Ekran kartı nasıl kurulur, takılır

Ekran kartı, oyunların nasıl göründüğünden sorumlu olduğu için oyuncular için tartışmasız en önemli bileşendir. Aslında, basit bir GPU yükseltmesi, sisteminize hemen hemen yeni bir soluk getirebilir - özellikle 2020'de en iyi yeni PC oyunlarını oynamak istiyorsanız kullanışlıdır . Neyse ki, nasıl kurulacağını öğrenmek için teknoloji uzmanı olmanıza gerek yok. bir PC oluştururken yapabileceğiniz en basit ve en güvenli şeylerden biri olduğu için grafik kartı.

Yeni bir yapıya başlamadığınız sürece, ilk adım ne zaman yükseltmeniz gerektiğini bilmektir. Sonuçta, yeni grafik kartları ucuz değildir ve oyunda kekemelik her zaman GPU'nun hatası değildir. Bunu anlamanın en iyi yolu MSI Afterburner'ı başlatmak ve GPU ve CPU yüklerini görüntülemektir. GPU'nuz% 80'in oldukça altında otururken işlemcinizin% 90 ila% 100'lük yükseklere ulaştığını görürseniz, o zaman en iyisi yanlış parçayı kullanmak yerine bir CPU yükseltmesine gitmelisiniz.

Bununla birlikte, Nvidia veya AMD'nin en son ve en büyüğünün ihtiyacınız olan şey olduğundan eminseniz, sizin için en iyi grafik kartını seçmeden önce bilmeniz gereken birkaç şey var .

Yükseltmek istiyorsanız, şu anda sahip olduğunuz grafik kartını nasıl kontrol edeceğinizden emin değil misiniz? Sadece "Win + R" tuşlarına basın ve ardından "dxdiag" yazın. Açılan pencerede, ekran sekmesine gidin ve grafik kartınız orada görüntülenecektir.

Yapmak istediğiniz tek şey hızlı bir şekilde fps'yi artırmak olduğunda , yol boyunca herhangi bir engelle karşılaşmak istemezsiniz, biz burada devreye gireriz. Durum tespiti yaptıysanız, o zaman atlamaktan çekinmeyin bir sonraki adım, ancak değilse, bir sonraki grafik kartınız için nasıl hazırlanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. UYUMLULUK KONTROLÜ

Öncelikle PCI Express yuvası hakkında konuşalım. Birincil grafik kartınızı, genellikle CPU'nuza en yakın olan x16 yuvasına takmanız önemlidir, ancak belirli anakartlarda birden fazla olabilir. Şu anda dört farklı tür vardır, ancak geriye dönük uyumluluk, GPU'nuzu sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir. 3.0 PCIe yuvasında bir PCIe 4.0 grafik kartı kullanmanın biraz performanstan ödün verdiğini belirtmekte fayda var, bu yüzden bu sizin için önemliyse dikkatli olun.

Gerçek uyumluluk sorunları, gözünüzün önünde bulundurduğunuz grafik kartının boyutundan ve güç kaynağınızın bunu kaldırıp kaldırmayacağından kaynaklanır. Nvidia'nın RTX 3080'lerini ve 3090'larını yeniden stoklamasını beklemek , sadece sizin durumunuza uymaması veya sisteminizin geri kalanıyla çalışmayı reddetmesi için sonsuza kadar beklemek utanç verici olurdu . Örneğin RTX 3090, muazzam boyutu ve 750W tavsiyesi nedeniyle "BFGPU" takma adını kazanarak özellikle güçlüdür.

Bilgisayarınızı duvarda kapatın ve elinizde bir mezura ile yan paneli çıkarın. PC'nizin içini yatay olarak, üst PCIe yuvasından kasanızın önüne kadar ölçmek isteyeceksiniz. Bazen bir sabit sürücü kafesi yolunuzu bloke eder ve daha fazla alan oluşturmak için meşgul değilse kaldırabilirsiniz. Bunu çıkaramazsanız, kafese çarpmadan önce ölçümü durdurun.

