Android 12 Özellikleri Belli Olmaya Başladı

Android cihazlar amacıyla bir ileri büyük güncelleme olan Android 12'nin ilk geliştirici önizlemesi (DP) çok yakında. Birçoğu hala Android 11 güncellemesini bekliyor olsa da, bu nokta aşıldı. Android, bütün dünyada en çok sarfedilen akıllı telefon işletim sistemidir.

Android cihazlar amacıyla bir ileri büyük güncelleme olan Android 12'nin ilk geliştirici önizlemesi (DP) çok yakında. Birçoğu hala Android 11 güncellemesini bekliyor olsa da, bu nokta aşıldı. Android, bütün dünyada en çok sarfedilen akıllı telefon işletim sistemidir. Doğal olarak, çoğu birey Android'in yeni versiyonu konusu ile ilgili heyecanlı.

Bu yazımızda Android 12'nin en iyi özellikleri, Android 12 çıkış tarihi, Android 12'nin ne adıyla anılacağı ve çok daha çoğu ile ilgili konuşacağız.

Android 12 kod adı

Android 12 ismini arayanlar amacıyla - bunu kırmaktan nefret ediyoruz, fakat Android 12, Android 12 olarak adlandırılacaktır. Bunun nedeni, Google'ın 2019'dan itibaren Android sürümlerine tatlı adları atamayı bırakmasıdır . Son iki senedır, Android 10, Android 11 ve şimdi de Android 12 oldu.

Ancak geçtiğimiz sene Google'ın hala en son Android sürümlerine çöl isimlerini dahili olarak atadığını öğrendik. Örneğin, Android 11 (R) dahili olarak "Red Velvet Cake" olarak adlandırılır. Android 12 sızıntılarına göre, bir ileri Android sürümü, yani Android S dahili olarak "Snow Cone" olarak bilinecek.

Android 12 çıkış tarihi

Her Android versiyonuyla eş güdümlü Google, Android versiyonunun geliştirici önizleme versiyonu, beta versiyonu ve kararlı versiyon amacıyla net olmayan tarihler aldığımız resmi bir yol haritası yayınlar.

Geçen sene, Android 11 Geliştirici Önizlemesi 1, ileri aylarda DP 2 ve DP3 ile Şubat ayında geldi. Google'ın aynı vakit çizelgesini izleyeceğini umuyoruz. Diğer bir deyişle, Android 12 Geliştirici Önizlemesi 1'i önümüzdeki birkaç gün içersinde bekleyebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi, geliştirici önizlemeleri geliştiricilere yöneliktir. Genel kullanıcılar amacıyla sahip olunan olsalar da, yapılar zar zor kararlıdır ve birkaç problemle eş güdümlü gelir. Bununla eş güdümlü, en son Android versiyonunu ilk olarak edinmenin heyecanı ve zevki tehlikelere değer.

Bu arada, Android 12 genel betalarının Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında olmasını bekleyebilirsiniz. Geçen sene bulunduğu gibi, vakit çizelgesi COVID-19 nedeniyle uzayabilir, fakat büyük ihtimalle tek aylık bir gecikme olacaktır.

İki ya da üç Android 12 betasından sonra, Google nihayet Android 12 kararlı yapısını Ağustos ya da Eylül aylarında yayınlayacaktı.

En Büyük 10 Android 12 Özelliği

1. Yenilenmiş Bildirim paneli

Bildirim paneline "Sohbetler" isimli büyük bir yeni özellik ekleyen Android 11'den değişik olarak , Android 12 dizayn değişikliklerine odaklanıyor gibi görünüyor.

Sızan Android 12 modellerine göre, Hızlı ayarlar menüsünün, Android 11'de varsayılan olan altı ufak sembol yerine dört büyük sembolye sahip olacağı anlaşılıyor.

Gördüğümüz bir başka büyük değişiklik, Bildirim panelinin sağ üst köşesinde görünen kamera ve mikrofon erişim ikaz göstergelerinin eklenmesidir.

2. Görüşme Widget'ı

Google, Android 11'deki bildirim paneline, kullanıcıların arkadaşlarından veya ailelerinden gelen bir mesajı veya güncellemeyi asla kaçırmamasını sağlayan bir Konuşma bölümü ekledi.

Buna ek olarak, konuşma widget'ı bir başka büyük Android 12 özelliğidir. Yeni pencere öğesi, kullanıcıların bir kişinin son mesajlarını, cevapsız aramaları ve durum bilgilerini görüntülemesini sağlayacaktır.

3. Yeni Gizlilik özellikleri

Android 12 sızıntıları, Google'ın Android 12 saklılık ayarlarına Kamerayı Devre Dışı Bırak ve Mikrofonu Kapat seçeneklerini eklediğini gösteriyor. Konum erişimini nasıl dönem dışı bırakabileceğinize benzer şekilde, bundan sonra cihazın kameraya ve mikrofona erişimini kısıtlayabileceksiniz.

