YouTube, Donald Trump'ın kanalına yasağı uzattı

YouTube, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın kanalına yönelik yasağı uzattı. Video paylaşım platformu 12 Ocak'ta Trump'ın resmi kanalını askıya almıştı. Askıya alma, kanalın yeni videolar yayınlayamayacağı manasına geliyordu

YouTube, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın kanalına yönelik yasağı uzattı. Video paylaşım platformu 12 Ocak'ta Trump'ın resmi kanalını askıya almıştı. Askıya alma, kanalın yeni videolar yayınlayamayacağı manasına geliyordu. Mevcut videoların altındaki yorumlar da engellenecektir. YouTube, bozukluğu yine gözden geçirdiğini ve askıya almaya devam etmeye karar verdiğini ifade etti.

Bir YouTube sözcüsü, "Devam eden şiddet potansiyeline dair kaygılar ışığında, Donald J Trump kanalı askıya alınacak" dedi . "Ekiplerimiz her türlü yeni gelişmeyi yakından izliyor ve tetikte kalıyor."

Sosyal ağ platformları, ABD Başkanlık tercihleri esnasında ve sonrasında hatalı bilgilerin, yalan haberlerin ve nefret söyleminin yayılmasına karşı eşi görülmemiş adımlar attı. İnternet şirketleri, başka önlemlerin yanı sıra birkaç hesabı kapattı. Mesela Twitter, Trump'tan gelenler de dahil olmak üzere etiketli gönderiler.

6 Ocak'taki Capitol hücumu olayının sonrasında internet firmaları Trump'ı platformlarından yasakladı.

Facebook geçen zamanlarda Trump'ın Facebook ve Instagram hesaplarını süresiz olarak askıya alma kararını Gözetim Kuruluna havale ettiğini ifade etti .

Facebook Küresel İlişkiler ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg, bir blog yazısında, "Bugün Facebook, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Facebook ve Instagram hesaplarına erişimini bağımsız Gözetim Kurulu'na süresiz olarak askıya alma kararına atıfta bulunuyor" dedi.

Twitter ve Facebook dışında Twitch , Trump'a süresiz bir yasak koydu ve hem de hesabını kaldırdı. Bir Twitch sözcüsü, "Başkanın açıklamaları, eylem çağrıları olarak yorumlanmaya devam ediyor ve bu eylemi, topluluğumuza ve genel halka zarar verme potansiyelini ortadan kaldırmak amacıyla yapıyoruz" dedi.