Evinizin Altından Fay Hattı Geçip Geçmediğini Öğrenebilirsiniz


Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, yurttaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) internet sitesine girerek, evlerinin altından ya da yakınından fay hattı geçip geçmediğini kolaylıkla öğrenebileceklerini ifade etti.
Evinizin Altından Fay Hattı Geçip Geçmediğini Öğrenebilirsiniz


Son dönemde hayat sürdüğümüz irili ufaklı depremler, coğrafyamızdaki deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşmemizi sağladı. Peki, geçmişte hayat sürdüğümüz acı tecrübelerden lüzumlu dersleri aldık mı? Yıkıcı bir depreme karşı ne kadar hazırlıklıyız? Bir deprem hemen ne yapacağımızı biliyor muyuz?

Tüm bu suallere verilebilecek cevaplar, gerçekte bizim hayatta kalma şansımızı belirliyor. Peki, evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz?

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, yurttaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) internet sitesine girerek, evlerinin altından fay hattı geçip geçmediğini kolaylıkla öğrenebileceklerini söylüyor. 

Yakın vakit evvelce İstanbul’da ortaya gelen 5.7 şiddetindeki depremle alakalı konuşan Er, Marmara Denizi’nde ortaya gelebilecek depremin yalnızca İstanbul’u değil, Marmara bölgesindeki bütün şehirleri etkileyeceğini belirtti. 

Vatandaşların internet üzerinden parsellerinin ya da evlerinin neresinden fay hattı geçtiğini çok net bir şekilde görebileceklerini açıklayan Er, “Bugün E-devlete giriş yaptığımızda parselimizin zemin özelliklerini de görebiliyoruz. Dolayısıyla natural afet manasında çok net verilere sahip olabiliriz. Bunların yanı sıra en mühim şey binaların güvenilirğidir. Binalarda mühendislik hizmeti alınmamışsa o bina güvenilir bina değildir” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, bir evin fay hatlarına ne kadar uzaklıkta olduğunun net olarak bilinmesi amacıyla zemin etüdü yaptırılması gerektiğine ilgi çeken Er, “Zemin etüdü sahip olunan binalara da yapılmaktadır. Sadece yeni oluşturulan binalar değil. Bundan sonra beton, demir ve proje uygunluğunu test ederek güvenilir bir bina olup olmadığını net şekilde öğrenilebilir. Eğer bina dayanıklı değilse güçlendirme yapılabilir. Eğer zemin dayanıklı değilse zemin tedavi de yapılabilir” şeklinde konuştu.

Şehirlerin daha güvenilir olmasının planlamadan geçtiğini bildiren Er, bunun amacıyla belediyelere ve merkezi idareye çok büyük görevler düştüğünü söyledi. Evinizin altından ya da yakınından fay hattı geçip geçmediğini buradan öğrenebilirsiniz. (Yoğunluktan ötürü siteye erişim konusu ile alakalı sorun yaşayabilirsiniz, şayet ilk seferde ulaşamazsanız ara ara yine denemenizi öneririz)

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.