Dizüstü Bilgisayarınızda Oyun Performansını Artırmanın Yöntemleri

Premium oyun dizüstü bilgisayarınız, benzer fiyatlı bir oyun masaüstünün performansına asla ulaşamayacaktır. Ancak bu, en son oyunları oynayamayacağın anlamına gelmez.

Premium oyun dizüstü bilgisayarınız, benzer fiyatlı bir oyun masaüstünün performansına asla ulaşamayacaktır. Ancak bu, en son oyunları oynayamayacağın anlamına gelmez. Bunun yerine, dizüstü bilgisayarınızın oyun oynamak için optimize edilmesini sağlamak için size ekstra baskı yapar.

Masaüstü bilgisayarlarla donanımı yükseltebilirsiniz. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları sınırlı yükseltme seçeneklerine sahiptir. Peki, dizüstü bilgisayar performansını artırmak için ne yapabilirsiniz? Dizüstü bilgisayarınızı oyun oynamak için nasıl daha hızlı hale getirebilirsiniz?

Windows'ta dizüstü bilgisayar oyun kurulumunuzu optimize etmenin 12 yolu aşağıda açıklanmaktadır.

1. Oyun Performansını Artırmak İçin Dizüstü Bilgisayarınızı Fan Temizliği ve Termal Macun Değişimi

Dizüstü bilgisayarınızda oyun performansını nasıl artıracağınızı bilmek ister misiniz, ancak teknik beceriniz yok mu? Sadece temizle.

Dizüstü bilgisayarınızda yalnızca fiziksel bakıma karşı proaktif bir tutumla daha iyi performans elde edersiniz. Toz ve kir performansın düşmanıdır. Bu zarar, hava akışını azaltacak ve çok ısınır bir bilgisayarla sonuçlanacaktır.

Isı oluştuktan sonra işlemci, GPU ve diğer bileşenlerin çoğu yavaşlar. Bu etkili bir oyun makinesi yapmaz.

Bununla başa etmenin en iyi yolu tozu çıkarmaktır. Belli ki bu kolay değil. Dizüstü bilgisayarınız muhtemelen mühürlüdür ve değilse, açılması neredeyse kesinlikle garantiyi geçersiz kılar. Çözüm, bazı çok özel temizlik teknikleri kullanmaktır.

Ancak, sadece dizüstü bilgisayarınızdaki havalandırma deliklerini temiz tutmanız gerekmez. Klavyeyi düzenli olarak kullanıyorsanız (PC oyunlarının temeli) yapışkan tuşlara neden olabilecek toz, yiyecek veya başka bir madde olmadığından emin olmak önemlidir.

Bu nedenle, en iyi oyun performansı için, bir ekran da istemezsiniz.

2. Daha Yüksek Oyun Performansı için Dizüstü Bilgisayarınızı Yükseltme

Yeni donanım yüklemek, dizüstü bilgisayarınızı oyun oynamak için hızlandırmanın en önemli yoludur. Ama neyi yükseltebilirsiniz?

Dizüstü bilgisayarlar ünlü yükseltilemez. Yükseltebileceğiniz üç bileşen vardır.

 1. RAM: Bellek miktarını ve hızını artırmak büyük bir etkiye sahip olabilir
 2. Depolama: Katı hal sürücüsüne (SSD) veya hızlı M.2 depolama alanına geçmek oyun performansını önemli ölçüde artıracaktır
 3. Pil: Piller, tam ayarlar etkinleştirilmişken oyunların çalışmasını sağlayamaz

Ayrıca, ucuz bir yükseltme istiyorsanız, neden optimum oyun için tasarlanmış harici bir klavye ve fare ile kişisel oyun performansınızı artırmıyorsunuz?

3. Dizüstü Bilgisayarınızı Güncellenmiş Sürücülerle Oyun Oynamak İçin Nasıl Optimize Edersiniz?

Oyunların bir dizüstü bilgisayarda nasıl daha iyi çalışılacağını gerçekten istiyor musunuz? Her şey sürücülerle ilgili.

Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarların neredeyse tümü aynı mimariye sahip aynı donanıma dayanır. Bu, işletim sistemi ne olursa olsun, aygıt sürücülerini güncel tutmanın hayati önem taşıdığı anlamına gelir.

Neyse ki, bu genellikle basit bir işlemdir. Çoğu durumda, standart işletim sistemi güncellemeleri sırasında otomatik olarak gerçekleşir.

Ancak, grafik sürücüleri söz konusu olduğunda, daha uygulamalı bir yaklaşıma ihtiyacınız olabilir. Intel grafik kartı--- hardcore oyun oynamak için son derece uygun olmasa da--- bir Windows güncellemesiyle güncellenmiş sürücülerin keyfini çıkaracak olsa da, üçüncü taraf grafik sağlayıcınız bu seçeneği sunmaz.