4. Tek elle kullanım modu

Google, bir ileri güncellemede özel bir tek el modu getirebilir. Android 12 özelliği ekranı küçültecek ve böylelikle kullanıcıların cihazı tek elle basitçe kullanmasına imkan tanıyacak. Ancak ekranın dikey ve yatay olarak küçüldüğü başka Android tabanlı kullanıcı arayüzlerindeki tek elle kullanım modunun aksine, Android 12'de ekran sadece dikey olarak ölçeklenir.

5. Resim içinde resim

Android 12'nin görsel içersinde görsel modunda, tekrardan boyutlandırmak amacıyla sıkıştırma ve tam ebatlı duruma getirmek amacıyla kayan pencereye çift dokunma gibi geliştirmeler içereceği söyleniyor. Android 12 sızıntılarına göre, Google bunun dışında Apple'ın kitabından bir sayfa alabilir ve PiP penceresini gizleme opsiyonu içerebilir.

6. Uygulama Çiftleri

Android 12 ile Google, Uygulama Çiftleri adı verdiği yeni bir bölünmüş ekran özelliği sunabilir. Bölünmüş ekran yaparken, iki program bundan sonra Son Aramalar menüsünde bir çift olarak gösterilecektir.

9to5Google , "Eşleştirildikten sonra, değişik tek bir programa basitçe geçiş yapabilmeli ve sonrasında oluşturduğunuz çifte geçiş yapabilmelisiniz " diye yazıyor .

7. Yüz tabanlı Otomatik Döndürme (Pixel'e özel)

9to5Google, Pixel aygıtlarının Android 12'de yeni bir yüz tabanlı otomatik döndürme özelliği alabileceğini bildirdi. Bununla birlikte, aygıt baş yönünü görmek amacıyla öne bakan kamerayı kullanacak ve ekranı buna göre döndürecektir.

Şu anda, Android aygıtlar aygıt üzerindeki sensörleri kullanıyor ve ekranı aygıtın tarafına uyacak şekilde döndürüyor. Bununla birlikte, kusursuz olmaktan uzaktır ve fazlası vakit kullanıcılar dönüşü kilitlemek mecburiyetinde kalır. Umarım, Android 12'nin yüz tabanlı opsiyonu bu bozukluğu çözecektir.

8. Oyun modu

Google'ın Android 12'de bir oyun modu sunması bekleniyor. "Oyunla alakalı özellikleri yönetme hizmeti" olarak tariflenen "GameManager" hizmeti olarak adlandırılıyor. Şimdilik Android 12 özelliği ile alakalı çok bilgi yok, bu yüzden hayal gücünüze bırakacağız.

9. Ekran görüntülerini kaydırma

Google'ın son iki senede ekran görüntülerini kaydırmaya çalıştığına dair rapor eder var. Bunu nihayet Android 12'de görebiliriz. Kayan ekran görüntüsü, cihazın normal bir ekran görüntüsünü aldığı, aşağı kaydırıp diğer bir adet yakaladığı, ikisini bir araya getirdiği ve uzun bir ekran görüntüsü ürettiği yerdir.

10. Arka tarafa iki kez dokunun (Pixel'e özel)

Çift dokunma hareketi özelliği ilk olarak Android 11 çalışırken görüldü. Bu özellik, iOS 14'teki Geri Vuruş'a benzer şekilde çalışır - Google Asistan'ı uyandırmak, Bildirim merkezini açmak, belirli bir programlamayı ya da bir ayarı açmak gibi süratli işlemleri yapmak amacıyla cihazın arka kısmına  çift dokunabilirsiniz.

Özelliğin nihayet Android 12'li Pixel cihazlara ulaşacağını umuyoruz.

Cihazım Android 12'yi ne zaman alacak?

Kasabada her yeni Android versiyonu bulunduğunda, bu soru her vakit her bireyin aklındadır. Ve her vakit bulunduğu gibi, yanıt akıllı telefon üreticinize aittir. OnePlus gibi OEM'lerin yeni Android güncellemelerini daha süratli yayınladıkları bilinirken, Xiaomi ve Samsung gibi yapımcıların çok vakit aldığı biliniyor.

Elbette, akıllı telefon satıcınız Google'dan başka biri değilse, yani bir Google Pixel cihazınız varsa, hiç kuşku yok ki Android 12'yi tekrardan canlandıracak ilk birey siz olacaksınız.

İşte Android 12 Geliştirici Önizlemesi 1'i destekleyecek cihazların listesi -

 • Pixel 5
 • Pixel 4a 5G
 • Pixel 4a
 • Piksel 4
 • Pixel 4 XL
 • Pixel 3a
 • Pixel 3a XL
 • Piksel 3
 • Pixel 3 XL
 • Pixel 2XL (şüpheli)
 • Pixel 2 (şüpheli)

Bu, en son Android güncellemesi olan Android 12 hakkındaki her şeydi. Bu yeni Android 12 özelliklerini beğendin mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.