Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini, Fırtınalı Hava Koşullarında Üretim Rekoru Kırdı

Açık deniz rüzgar türbinleri, enerji üretim kapasiteleriyle ön plana çıkmaya devam ediyor. En son gelişmelerde, dünyanın en büyük rüzgar türbini, fırtına esnasında 24 saatlik bir periyotta enerji üretiminde yeni bir rekor elde etti.

Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini, Fırtınalı Hava Koşullarında Üretim Rekoru Kırdı

Goldwind firması tarafından üretilen devasa GWH252-16MW rüzgar türbini, sadece kısa bir süre önce kırılan bir rekoru daha geride bıraktı. Özellikle, bu yeni rekorun bir tayfun sırasında kaydedildiğini belirtelim.

Goldwind'in bu devasa türbini, 252 metre rotor çapına ve yaklaşık olarak 50.000 metrekarelik bir süpürme alanına sahip. Bu, yedi futbol sahası büyüklüğünde bir alana eşdeğer. Türbinin yüksekliği ise, yaklaşık olarak 50 katlı bir binayla aynı, yani 146 metre.

Yeni düna rekoru Goldwind'e geçti

Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini, Fırtınalı Hava Koşullarında Üretim Rekoru Kırdı

Bu muazzam türbin, geçen haziran ayında Çin'in Zhangpu Liuao Faz 2 açık deniz rüzgar enerjisi santraline monte edildi ve 19 Temmuz'da işletmeye alındı. Projeye liderlik eden enerji şirketi China Three Gorges (CTG) tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Eylül'de bu türbin, Haikui Tayfunu sırasında saatte 85 km'lik rüzgar hızlarına maruz kaldı.

Bilindiği üzere, rüzgar türbinleri, saniyede 25 metreyi geçen rüzgar hızlarında aşırı yükleme riskini azaltmak adına otomatik olarak durduruluyor. Fakat Goldwind'in bu özel modeli, kanatlarını gerçek zamanlı olarak ayarlayarak enerji üretmeye devam edebiliyor. Bu türbin 24 saatte 384,1 megawatt-saat enerji üretimi gerçekleştirdi. Bu üretim miktarı, 170.000 evi enerjiyle beslemek için yeterli. Ve bu, bir rüzgar türbininin tek bir günde gerçekleştirdiği enerji üretim rekorunu ifade ediyor.