Bunun yerine, GPU yönetim yazılımının (Nvidia GeForce Experience veya AMD Gaming Evolved gibi) otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlandığından emin olun. Denetleyicinizi ve ses sürücülerinizi de güncel tuttuğunuzdan emin olun.

4. DirectX'i Güncelleyerek Dizüstü Bilgisayarınızı Oyun İçin Optimize Edin

Bir video oyunundaki grafikleri kolaylaştıran yazılım araçları koleksiyonu DirectX, Windows'ta oyun oynamak için hayati önem taşır. DirectX'in çeşitli yinelemeleri yıllar içinde piyasaya sürüldü.

2020'de piyasaya sürülen DirectX 12 Ultimate, Windows dizüstü bilgisayarınızda önceden yüklenmiş olarak bulacağınız en son sürümdür. Windows ve Xbox Series X|S sistemleri için ortak bir kitaplık sağlar.

Geçerli DirectX sürümünüzü denetlemek için:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için WIN + R tuşlarına basın
 2. dxdiag girin
 3. DirectX TanıLama Aracı'nın (DXDiag) yüklenmesini bekleyin
 4. Sistem sekmesinde, listenin en altında DirectX Sürümünü arayın

DirectX'i güncelleştirmek için:

 1. > Ayarlarını Başlat'a gidin (veya WIN + I)
 2. Windows Update > Güncelleştir & Güvenlik'i tıklatın
 3. Güncelleştirmeleri denetle'yi tıklatın

Grafik sürücülerinizin güncel olmasının yanı sıra, ses sürücülerinizin oyun oynamak için uygun olduğundan emin olmak gerekir. DxDiag'da Ses sekmesinde ses sürücüsü durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Giriş aygıtı sürücülerinin burada özetlendiğini de unutmayın.

5. Optimize Oyun için Dizüstü Bilgisayar Grafik Kartını Overclock

 

Dizüstü bilgisayarınızdaki grafikleri nasıl geliştireceğinizi bilmek ister misiniz? En iyi yol hız aşırtmadır.

Yeni başlayanlar için riskli olsa da, hız aşırtma grafik kartından ek performans çıkarmaya zorlayabilir. Araçlar hem AMD hem de Nvidia GPU'lar için kullanılabilir, bu nedenle uygun bir şey bulmakta çok fazla sorun yaşamamalısınız.

Temel sorunlar güç ve ısı ile ilgili. Hız aşırtma daha fazla elektrik kullanır, bu nedenle bilgisayarınızın güç ayarlarını uygun şekilde ayarlamanız gerekir (aşağıya bakın). Ancak hız aşırtma gpu'nun sıcaklığını da artırır.

Genellikle, bu dizüstü bilgisayarın yerleşik soğutma sistemi tarafından ele alınır. #1'de belirtildiği gibi soğutucuları ve fanları düzenli olarak temizlemelisiniz. Değilse, dizüstü bilgisayarınız çok ısındığında güvenlik önlemi olarak otomatik olarak kapanır------

GPU'nuz için hız aşırtma aracı mı arıyorsunuz? Şu anda en popüler olanı, Nvidia ve AMD ekran kartları için uygun olan MSI Afterburner.

Hız aşırtma ile iyi sonuçların tadını çıkarabilirsiniz, ancak dikkatli yapmanız gereken bir şeydir.

6. Bilgisayarınızın Güç Ayarlarını Yapın

Çok az cihaz, etkili güç yönetimi olmadan gelişmiş çalışmanın keyfini çıkarabilir. Dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda---devices kalıcı bir güç kaynağından uzakta kullanılmak üzere tasarlanmıştır--- güç yönetimi önemlidir.

Windows size bazı ayrıntılı güç yönetimi seçenekleri sunar, ancak güçlü oyun deneyimi için dizüstü bilgisayarınızı bir elektrik prizine bağlayın.

Bu yapıldıktan sonra, bilgisayarınızın güç ayarlarına bakın. Windows'da:

 1. > Ayarlarını Başlat 'ı (veya WIN + I) tıklatın)
 2. Sistem > Güç'e gidin ve > uyuyun Ek güç ayarları
 3. Yüksek performans seç
 4. Plan ayarlarını değiştir'> Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'i tıklatın
 5. Güç ayarlarının optimum seviyelere ayarlı olduğunu onaylayın

Bazı oyun dizüstü bilgisayarlarında (Dell G5 15 serisi gibi) pil ayarlarının otomatik olarak yönetilir. Sisteminiz ne olursa olsun, dizüstü bilgisayarınızdan oyun performansını sıkarken optimumdan daha az güç ayarından kaçının.

