Acil Uyarı Sistemi UYARSİS nedir ?

Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumu’nun (BTK) aşağı yukarı 2 yıldır üstünde çalıştığı UYARSİS Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin kurulmasına dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumu’nun (BTK) aşağı yukarı 2 yıldır üstünde çalıştığı UYARSİS Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin kurulmasına dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. UYARSİS ile acil hallerde ve afet anlarında vatandaşın cep telefonuna ikaz mesajları gönderilecek. Kriz anlarında, yurttaşların hemen bilgilendirilmesi sağlanacak. Sadece acil hallerde değil kamu düzenini, milli güvenliği ya da yerel siber güvenliği tehdit eden hallerde da ikaz gönderilebilecek. Ücretsiz olacak.

İlginizi ÇekebilirAvatar BTK acil hallerde telefonların yerini AFAD'a iletecek
UYARSİS sistemi yardımıyla ülke geneli ikaznın yanı sıra yalnızca belirli bölgelerdeki vatandaşlara da ikaz bildirimleri gönderilebilecek. Mesela bir ilçeyi etkileyen hal amacıyla şehrin tamamı yerine yalnızca o ilçedekilere bildirim gönderilebilecek. Bu ikazlar, tespit edilen bölge amacıyladeki bütün telefonlara gönderilecek.

Uyarılar amacıyla; CMAS (Ticari Mobil Uyarı Sistemi), CBS (Hücresel Yayın), SMS (kısa mesaj) ve davetiye evveli anonsu gibi yöntemler kullanılacak. Uyarı sistemi BTK’nın yanı sıra afet, acil hal ve güvenlikten mesul kurumların tüketimine da açılabilecek.

UYARSİS’in bütün konuları belirlendi. SMS yöntemine dair lüzumlulikler belirlendi. Operatörlerin SMS kapasitesini artırması ve lüzumlu düzenlemeleri yapmasının sonrasında ülke çapında bütün mobil kullanıcıların tüketimine açılacak. Operatörlerin ve yapımcıların UYARSİS amacıyla yapması gereken farkılıkları kaynaktaki yönetmelikten inceleyebilirsiniz.