Grafik kartı, bilgisayarınızın genel güç çekimine muhtemelen en fazla watt ekleyeceğinden, sizin durumunuzda dolaşırken güç kaynağınızın neler sunabileceğine de bir göz atabilirsiniz. Bu genellikle güç kaynağınızın adındaki numara ile belirtilecektir, ancak hatırlamazsanız kimse sizi suçlamayacaktır. Bunun yerine yandaki etikete bakmak daha kolay.

Uyumluluk zorunlu olmasa da, en iyi oyun CPU'larından birini salladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz , böylece yeni güç santrali grafik kartınız bir alt CPU tarafından darboğazla karşılaşmaz.

Artık güç kaynağınızın hem ölçüm hem de watt değerine sahip olduğunuza göre, bunları istediğiniz grafik kartının uzunluğu ve üst çekme sınırı ile karşılaştırabilirsiniz. Çok büyükse veya çok fazla güç harcıyorsa, başka bir grafik kartı seçebilir veya kasanızı ve güç kaynağınızı yükseltebilirsiniz - endişelenmeyin, bir güç kaynağının nasıl takılacağını da ele aldık .

2. GRAFİK SÜRÜCÜLERİNİZİ SİLİN

Bu adım, yeni kurulumlar için geçerli değildir ve aynı üreticiye yükseltme yapanlar için çok önemli değildir (her ne kadar temiz bir sayfa her zaman güzel olsa da), ancak AMD'den Nvidia'ya veya tam tersi bir gemiye atlıyorsanız, bilgisayarınızı temizlemelisiniz. mevcut herhangi bir grafik sürücüsünün sistemi.

Ne yazık ki, bu bir programı kaldırmak gibi değildir çünkü standart bir sürücü kaldırma izleri bırakabilir ve Windows yapılandırma dosyaları ve işletim sistemi kayıt defteri genellikle rakip yazılımları engelleyebilir.

Korkunç bir yer olabilecek işletim sistemi kayıt defterine girmek yerine , işlemi otomatikleştirmek için Display Driver Uninstaller'ı kullanmanızı öneririz . Bu, sizi saatlerce başınızı çizmekten kurtaracak, AMD, Nvidia ve hatta isterseniz Intel sürücülerinin tamamen kaldırılmasını sağlayacak basit bir programdır.

Just install DDU, boot it up, and follow the instructions on screen. It will first prompt you to restart your system into Safe Mode, and then present you with a few options once the reboot has finished. Select the existing drivers you want to get rid of and then hit the ‘clean and shutdown’ button when ready. That’s all there is to it!

3. GRAFİK KARTINIZI TAKIN

Tornavidanı hazırladın mı? Güzel, çünkü şimdi eğlenceli kısma geçiyoruz. Grafik kartını takmak aslında her zamankinden daha güvenli, ancak hiçbir bileşeninize zarar vermemeniz için alınacak birkaç önlem var. Sonuçta her şey elektrikli.

Öncelikle, bilgisayarınızı güç kaynağından kapatın ve kasanın arkasından çıkan her şeyi çıkarın. Ardından, etrafta dolaşan kalan gücü boşaltmak için güç düğmesine bir kez basın. PC'nizin ahşap gibi iletken olmayan bir yüzeye yerleştirildiğinden ve halı üzerinde dolaşmadığınızdan emin olun (eğer öyleyseniz, lastik tabanlar giyin). Herhangi bir statik birikime neden olmadığınızdan kesinlikle emin olmak istiyorsanız, kılıfınıza tutturulmuş anti-statik bir bilek kayışı bile kullanabilirsiniz.

Yan paneli çıkarın ve ardından kalınlığına girme zamanı. Yükseltme yapıyorsanız, yenisini takmadan önce eski grafik kartını çıkarmanız gerekir. Tutma dirseğini sökün ve gevşek vidayı kaybetmeyeceğiniz bir yerde bıraktığınızdan emin olun - oldukça zordur. Hala çekmeniz veya yana çevirmeniz gerekecek bir tokayla sabitlendiği için grafik kartını çekip çıkarmayın. Her ihtimale karşı bileşeni dikkatlice çıkarın ve yedek olarak yakın bir yerde tutun.

