Bitcoin'in Yükselen Değeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin , bu ay tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın işlem yapmaya devam ediyor . Fiyatı yazılırken 34.000 ABD doları civarında - geçen ay yaklaşık yüzde 77 ve geçen yıl yüzde 305 arttı. 

Bitcoin , bu ay tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın işlem yapmaya devam ediyor . Fiyatı yazılırken 34.000 ABD doları civarında - geçen ay yaklaşık yüzde 77 ve geçen yıl yüzde 305 arttı. 

İlk olarak 2009 yılında dijital bir para birimi olarak piyasaya sürülen Bitcoin, bir süre ekonominin kenarında dijital para olarak kullanıldı.

O zamandan beri ana akım haline geldi. Bugün, neredeyse yalnızca bir tür ' dijital altın ' olarak kullanılıyor. Yani kıt bir dijital varlık.

COVID nedeniyle ekonomik çöküş riskine yanıt olarak, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, harcamaları artırmak ve ekonomiyi kurtarmaya yardımcı olmak için merkez bankalarının yarattığı parayla küresel piyasaları doldurdu.

Ancak para arzını artırmak, değerini aşındırır ve insanları elde tutacak enflasyona dayanıklı varlıklar aramaya yönlendirir. Bu ortamda Bitcoin, yaklaşan enflasyona ve diğer varlık türlerinin düşük getirilerine karşı bir önlem haline geldi.

Bitcoin nedir?

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, mevcut dolaşımdaki 18.590.300 bitcoin arzına ve maksimum 21.000.000 arzına sahiptir.

Bu limit, Bitcoin protokolüne kodlanmıştır ve değiştirilemez. Zamanla dijital paranın değerinin artmasını sağlayan yapay kıtlık yaratır.

Avustralya doları gibi devlet tarafından çıkarılan para birimlerinin arzını merkez bankaları tarafından istenildiği gibi artırabilirken, Bitcoin siyasi kararlarla şişirilemeyen sabit bir arza sahiptir.

 

Bitcoin ağırlıklı olarak çevrimiçi kripto para borsalarında alınıp satılır, ancak belirli donanım veya akıllı telefon uygulamalarında "dijital cüzdanlarda" da gönderilebilir, alınabilir ve saklanabilir.

Ancak Bitcoin ağının belki de en çığır açan yönü, kriptografların ve bilgisayar bilimcilerinin çalışmalarından blok zinciri tabanlı bir dijital para birimi olarak var olmak için yararlanmalarıdır.

Herkese açık bir blockchain, "değişmez" bir veritabanıdır, bu da işlem geçmişinin kaydının değiştirilemeyeceği anlamına gelir.

İşlevsel ve merkezi olmayan bir dijital para birimi

Bitcoin ' merkezsizdir '. Diğer bir deyişle, merkez bankası gibi merkezi bir otorite yerine dağınık bir eşler arası ağ aracılığıyla çalışır.

Ve bunu Bitcoin ' madencilerinin ' katılımıyla yapıyor . Bu, blok zincirindeki Bitcoin işlemlerini doğrulamak için yazılım çalıştırmayı seçen kişidir. Tipik olarak, bu insanlar aktif olarak kripto para birimi ile ilgilenirler.

Daha fazlası her on dakikada bir oluşturulan bitcoinlerle ödüllendirilir. Ancak madencilere ödenen ödül her dört yılda bir yarıya düşüyor .

Bu kademeli azalma, ağa, gerçek altını çıkarma sürecini taklit etmek için tasarlayan yaratıcı Satoshi Nakamoto tarafından kodlandı - ilk başta daha kolay, ancak zamanla daha zor.

Bugün Bitocoin madencileri, ilk yıllarda 50 bitcoin'den çıkarılan her blok için 6.25 bitcoin kazanıyor. Kıtlık zamanla arttığı için bu, erken katılım için bir teşvik yaratır.

Bu nedenle, talebi karşılamak için fiyatın yükselmesi bekleniyor. Ancak gelecekteki kıtlık önceden bilindiğinden (dört yıllık aralıklarla tahmin edilebilir), yarılanma olayları zaten fiyatlandırılmış olma eğilimindedir.

