Amerika'da Kuş Gribi Salgını Yayılıyor

Kuş gribi (genelde kuş gribi olarak anılır ) halk için çok az tehdit oluşturmasına rağmen, sağlık yetkilileri bu gribin son derece bulaşıcı suşları ticari kümes hayvanlarında (tavuk ve hindi gibi), arka bahçelerde yayılmaya devam ettiği için rapor edilen vakalara karşı dikkatli davranıyor.

Kuş gribi (genelde kuş gribi olarak anılır ) halk için çok az tehdit oluşturmasına rağmen, sağlık yetkilileri bu gribin son derece bulaşıcı suşları ticari kümes hayvanlarında (tavuk ve hindi gibi), arka bahçelerde yayılmaya devam ettiği için rapor edilen vakalara karşı dikkatli davranıyor. sürüler ve yabani kuşlar.

Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırması Salı günü 34 eyalette H5 ve H5N1 kuş virüslerinin tespit edildiğini doğruladı. Teksas Hayvan Sağlığı Komisyonu geçtiğimiz günlerde, virüsün Erath İlçesinde ticari bir sülün sürüsünde keşfedildiği zaman, eyalette ilk yüksek derecede patojenik kuş gribi (HPAI) vakalarını kaydetti. Kuzey Carolina'da,  tarım bakanlığı bu hafta tüm kümes hayvanı gösterilerini ve halka açık satışları, orada enfeksiyonlar genişledikçe bir sonraki duyuruya kadar askıya aldı.

Bulaşıcı Hastalık Araştırma ve Politika Merkezi , bu yıl virüs nedeniyle tahminen 22,8 milyon kuşun kaybedildiğini bildirdi . Ülkenin en büyük yumurta üreticisi olan Iowa, en az 13,2 milyon kümes hayvanını kaybederek özellikle sert bir darbe aldı. Oradaki durum o kadar vahim hale geldi ki Vali Kim Reynolds bir felaket ilanı yayınladı.

Tennessee, Nashville'deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bulaşıcı hastalık uzmanı ve koruyucu tıp ve sağlık politikası profesörü olan William Schaffner, “Bu gribi kontrol altına almanın yolu talihsiz” diyor  . "Yaptığınız şey, bölgelerin kuş gribi için sıcak noktalar haline gelmesini önlemek için aslında çok sayıda kümes hayvanını öldürmek."

Yumurta Fiyatlarını Arttıran Salgın

Bu büyük kaybın dalgalanma etkisi süpermarket raflarında görülebilir: The Wall Street Journal'a göre, Indiana'da bir hindi çiftliğinde ilk doğrulanmış HPAI vakasının bulunduğu 8 Şubat'tan bu yana yumurta fiyatları yaklaşık yüzde 52 arttı .

Yabani kuşlar da hastalıktan etkileniyor. Grip, Ohio  Iowa , Pennsylvania , Wisconsin ve başka yerlerde kartallar, martılar, kazlar ve diğer su kuşları arasında keşfedildi .

İnsanlar için Risk Gerçek, Ancak Düşük

Ortalama bir Amerikalı, kuşlar arasındaki bu büyük salgından endişelenmeli mi? Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) hayır diyor. Kuş virüsleri ile insan enfeksiyonları nadirdir.

Dr. Schaffner, bu kuş virüslerinin neyse ki üst solunum yollarımızda, burunlarımızda ve boğazlarımızda bulunan hücrelere verimli bir şekilde bağlanmadığını belirtiyor. Ayrıca virüsler kuştan insana kolay yayılmadıkları için insandan insana da kolay bulaşmazlar. Tüketicilerin ayrıca mağazadan satın alınan yumurta ve tavuğu tüketmekten veya dokunmaktan hastalığa yakalanma konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını da sözlerine ekledi.

Yine de, iletim mümkündür. CDC rakamları, 1997'den beri dünya çapında 880'den fazla insanın HPAI'ye yakalandığını ve yaklaşık yarısının hastalıktan öldüğünü göstermektedir. Semptomlar, hafif üst solunum yolu semptomları ve alt solunum yolu hastalığından solunum yetmezliği, ensefalit (beyin iltihabı) ve çoklu organ yetmezliği ile birlikte şiddetli pnömoniye kadar değişebilir.

Kuş gribine yakalanan çoğu insan kümes hayvanları ile yaşar veya kümes hayvanları arasında çalışır. CDC, "Bazı insanlar, onları daha yüksek enfeksiyon riskine sokan kuşlara iş ile ilgili veya eğlence amaçlı maruziyetlere sahip olabilir" diye yazıyor.

Virüs Mutasyonları Uyarısında

Bu son kuş gribi salgınının insan üzerindeki etkisi konusunda fazla endişe duymasa da halk sağlığı yetkilileri, insanlara daha fazla zarar verebilecek mutasyonlar konusunda tetikte. 2009 H1N1 pandemisi veya domuz gribi salgını domuzlardan kaynaklandı, ancak bilim adamları daha sonra gribin kuşlardan ve insanlardan gelen grip türlerinin rekombinant bir formu olduğunu buldular.

Domuzların içine karışan, genleri değiştiren ve insan hücrelerini enfekte edip çoğalabilen bir varyanta yol açan farklı grip virüsleri türleri.

Schaffner, "Bu durumda kuş gribi ve insan gribi suşları bir araya geldi ve genetik unsurları değiştirdi" diyor. "Domuz bir tür test tüpü gibi davrandı ve insanlara yayılabilecek yeni bir grip üretti. Bu nadiren olur, ancak dünyadaki grip laboratuvar toplulukları bu olasılık için sürekli tetikte.”