Yeni grafik kartınızı artık boş olan PCIe yuvasına kaydırmadan önce anakartınıza hızlıca toz vermenin şimdi tam zamanı. Bu, sabitlemek için çok fazla güç gerektirmemeli ve duyulabilir bir klik sesi duyduğunuzda paniğe kapılmamalı - bu sadece klik kendini yeniden güvence altına alıyor. Desteği geri vidalayın, böylece hareket etmez ve neredeyse bitirdiniz.

Yeni grafik kartınıza kraliyet muamelesi yapmak istiyorsanız ve diğer PCIe yuvalarından herhangi birini kullanmıyorsanız, dikey olarak monte edebilir ve bunun yerine bir PCIe yükseltici kablosu kullanarak fanları gösterebilirsiniz. Kasanız dikey montajı desteklemese bile, pek çoğunun desteklemediği gibi, bazı ekstra uzunluk pahasına size yardımcı olabilecek CableMod gibi destekler vardır.

Grafik kartınızın onu çalıştırmak için biraz güce ihtiyacı olacak. Bazı alt uç kartlar, anakartın PCIe yuvasını doğrudan besleyebilir, ancak GPU'ların çoğu, daha önemli bir güç kaynağına takılmayı gerektirir. Bu, altı pimli, sekiz pimli veya 12 pimli bir konektör aracılığıyla olabilir, ancak güç kaynağınızdakiler uyuşmadığında size yardımcı olacak dönüştürücüler vardır.

Bir kez daha, fişe takmak çok fazla baskı gerektirmemelidir. Yalnızca tek bir şekilde sığacaktır, ancak yine de doğru yönelimle mücadele ediyorsanız, kabloları biraz daha iyi yönetmeniz gerekebilir . Aksi takdirde, bağlantı noktasının engellenmediğinden emin olun ve hemen yapmanız gerekir.

Her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmamız gerektiğinden, yan panelinizi şimdilik kapalı tutun, ancak farenizi, klavyenizi ve monitörünüzü tekrar takabilir ve işlerin yeniden başlamasını sağlamak için güç kaynağı anahtarına hafifçe dokunabilirsiniz.

4. YENİ GRAFİK KARTINIZLA OYUN OYNAYIN

Her şey yolunda giderse, yeni bir grafik kartıyla güç düğmesine ilk kez basmak inanılmaz derecede tatmin edici hissedecektir. Hayranların harekete geçmesi ve ekranınızda beliren Windows oturum açma ekranı, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığına dair harika işaretler.

Birçok modern GPU, gürültüyü ve güç tüketimini azaltmak için 0dB soğutucular kullandığından, grafik kartı fanı önyükleme sırasında veya boştayken aralıklı olarak başlayıp durursa endişelenmeyin. Bir oyun başlattığınızda ve sıcaklıklar belirli bir noktayı geçtiğinde bu sürekli dönmeye başlamalıdır.

İlk oturum açtığınızda fark edeceğiniz çarpık çözünürlüğü düzeltmek için ilgili sürücüleri indirmeniz gerekir. Kendinize bir Nvidia grafik kartı edindiyseniz, GeForce Experience yazılımı sürücülerinizi doğrudan web sitesinden indirmek istemiyorsanız otomatik olarak güncel tutmanıza yardımcı olabilirken, AMD Radeon kullanıcıları da Adrenalin'i aynı eller için kullanabilir. deneyim dışı.

Bu sürücülerin yüklenmesi boyunca, ekranınız titrerse ve çözünürlüğü değiştirirse panik yapmayın. GPU'nuz monitörünüzün varsayılanına uygun olduğundan bu tamamen normaldir. Yeni sürücünüzün kurulumunu tamamlamak için büyük olasılıkla sisteminizi yeniden başlatmanız istenecektir, ancak bundan sonra bir oyunu başlatma zamanı.

Steam Arayüzünüzde FPS sayacını açtığınızda çerçevelerinizden daha da fazlasını istiyorsanız , CPU'nuzu ve GPU'nuzu nasıl overclock edeceğinizi kontrol edin . Hız aşırtma olmadan herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, üreticiyle sorunları çözerken grafik kartınızı yeniden yerleştirmeyi veya orijinal kartınızı yerine takmayı deneyin.