Artan Otoimmün Hastalık Riskine Bağlı Hava Kirliliği

Yeni bir çalışma, trafik dumanları, toz, kurum ve dumanla kirlenmiş havanın, romatoid artrit ve diğer otoimmün rahatsızlıkları geliştirme olasılığınızı artırabileceğini öne sürüyor.

Araba egzozuna ve diğer havadaki toksinlere maruz kalma, uzun zamandır kalp ve akciğer hastalıklarının yanı sıra eklemlerde zayıflatıcı şişme ve ağrıya neden olan bir bağışıklık sistemi bozukluğu olan romatoid artrit de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Yeni çalışma için araştırmacılar, Haziran 2016 ile Kasım 2020 arasında İtalya'da 3.500'den fazla doktor tarafından tedavi edilen 81.000'den fazla yaşlı yetişkinin tıbbi kayıtlarını inceledi. partikül madde türleri: Çapı 2,5 mikrometreden küçük olan ve yanan benzin, yağ ve odun emisyonlarını içerebilen PM2.5; ve çapı 10 mikrometre veya daha az olan ve PM2.5'teki her şeyin yanı sıra inşaat, tarım, çöplükler ve orman yangınlarından kaynaklanan tozu içeren PM10.

Çalışma sırasında, katılımcıların yüzde 12'sine bir otoimmün hastalık teşhisi kondu.

Daha yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kalma, bunun olma ihtimalini artırdı. Ortalama PM10 seviyelerinin her bir metreküpü (mcg/m3) başına ilave her 10 mikrogram , yüzde 7 daha fazla otoimmün hastalık riski ile ilişkilendirildi.

Araştırmacılar bireysel otoimmün bozuklukları incelediklerinde, özellikle romatoid artrit ile ilişkili PM10 buldular. PM2.5, romatoid artrit, bağ dokusu hastalıkları ve inflamatuar bağırsak hastalığı ile ilişkilendirildi.

Hava kirliliğine maruz kalma, yüzde 40 daha yüksek romatoid artrit riski, yüzde 20 daha fazla inflamatuar bağırsak hastalığı riski ve yüzde 15 daha fazla bağ dokusu hastalığı riski ile ilişkilendirildi.