7. Oyun için Dizüstü Bilgisayar Performansı Nasıl Artırılır: Windows Oyun Modu

Bu herkesin kullanabileceği bir ipucu. Windows 10 ve sonraki bir kısmı ekran kaydı, akış ve Oyun Modu gibi özellikleri içeren bir Xbox uygulamasıyla donatılmıştır. Dizüstü bilgisayarınızı oyun oynamak için optimize etmek, Oyun Çubuğu ve Oyun Modu'nu etkinleştirmek kadar basit olabilir.

 1. > Ayarlarını Başlat'ı (veya WIN+I)'ı tıklatın)
 2. Xbox Game Bar> Oyun'a tıklayın
 3. GÖRÜNTÜyü Aç'a geçme
 4. Sol bölmede Oyun Modu'nu seçme
 5. Açık'a geçme
 6. Bitişe yakın

Artık Xbox panelini görüntülemek için WIN + G tuşlarına basabilirsiniz. İstenirse Evet, bu bir oyun kutusudur kutusunu işaretleyin.

Oyun Modu etkinleştirildiğinde, Windows oyunları optimum ayarlarla çalıştıracaktır. Bunu yapmak için, Windows bazı arka plan görevlerini kapatabilir veya askıya alabilir.

8. Artırılmış Dizüstü Bilgisayar FPS için Arka Plan Uygulamalarını Kapatın

Bu ipuçlarının çoğu için Windows 10 veya 11 çalıştırdığınızı varsayıyoruz. Değilse, bir oyun başlatmadan önce dizüstü bilgisayarınızda manuel bir değişiklik yapabilirsiniz. Bir oyun başlatmadan önce diğer tüm uygulamaların kapalı olduğundan emin olun.

Bunu yaptıktan sonra, Sistem Tepsisi'ne bakın. Windows görev çubuğunun bu bölümünde, arka planda çalışan uygulamalar listelenir. Oyun deneyiminizle ilgili olmadığı sürece her simgeyi sağ tıklatın ve kapatın. Örneğin, grafik kartı yönetimi uygulamanızı açık tutun.

9. Online Oyunlar için: Ağ Hızınızı Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayarınızın oyun performansı çoğunlukla donanımınıza, sürücülerinize ve bilgisayarınızın nasıl yapılandırıldığına göre belirlenir. Ancak çevrimiçi oyunlar oynuyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir unsur daha var: internet bağlantı hızınız.

Gecikme, ister internet bağlantısından ister dizüstü bilgisayar ile kablosuz yönlendirici arasındaki yavaş bağlantıdan kaynaklansın, çevrimiçi oyunlarla ilgili her zamanki sorun nedenidir. Çoğu durumda, Kablosuz ağ kartınız Windows Update veya işletim sisteminizin indirdiği sistem güncelleştirmeleri sayesinde en güncel sürücülere sahip olacaktır.

Güncelleştirmeleri uyguladıktan sonra bir değişiklik yoksa, yönlendiriciye kablolu bir Ethernet bağlantısı düşünün. Ayrıca, bir oyun yönlendiricinin oyun performansını optimize edip edemeyeceğinizi kontrol etmelisiniz.

Oyun dizüstü bilgisayarı mı kullanıyorsunuz? Sisteminizde Killer ağ aygıtı varsa, çevrimiçi oyunları optimize etmek için Intel Killer Kontrol Merkezi kurulabilir.

10. Otomatik Güncellemelerle Dizüstü Bilgisayarınızı Oyun Oynamak İçin Nasıl Daha Hızlı Hale Getirirsiniz?

Otomatik güncellemeler büyük bir acı olabilir. Örneğin, Windows Update güncelleştirmenin yüklenmesi gerektiğini düzenli aralıklarla hatırlatmadan önce güncelleştirmeleri arka planda indirebilir. Kaldırılan güncelleştirme yalnızca performansı etkilemekle kalmaz, aynı şekilde anımsatıcılar da etkileyebilir.

Ne yazık ki, Windows Güncelleştirmeleri'ni kalıcı olarak devre dışı bırakamazsınız, bu nedenle aşağıdaki seçeneklere sahip olursunuz:

 • Bilgisayarınızı çevrimdışı tutun.
 • Güncelleştirmeleri istenir istenmez yükleyin.
 • Mayıs 2019 güncellemesinden (sürüm 1903) güncellemeleri 35 gün boyunca engelleyebilirsiniz.

Bir oyun dizüstü bilgisayarı kullanıyorsanız internetten tamamen kopmanız olası değildir, bu nedenle bu güncellemeleri mümkün olan en kısa sürede yüklemek en iyi cevaptır.