Bu nedenle, fiyattaki büyük artışlar ve düşüşler tipik olarak artan sayıda yeni kurumsal yatırımcı gibi değişen talep koşullarını yansıtır. Gittikçe daha fazla halka açık şirket artık bitcoin'e yatırım yapıyor .

Peki Bitcoin , insanların bu kadar yatırım yaptığı toplum için hangi işlevi sağlıyor ?

Bitcoin neden önemlidir?

Bitcoin'in neden bu kadar çok insan tarafından önemli görüldüğüne dair birkaç olası açıklama var.

  • Bu 'güvenli' bir varlık

Küresel belirsizlik karşısında, bitcoin satın almak, insanların varlıklarını çeşitlendirmesinin bir yoludur. Piyasa değeri, sıkıntılı zamanlarda parlayan başka bir aktif varlıkla karşılaştırılabilir: altın .

Küresel bir salgının , alışılmadık bir ABD başkanlığı devir tesliminin ve jeopolitik gücün dünyayı değiştirdiği kargaşanın ortasında, daha fazla insanın altını ve Bitcoin'i dolara daha iyi alternatifler olarak görmesi mümkün.

  • Gizlilik odaklı ideolojilere bağlanır

Bitcoin (ve genel olarak kripto para birimi) politik ve ideolojik olarak tarafsız değildir. İnternet çağından doğdu, biri mahremiyet konusunda ciddi endişelerle boğuşuyordu.

Bitcoin'in entelektüel ve ideolojik kökenleri, 1990'ların ve 2000'lerin başındaki 'cypherpunk' hareketine dayanmaktadır.

Çevrimiçi forumların kayıtları, insanların hükümetler veya şirketler tarafından izlenmeden çevrimiçi etkileşimde bulunmasına izin veren ve Federal merkez bankacılığı sistemine güvenmeyen herkes için bir alternatif sunan anonim bir dijital para birimi olarak savunulduğunu gösteriyor.

Belki de COVID salgınına yanıt olarak dijital gözetlemenin alenen yükselişi, çevrimiçi gizlilik ve güvenlik konusundaki korkuları daha da artırdı - yine halkın Bitcoin'in potansiyeline olan ilgisini artırdı.

Bitcoin neden patlama yaşıyor?

Bitcoin'in son zamanlardaki değer artışı, üç faktörün birleşimine dayanıyor: ideoloji, sosyal duyarlılık ve umut.

Ancak bunlar değişken faktörler olsa da, bu dijital ekonominin önemini, olgunlaştıkça teknolojiye olan ilgiyi ve kurumsal yatırımcıların Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimindeki etkisini gözden düşürmez .

Bitcoin, 'boğa piyasası' bölgesi olarak da bilinen yükselen bir piyasa eğilimindedir.

Nakamoto'nun yazılım koduna yazdığı ve Bitcoin'in en açık sözlü savunucularının hararetle savunduğu ` ` maksimalistler '' olarak bilinen kurallar aracılığıyla zaman içinde değeri artacak şekilde tasarlandı .

Yeni gelecekleri hayal etmek

Daha geniş bir referans çerçevesinden, merkezi olmayan kripto para birimleri, merkezi bir hakeme ihtiyaç duymadan koordinasyon sağlamak için yeni yollar sağlar .

Merkezi olmayan blok zinciri tabanlı ağlar yalnızca dijital parayı etkinleştirmez. Sıradan akıllı telefon uygulamalarına benzer şekilde, dünyanın dört bir yanındaki yazılım geliştiricileri , Bitcoin ve diğer blok zinciri protokollerinin üzerine merkezi olmayan uygulamalar ( DApps ) oluşturuyor.

Halka açık platformlar olan Ethereum gibi diğer kripto para birimlerini de tanıttılar .

Diğer DApp'ler, tahmin piyasaları için merkezi olmayan finansal (DeFi) araçları, kripto para birimi ödünç alma ve borç verme, yatırım ve kalabalık finansmanı içerir.

Nakamoto'nun dijital para birimindeki cüretkar deneyi amaçlandığı gibi çalışıyor. Ve şimdi gerçekten ilgiyi hak eden şey, bunun dijital, fiziksel ve sosyal geleceğimiz için ne anlama geldiğidir.