DivX ve Xvid Arasındaki Fark Nedir?

Dvd oynatıcıda film izlediyseniz veya eşler arası bir ağ üzerinden video indirdiyseniz, şu terimlere rastlardınız: DivX ve Xvid. Ve iki dönem arasında neyin farklı olduğunu merak ettiyseniz, öğrenmek için okumaya devam edin.

Dvd oynatıcıda film izlediyseniz veya eşler arası bir ağ üzerinden video indirdiyseniz, şu terimlere rastlardınız: DivX ve Xvid. Ve iki dönem arasında neyin farklı olduğunu merak ettiyseniz, öğrenmek için okumaya devam edin.

DivX ve Xvid Video Codec bileşenleridir

Peki video codec bileşeni nedir? Codec, kelimelerin birleşiminden elde edilir: kodlayıcı ve kod çözücü.

Ham video dosyalarını bilgisayarınızda depolamanız veya bir ağ üzerinden yayınlamanız gerekiyorsa, normal bir Blu-ray disk genellikle 40GB civarındadır. İşte bu noktada video codec bileşenleri devreye giriyor.

Video dosyalarını kodlayarak ve verileri sıkıştırarak ve ardından oynatma ve düzenleme için kod çözerek veya dekompresyondan arındırarak küçültürler.

Hem DivX hem de Xvid, kayıplı veya tam olmayan veri sıkıştırma özelliğine sahip video codec bileşenleridir. Kayıplı sıkıştırma, kaliteden vazgeçmeden sadece insan algısı için önemsiz olan resim ayrıntılarını kaldırarak dosya boyutunu azaltır.

Her iki codec bileşeni de MPEG–4 uygulaması üzerine kuruludur ve birbirlerinin çıktısını çözebilir. Ve hala yaygın olarak kullanılsalar da, genellikle kesinlikle video kodlama içindir.

DivX nedir? Dijital Videoda Nasıl Devrim Yaptı?

DivX tescilli bir MPEG-4 codec bileşenidir. DivX codec bileşeni, nispeten yüksek görsel kaliteyi korurken uzun video segmentlerini küçük boyutlara sıkıştırabilir. Çoğu DivX videosu AVI (Audio Video Interleave) dosya uzantısını ve DivX veya Div uzantılarını kullanır.

DivX vizyonu, genç bir Fransız animatör olan Jerome "Gej" Rota'nın DVD kalitesinde videoyu küçük dosya boyutlarında etkinleştiren bir MPEG-4 video codec bileşeninin bir sürümünü oluşturmasıyla 1999'da şekillendi. Rota, birkaç tomurcuklanan teknoloji girişimcisiyle birlikte yeni codec bileşenini daha da geliştirmeye devam etti. Ve Ağustos 2001'de DivX 4.0, ilk resmi DivX codec bileşeni, halka açıklandı.

DivX, internet üzerinden DVD kalitesinde videoyu etkinleştirdi (o zamanlar neredeyse duyulmamıştı) ve dijital video topluluğundan ezici bir yanıt aldı. Kısa bir süre sonra DivX, eşler arası ağlar üzerinden aktarılan tam uzunlukta, yüksek kaliteli video için standart haline geldi.

2003'ten sonraki on yıla ve ötesine kadar, ticari olarak kullanılabilen ilk internet tabanlı isteğe bağlı video platformlarından biri olan DivX OVS oynatmayı destekleyen yüz milyonlarca tüketici elektroniği cihazı piyasaya sürüldü. DivX'in bir milyardan fazla indirilmesi oldu ve dünya çapında 1,5 milyar DivX Sertifikalı cihaz gönderildi.

Xvid Nedir ve DivX ile Bağlantısı?

Xvid (DivX geriye doğru yazılır) açık kaynaklı bir MPEG-4 codec bileşenidir. Xvid, tam uzunlukta bir DVD filmin tek bir CD'ye sığmasını sağlayacak kadar iyi sıkıştırma sağlar.

Xvid'in kökeni de ilginçtir ve Xvid'in DivX'ten doğduğu söylenebilir.

Ocak 2001'de DivX Networks, açık kaynaklı bir MPEG-4 video codec bileşeni olan OpenDivX'i yarattı. Ancak, kaynak kodu kısıtlayıcı bir lisans altına yerleştirildi ve yalnızca DivX Gelişmiş Araştırma Merkezi (DARC) üyelerinin buna yazma erişimi vardı.

Daha sonra, 2001'in başlarında, DARC üyesi Sparky kodlama çekirdeğinin "encore2" adlı geliştirilmiş bir sürümünü yazdı. Bu kod OpenDivX ortak kaynak deposuna dahil edildi, ancak sonra kaldırıldı. Bu sırada proje çatallandı.

DivX, encore2 kodunu aldı ve DivX 4.0 olarak geliştirdi. OpenDivX'e katılan diğer geliştiriciler encore2 aldı ve aynı kodlama çekirdeğine sahip yeni bir projeye başladı ve adını Xvid koydu.

Birçok modern DVD ve Blu-ray oynatıcı Xvid dosyalarını oynatabilir.

DivX ve Xvid'in Farkı Nedir?

Xvid ücretsiz, açık kaynaklı bir codec bileşenidir ve Divx'in ana rakibidir. Xvid, son kullanıcılara dört özgürlüğü garanti eden GNU Genel Kamu Lisansı'nda yayınlanır: yazılımı çalıştırmak, incelemek, paylaşmak ve değiştirmek.

DivX, sınırlı işlevlere sahip ücretsiz bir indirme sunmasına rağmen ticari bir üründür.

Yalnızca sınırlı sayıda platform için kullanılabilen DivX codec bileşeninin aksine, Xvid kaynak kodun derlenebileceği tüm platformlarda ve işletim sistemlerinde kullanılabilir.

DivX codec bileşeni Xvid codec bileşeninden farklı olsa da, DivX logosunu görüntüleyen video oynatıcılar genellikle Xvid dosyalarını destekler.

Ancak DivX ve Xvid, daha yeni codec H.264 (günümüzde endüstri standardı) ortaya çıktığı için şu anda popüler değil- daha verimli sıkıştırma sunuyor ve 4K ve 8K UHD'ye kadar destekliyor.

En Sevdiğiniz DivX ve Xvid Filmlerin Tadını Çıkarın

Artık DivX ve Xvid'in nasıl bağlantılı olduğunu ve nasıl farklılık duyduklarını biliyorsunuz.

Bu nedenle, video kitaplığınızda klasik DivX veya Xvid filmleri varsa, neden büyülerini bilgisayarınızda yeniden canlıyor veya büyük ekran deneyimi için TV'nize yayınlamıyorsunuz.