Domuz Gribi Belirtileri nelerdir

Birkaç yıl önce tüm dünyaya yayılmış olan virüs bugünlerde yeniden patlak verdi. Tabi insanlarımız kış aylarında artık tedirgin oluyor ister istemez her şeyden.

Birkaç yıl önce tüm dünyaya yayılmış olan virüs bugünlerde yeniden patlak verdi. Tabi insanlarımız kış aylarında artık tedirgin oluyor ister istemez her şeyden. Onlarca can alan bu bu grip türevi nasıl oldu da yeniden ortaya çıktı. Kuş gribiyle normal gribin birleşimi olarak görülen bu grip aslında halk arasında bilindiği gibi domuz etinden bulaşmıyor. Tamamen solunum yolu enfeksiyonu olan bu hastalığın tedavisi var elbette. Domuz gribi belirtileri ile normal grip arasında fark var mıdır ? 

Solunum yolu hastalığı olarak belirttiğimiz domuz gribi kuş gribinin aksine insandan insana bulaşmasıyla normal gribide anımsatıyor. Peki domuz gribi belirtileri nelerdir? Domuz gribi diğer grip türleri gibi ilk olarak yüksek ateş ve halsizlik ile başlıyor. Daha sonra şiddetli öksürük, eklem ağrıları, boğaz ağrıları, iştahsızlık, üşüme gibi belirtiler görülüyor bunların dışında kusmaya ve ishale neden olabiliyor. Yani normal grip olduğunuz zaman endişe etmeniz gereken önemli belirti, kusma ve ishal yaşıyorsanız hemen en yakın hastaneye başvurmalı ve tedavi olmalısınız. Aslında bu hastalık genellikle yaşı orta yaşı geçmiş kronik hastalığı olan insanları daha çok etkiliyor. Yani kemoterapi gören insanın bu hastalığa bulaşması gerçekten o hasta için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Peki  Domuz gribinden  korunma yolları var mıdır? Evet klasik her hastalıkta olan cevabımız gibi hijyen. Özellikle ellerimizi sonra vücudumuzu temiz tutmamız gereken bir durum. Çünkü çok çabuk bulaşabilen ve solunum yolu hastalığı olması sebebiyle tokalaşmaktan bile çekinmeliyiz. En çabuk bulaşma yolu ellerden geçmesiyle bilinir bu hastalık. Ayrıca uyuduğunuz ve yaşadığınız ortamı steril tutmanız korunmanız için önemli etken sağlayacaktır.

Domuz Gribi Belirtileri ;

Domuz Gribi Belirtileri

Biz Türk milleti olarak sarılmayı tokalaşmayı çok severiz. Hatta tokalaşma yollarımız bile yakınlık derecemize göre değişir. Ama bu zamanlarda bu tarz yakın temaslarda bulunmamayı tavsiye ediyorum. Hele ki etrafınızda öksüren hapşıran insanlar gördüğünüzde hiç düşünmeden oradan bi kaç adım uzaklaşıp temiz hava alabileceğiniz yere geçmeniz sizin için daha hayırlı olacaktır. En önemlisi çocuklarımız; okullarına gönderdiğimizde güzelce tembihlemeleyiz yakınlaşma konusunda. Çocuklar için büyük risk taşımayan bir hastalık olsa da bünyesi zayıf insanlar için aynı durum söz konusu değil malesef. Sağlıklı bir hafta dilerim.