AutoCAD Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

AutoCAD'in gelişi, dizayn endüstrisini tamamiyle değiştirdi ve temel olarak bilgisayarlara dayanan yeni bir dizayn programları çağını başlattı. Önceden dizayncıların her çizgiyi titizlikle tasarlayıp tartmak amacıyla günlerini harcaması gerekiyordu.

AutoCAD'in gelişi, dizayn endüstrisini tamamiyle değiştirdi ve temel olarak bilgisayarlara dayanan yeni bir dizayn programları çağını başlattı. Önceden dizayncıların her çizgiyi titizlikle tasarlayıp tartmak amacıyla günlerini harcaması gerekiyordu.

Ancak AutoCAD bütün bunları değiştirdi. Tasarımcılar, kalem ve kağıda iltimat etmek yerine, bir dizayn meydana getirmek amacıyla gereken aşırı ayak işleri yerine dizaynın kendine daha çok odaklanabilirler. AutoCAD, dizayncıların düşünce geliştirmeye daha çok odaklanmasını, bunun yerine yürütme sürecini otomatikleştirmesini sağlar.

Bu yazıda AutoCAD'in ne olduğunu, ne yaptığını, kimlerin kullandığını ve dizayn endüstrisi üzerindeki etkisini tartışacağız.

AutoCAD Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, AutoCAD bilgisayar destekli bir tasarım (dolayısıyla "CAD" adı) programıdır. Öncelikle mimari, mühendislik, ürün tasarımı, imalat, inşaat ve daha fazlası gibi sektörler için yazılım ve çözümler üreten bir şirket olan Autodesk tarafından oluşturulmuştur.

AutoCAD, tasarımcıların tasarımları ve dijital görüntüleri hem 2B hem de 3B olarak çok verimli bir şekilde oluşturmasına ve düzenlemesine olanak tanır. AutoCAD, görüntüleri elle düzenlemelerini gerektirmek yerine, tasarımları manipüle etmeyi çok daha kolay hale getiriyor.

Esasen AutoCAD, tasarımcıların ekranda geometrik modeller oluşturmasına izin vererek, farklı türde nesneler ve yapılar oluşturmak için sonsuz permütasyonlar sunar. Bu esneklik, AutoCAD'i neredeyse her endüstride veya uygulamada kullanılmak üzere uyarlanabileceğinden endüstri lideri haline getirdi.

AutoCAD'i Neden Kullanmalıyım?

AutoCAD öncelikle 2B tasarımlar için oluşturulmuştur. Bugün bile birçok tasarımcı, mükemmel 2D tasarım yetenekleri nedeniyle AutoCAD'i tercih ediyor. Ancak Autodesk yeni özellikler sunmaya devam etti ve bugün AutoCAD ayrıca 3D tasarımı da destekliyor.

AutoCAD'de, çizgileri otomatik olarak ortalamak veya çizim boyutlarını sabit oranlara ayarlamak gibi özellikler de dahil olmak üzere, tasarımcıların daha doğru ve kesin tasarımlar hazırlamasına yardımcı olan bir dizi farklı komut vardır.

AutoCAD, 3B tasarım için birden çok görünüm sunarak tasarımcıların daha ince değişiklikler ve iyileştirmeler yapmasına olanak tanır. AutoCAD ayrıca gelecekte kullanabileceğiniz tasarım verilerini de kaydeder. Bulutta doğrudan işlemeyi, kesit çizimlerini destekler ve hatta işlemelerde gerçekçi aydınlatma sunar.

AutoCAD Ne İçin Kullanılır?

AutoCAD çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Başlangıçta mimari ve inşaat sektöründe kullanılmak üzere oluşturulmuş olsa da, artık birden fazla dikey ve uygulamada kullanılmaktadır.

Kimler Kullanmalı

Mimarlar öncelikle kat planları, planlar ve bina tasarımları hazırlamak için AutoCAD'i kullanır. Bu planlar ölçekli olarak çizildiğinden ve genellikle çok hassas olduğundan, AutoCAD mimarların boyutsal doğruluktan ödün vermeden vizyonlarını hayata geçirmelerini kolaylaştırır.

AutoCAD ayrıca tasarımcıların bir bina tasarımıyla ilgili ayrıntılı verileri gözden geçirmelerine, tasarımdaki zayıflıkları belirlemelerine ve inşaat başlamadan önce bunları düzeltmelerine yardımcı olur.

İç mimarlar

AutoCAD, iç tasarımlarının 3B versiyonlarını oluşturmayı tercih eden iç mimarlar tarafından yaygın olarak kullanılır. AutoCAD, iç mekan tasarımcılarının katı, yüzey ve ağ modelleri için destek sunarak gerçekçi 3B alan modelleri oluşturmasına olanak tanır.

Döndürme, yürüme veya etrafta uçuş görünümlerini destekleyen 3D görüntüleme ve gezinme araçları da mevcuttur, böylece iç tasarımcılar tasarımlarını gerçekten sergileyebilir ve istedikleri şekilde sunabilirler.