11. Steam'i Güncelleyerek Oyunların Bir Dizüstü Bilgisayarda Daha İyi Çalışmasını Sağlama

Steam gibi dijital dağıtım sistemleri de güncellemeleri dışarı itiyor. Ayrıca, siz zaten bir şey oynarken ikinci bir oyunun arka planda güncelleme indirme şansı da vardır.

Bundan kaçınmak için:

 1. Steam'ı Açın
 2. Steam > Ayarlarına Gidin
 3. İndirmeler sekmesinde Oyun sırasında indirmelere izin ver onay kutusunu temizleyin
 4. Onaylamak için Tamam'ı tıklatın

Ayrıca, tek tek oyunlar için güncelleme kurallarını da yönetebilirsiniz.

 1. Steam kütüphanenizde oyuna sağ tıklayın
 2. Özellikler > Güncelleştirmeleri Seç
 3. Otomatik güncelleştirmeler ve Arka Plan indirmeleri için tercih edilen seçenekleri ayarlama

Otomatik güncellemeler için, bu oyunu her zaman güncel tutSadece başlattığımda bu oyunu güncelle ve Yüksek Öncelik arasında seçim yapabilirsiniz.

Üç Arka Plan indirme ayarı arasından seçim yapabilirsiniz: Ben oynarken arka plan indirmelerini duraklatınHer zaman arka plan indirmelerine izin verinArka plan indirmelerine asla izin vermeyin.

12. Dizüstü Bilgisayar Grafik Kartınızı Optimize Etmek için Doku Ayarlarını İnceleyin

Şimdiye kadar her şeyi denediyseniz ve hala dizüstü bilgisayarınızı oyun oynamak için nasıl daha hızlı hale getirebileceğinizi bilmek istiyorsanız, grafik kartı sürücü ayarlarınıza bakmaya değer. Bu, özellikle belirli bir oyunu çalıştırmanız gerekiyorsa geçerlidir.

Grafik kartı sürücüsü ayarlarında, doku ve gölgelendirici ayrıntıları için oyunlarınızın nasıl görüneceğini belirleyecek ana denetimleri bulacaksınız.

Dizüstü bilgisayarınızın GPU'suz için kullanılabilen bellek, hangi seçeneklerin kullanılabilir olduğunu sınırlar, bu nedenle görünümler üzerinde performans sunan bir yapılandırma seçin. Kısacası, yüksek çözünürlüklü dokular RAM tüketerek kare hızını etkiler. Ayrıca burada tek tek oyunlara kendi doku ve gölgelendirici tercihlerini verebilirsiniz.

Eski veya düşük özellikli dizüstü bilgisayarlarda oyun performansını nasıl artıracağız? Bu kolaydır: sadece daha düşük dokular ve kare hızları.

Oyunlar için en uygun video ayarlarını bulmak biraz zaman alabilir. Ancak, bu performans kalitesinde takası belirledikten sonra, çabaya değdiğini göreceksiniz.

Artık Oyun İçin Dizüstü Bilgisayar Performansını Nasıl Artıracağınızı Biliyorsunuz

Bir dizüstü bilgisayarda oyun performansını artırmak için bu kadar çok şey yapabileceğin kimin aklına gelebilirdi? Çoğu yalnızca Windows dizüstü bilgisayarlar için geçerli olsa da, bazı ipuçları macOS ve Linux'taki eşdeğer ayarlara aktarılabilir.

Dizüstü bilgisayarınızı oyun oynamak için daha hızlı hale getirmenin en iyi yollarını gözden geçirelim:

 1. Dizüstü bilgisayarınızı düzenli olarak temizleyin.
 2. Dizüstü bilgisayar donanımlarını yükseltme
 3. Sürücülerinizi güncelleyin (özellikle GPU için).
 4. DirectX'in en son sürümünü yükleyin.
 5. GPU'ya hız aşırtma.
 6. Güç ayarlarını optimize edin.
 7. Windows Oyun Modu'nu etkinleştirin.
 8. Arka plan uygulamalarını kapatın.
 9. Çevrimiçi oyun için ağ hızını kontrol edin.
 10. Oyunlar ve işletim sistemi için otomatik güncelleştirmeleri yönetin.
 11. Steam'i güncelleme ve yapılandırma
 12. Doku ve gölgelendirici ayarlarını yapın.

Masaüstü bilgisayarlar için donanımınızı yükseltmek oyun üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir; bir dizüstü bilgisayar kullanıcısı olarak sınırlısınız. Çoğu dizüstü bilgisayarda grafik kartını veya işlemciyi yükseltemezsiniz. Bu yüzden bu 10 ipucu oyun performansını artırmak için çok önemlidir.

Bu yeterli değilse, daha fazlası için özel Windows oyun performansı ipuçları kılavuzumuza bakın. Ve bu hala kesmiyorsa, bulut tabanlı bir oyun sunucusundan oyun akışı yapmayı deneyin.