2 haftada 2 kilo verin

Beslenme uzmanları nadiren aynı fikirdedirler ancak ortak fikrimiz; bir gıda ne kadar az işlenirse, bizim için o kadar iyidir. Bütün halindeki yiyecekler (balık, tavuk, meyve ve sebzeler gibi en doğal hallerinde bulunanlar) tüm besin maddelerini sağlam tutarlar ve renk veya tat için şeker, sodyum veya katkı maddesi içermezler. Patates ve patates cipsi arasındaki fark budur.

Beslenme uzmanları nadiren aynı fikirdedirler ancak ortak fikrimiz; bir gıda ne kadar az işlenirse, bizim için o kadar iyidir. Bütün halindeki yiyecekler (balık, tavuk, meyve ve sebzeler gibi en doğal hallerinde bulunanlar) tüm besin maddelerini sağlam tutarlar ve renk veya tat için şeker, sodyum veya katkı maddesi içermezler. Patates ve patates cipsi arasındaki fark budur.

Bu nedenle son zamanlarda yapılan bir araştırmanın, ultra işlenmiş gıdaların kilo alımında çok büyük bir faktör olduğunu ortaya çıkarması sürpriz bir haber değil. Ancak işleme, öğütülmemiş tahıllardan un üretmeye, endüstriyel et ürünlerinde kullanılan o rezil parçalara kadar her türlü anlama gelebilir.

Kötü haber mi? Ortalama diyetimizdeki kalorilerin yarısından fazlası ultra işlenmiş gıdalardan gelmektedir. Ve bu yiyecekler genellikle lezzet tomurcuklarımıza hitap etmek için özel olarak formüle edildiklerinden, fazla yenmeleri kolaydır.

Yapılan araştırmalar, ultra işlenmiş gıda tüketen insanların, işlenmemiş olanları yiyen insanlardan günde 508 kalori daha fazla tükettiğini gösteriyor. Bu, yalnızca iki haftalık bir sürede iki kiloluk bir artış anlamına geliyor.

Bir dahaki sefer tartıya çıktığınızda moralinizin bozulmasını istemiyorsanız, işte alışveriş listenizden çıkacak 5 gıda.

2 haftada 2 kilo verin

Paketlenmiş ekmekler, kekler

Birçok ticari marka raf ömrünü uzatmak için kalsiyum propiyonat ve sorbik asit gibi şeyler kullanır. Bu kimyasallar mutlaka zararlı diyemeyiz ancak gerekli de değildir. Ekmek olmadan yaşayamaz mısınız? Daha az işlendiğini gösteren kısa bir içerik listesine sahip ekmek arayın. İçerdiği lif oranıyla, zayıflamaya yardımcı olabileceği için daha fazla lif içeren bir ekmek (dilim başına 3 g veya daha fazla) almayı hedefleyin.

Kahvaltı gevreği

Kahvaltı gevreklerinin beslenme etiketi, eklenen tüm vitamin ve mineraller ile etkileyici görünebilir ancak bunlar takviye edilir yani sonradan eklenir. Tam olarak tahıl yemiyorsanız, tüm potansiyel faydaları alamazsınız. Ayrıca, tahıl gevreklerinin çoğu tonlarca ilave şeker içermektedir.

Önceden hazırlanmış burgerler

Üzgünüm, tadı güzel olabilir ancak pek sağlıklı olduğu söylenemez. Kıyma satın alıp, kendi köftenizi yaparken yağ ve sodyum içeriğini çok daha iyi kontrol edebilirsiniz. Ve 'sağlıklı' etiketlere kanmayın, sebzeli ve soya burgerleri de bu kategoriye girebilir. Soya proteini izolatı değil, içerik listesinde ilk olarak sebzeler, tahıllar veya baklagiller olup olmadığını bulun.

Hazır çorbalar

Balonunuzu patlattığım için üzgünüm, hazır çorbaları seviyorsunuz ama her çeşit kimyasal bu lezzet paketlerine giriyor. Ve gerçek malzemeler bir örtü gibi 'doğal lezzetler' tanımının arkasında gizlendiğinde tam olarak ne yediğiniz hakkında iyi bir fikir sahibi olmak zor. Hazır çorbaları çevreleyen araştırmalar tartışmalı ancak bazı kişilerin buna duyarlı olduğu konusunda birçok kanıt var.

Aromalı yoğurtlar

Yoğurdun çok sağlıklı olması gerekiyordu, peki ya çikolatalı kek ve limonlu turta lezzetleri? Eğer tatlı gibi tadı varsa, o artık bir yoğurt değil, bir tatlı. Şirketler, koyulaştırıcı olarak mısır nişastası gibi şeylerin yanı sıra bu tatları elde etmek için tonlarca şeker veya yapay tatlandırıcılar ekler. Aromalı yoğurt yemenin en sağlıklı bir yolu; normal bir yoğurt almak ve kendi malzemelerini eklemek: taze meyve, granola, bal.

Son olarak...

İnternette pazarlanan tonlarca diyet zihniyetinin kötü bir fikir olduğunu unutmayın. Sağlıksız diyetler hiçbir zaman uzun vadede işe yaramaz.

Amacınız her zaman sürdürülebilir, sağlıklı bir yaşam tarzı olsun.

Kaynak : KadınveKadın

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

İyiler Hep Kazanır