AutoCAD ayrıca, tasarımcıların aydınlatma ve benzersiz malzemeler uygulayarak 3D modellerine daha gerçekçi ve şık bir görünüm kazandırmalarını sağlayarak işlemeyi de destekler. Ayrıca bulut oluşturma da desteklenir, bu nedenle 3D modelleme yazılımını destekleyen güçlü bir dizüstü bilgisayara sahip olmanız da gerekmez .

Makine Mühendisleri

AutoCAD esas olarak mimarlar ve tasarımcılar için tasarlanmış olsa da, makine mühendisleri de çalışmalarına yardımcı olacak görseller hazırlamak için oldukça sık kullanırlar. Makine mühendisleri, farklı ürünlerle ilgili belirli modeller ve planlar hazırlamak için AutoCAD'i kullanır.

Moda tasarımcısı

Bu bazıları için şaşırtıcı gelebilir, ancak moda tasarımcıları da AutoCAD kullanıyor. Moda tasarımcıları için en iyi üretkenlik araçlarından biridir ve detaylı eskizler, desenler ve tasarımları daha doğru bir şekilde hazırlamalarına olanak tanır.

Ayrıca, moda tasarımcıları tek bir tasarımın farklı yinelemelerini de oluşturabilir ve AutoCAD boyutları gelecekte referans olması için koruduğu için tasarımcılar bunları farklı malzeme ve desenlere uygulayabilir.

AutoCAD'deki En İyi Özellikler

AutoCAD'i tasarımcılar için mükemmel bir seçim haline getiren bir dizi yeni özellik vardır. Autodesk, sürekli olarak yeni özellikler ve geliştirmeler sunan bir dizi yeni güncelleme yayınladı. İşte AutoCAD'deki en iyi özelliklerden bazıları.

Mobil ve Web Uygulamaları

Bulutta çalıştığı için AutoCAD, kullanıcıların cihazlar arasında çalışmasına izin vererek mobil uygulamadan veya web uygulamalarından çizimler oluşturmayı, düzenlemeyi ve görüntülemeyi kolaylaştırır. Bu, daha fazla özgürlük sağlar ve özellikle dağıtılmış ekipler arasında işbirliğini çok daha kolay hale getirir.

Daha Hızlı ve Daha Verimli İş Akışları

AutoCAD, çiziminizin kontrollü kopyalarını ekip arkadaşlarınızla paylaşmanıza ve geri bildirim bırakmalarına olanak tanır. İşaretlemeyi destekler ve ayrıca kullanıcılara projeleri hakkında faydalı ipuçları veren ilgi çekici bir Insights özelliği vardır.

Ayrıca, kullanıcıların Autodesk bulut platformu aracılığıyla sayfaları hızlı bir şekilde gönderip almalarını sağlayan özel bir Sayfa Seti Yöneticisi de bulunmaktadır.

Sektöre Özel Araçlar

AutoCAD, öncelikle mühendisler ve mimarlar tarafından kullanılan bir tasarım programı olmanın ötesine geçti. Autodesk mağazası , kullanabileceğiniz çeşitli sektöre özel araçlar ve eklentiler arasından seçim yapmanızı sağlar.

Bu, planlamayı ve üretkenliği iyileştirmek için tasarlanmış araçların yanı sıra iş akışlarını iyileştirmeye ve temel AutoCAD deneyimine çok ihtiyaç duyulan özellikleri eklemeye yardımcı olan araçları içerir.

AutoCAD Nasıl Çalışır?

Çoğu tasarım yazılımı gibi, AutoCAD de katmanlar ve vektör görüntüleri kullanarak çalışır . Illustrator veya Photoshop ile karşılaştırmalar yapmak isteyebilirsiniz, ancak AutoCAD yalnızca yapıları ve tasarımları hazırlamak için oluşturulmuştur.

Yerel dosya türü, görüntüleri, geometrik verileri ve tasarım bilgilerini kaydeden DWG'dir. Temel olarak yapı elemanları olan blokları ayrı bir kitaplıktan da ekleyebilirsiniz.

Bloklar, basit mobilya türlerini ahşap işleme yapıları veya merdivenler gibi daha karmaşık tasarımlara kadar içerir. Çoğu tasarımcı zamandan tasarruf sağladığı için genellikle blokları kullanmayı tercih eder. Tasarımcıların tasarımlarını oluşturmak için sıklıkla kullandıkları özel temalı kitaplıklar mevcuttur.

AutoCAD En İyi Tasarım Aracıdır

AutoCAD, neredeyse kırk yıldır tasarım endüstrisinin ön saflarında yer almaktadır. Günümüzde birçok ücretsiz CAD yazılım programı mevcut olsa da, AutoCAD endüstriyel tasarım ve mimari için hala tercih edilen seçimdir.

Pahalı bir seçim olmasına rağmen, AutoCAD bulut platformu, esnekliği ve sunduğu çeşitli özellikler nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.