ABD'nin Etkisi Azalıyor: Çin İleri Yonga Teknolojilerine Ulaşıyor

Güney Kore'nin baskıları sonuç verdi, ABD taviz verdi. Artık Samsung ve SK hynix, ekstra bir onay almadan Çin'deki fabrikalarına ileri teknolojik ekipman sağlama hakkına sahip.

ABD'nin Etkisi Azalıyor: Çin İleri Yonga Teknolojilerine Ulaşıyor
ABD'nin Etkisi Azalıyor: Çin İleri Yonga Teknolojilerine Ulaşıyor

ABD'nin, Çin'e yönelik sıkı yonga ambargoları, dünya ekonomisini derinden etkiliyor. Çin'de büyük yatırımlarla faaliyet gösteren sektör liderleri, bu baskı altında zorlanıyor.

ABD'nin Ambargoları Gevşiyor

ABD, geçen yıl Çin'in ileri teknoloji yonga ekipmanlarına erişimini kısıtlamak amacıyla sıkı bir denetim süreci başlatmıştı. Eğer yonga üreticileri belirli bir miktar ABD ekipmanı kullanarak Çin'e ihracatta bulunmak istiyorsa, ilgili Amerikan kurumlarından onay almak durumundaydı. Bu süreç, firmalar için oldukça zaman alıcıydı.

Bu durum, özellikle Güney Koreli yonga üreticileri tarafından olumsuz karşılandı. Sektör liderleri, ABD'nin bu kararının global yonga pazarına büyük zarar vereceğini belirtiyorlardı. Ancak taraflar arasında yapılan yoğun müzakereler sonucunda ABD, kısıtlamalarını hafifletti.

Yeni alınan karara göre, Samsung ve SK hynix, Çin'deki yonga üretim tesislerine, özel üretim ekipmanlarını ekstra bir onay almadan gönderebilecekler. Bu iki dev firma, Çin pazarında daha fazla etkinlik göstermek ve rakipleriyle daha etkili bir rekabet kurmak amacıyla hareket ediyordu. ABD'nin bu kısıtlamaları, firmaların bu hedeflerine ulaşmasını engelliyordu. Ancak alınan son karar, Güney Kore hükümeti tarafından olumlu karşılandı.