireysel uygulamalara gelince, ilk adımlar aynıdır (Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri). Ancak, "Konum Servisleri"ni kapatmak yerine, iPhone'unuzda bunları kullanabilen tüm uygulamaların listesini görmek için sayfayı aşağı kaydırabilirsiniz. Buradan her uygulamayı ayrı ayrı seçebilirsiniz; burada üç seçeneğiniz vardır: "Asla", "Bir Sonraki Seferde veya Paylaştığımda Sor" ve "Uygulamayı Kullanırken". Uygulamanın konum servislerini kullanmasını önlemek için "Asla"yı seçmeniz yeterlidir, ancak yine bazı uygulamaların düzgün çalışması için erişim gerektirebilir, bu da onları işe yaramaz hale getirebilir.

"Bir Sonraki Sefere Sor" veya "Kullanırken" seçilirse, konum servislerinin ayrıntılarla daha spesifik hale gelip gelmeyeceği seçeneği de size sunulur. "Kesin Konum" açıksa, uygulama belirli konumunuzu kullanabilir. Bu nedenle, bir uygulamanın konumunuzu kullanabilmesini, ancak bazı şeylerin belirsiz kalmasını istiyorsanız, bunun yerine yaklaşık bir konum kullanmasını sağlamak için uygulamayı kapatın.