Windows Bir Sabit Disk Sorunu Algıladı Hatasını Düzeltmenin 6 Yolu

Biraz şifreli "Windows bir sabit disk problemluluğu algıladı" hatası, Windows kullanıcıları arasında gerektiğince yaygındır. Hata, problemluluğun ne olduğunu belirtmese de, hata penceresi mümkün bir tamir ya da değiştirme amacıyla üreticiyle iletişime geçmeniz gerekliliğini söylüyor.

Biraz şifreli "Windows bir sabit disk problemluluğu algıladı" hatası, Windows kullanıcıları arasında gerektiğince yaygındır. Hata, problemluluğun ne olduğunu belirtmese de, hata penceresi mümkün bir tamir ya da değiştirme amacıyla üreticiyle iletişime geçmeniz gerekliliğini söylüyor.

Kulağa kötü gelse de, program problemleri da meseleye namacıyla olabileceğinden, her vakit büyük bir problem değildir. Bu amaçla, üreticinizi ziyaret etmeye karar vermeden evvelce, her vakit evvelce program problemini gidermelisiniz. Yazılım problemini ortadan kaldırmak amacıyla deneyebileceğiniz bir revizyon listesi derledik.

Ama Önce Dosyalarınızı Yedekleyin

Depolama aygıtlarında problem giderme süreci riskli olabilir. Her an her şey ters gidebilir ve kıymetli verileriniz iz bırakmadan kaybolabilir. Bu riski önlemek amacıyla bütün dosya ve belgelerinizi yedeklemeyi düşünün.

Tüm bilgisayarınızı harici bir depolama aygıtına yedekleyebilir, bir yedekleme hizmetine abone olabilir ya da verilerinizi buluta aktarabilirsiniz.

Premium bulut depolama kısmı gerektiren çok çok veriye sahip değilseniz, bulut yedeklemesi amacıyla ödeme yapmanız gerekmeyecektir, bu amaçla Windows bilgisayarınızı buluta yedeklemenizi öneririz .
Yedekleme oluşturulduktan sonra, problem gidermeye gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz.

1. Son Yüklenen Uygulamaları ve Programları Kaldırın

Bilgisayarınız, üçüncü doğrultu uygulamalar ve programların zenginliği sebebiyle anormal davranabilir. Bilinmeyen bir kaynaktan indirdiğinizde meydana çıkma mümkünlülüğü daha yüksektir.

Bu amaçla, işletim sistemi düzeyinde problem gidermeye geçmeden evvelce, en son yüklenen bütün uygulamaları ve uygulamaları silin. En son olanlardan başlayabilirsin, bundan sonra bu Hatayı yaşamaya başladın.

Bu uygulamaları geri dönüşüm kutusuna koymak yardımcı olmazsa ve hata devam ederse, problemluluğu kapsamlı bir şekilde giderin.

2. Bir SFC Taraması çalıştırın

SFC taraması, Windows'un problemlu işletim sistemi dosyalarını taramak ve revizyonk amacıyla sunmuş olduğu bir nimettir özelliğidir. Bu amaçla, bu problemluluğun sebebi olarak problemlu dosyaları ekarte etmek amacıyla çalıştırmanız gereken bir ileri tarama budur.

Bir SFC taraması çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Windows arama çubuğuna " cmd" yazın.
  2. Windows Komut İstemi uygulamasına sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.
  3. "SFC /scannow" yazın ve Enter'a basın .

Tarama tamamlandığında, bazı sorunları tespit edip düzelttiğini size bildirir veya kendiniz yapmanızı söyler. Taramanın size ekranda verdiği talimatları izleyin ve gitmeniz iyi olur.

Pek olası olmayan bir durumda taramanın başarısız olması durumunda, bir CHKDSK denetimi gerçekleştirin.

3. Bir CHKDSK Kontrolü çalıştırın

SFC, CHKDSK'ye benzer bir özellik, sabit sürücünüzdeki dosya sistemi hatalarını ve sorunları düzeltir. Bu makalede ele alınan tüm düzeltmeler arasında bu düzeltme, hatayı düzeltme şansı en yüksek olanıdır. Kontrolü düzgün bir şekilde çalıştırmak için Komut İsteminde üç ayrı komut çalıştırmanız gerekecektir.

Windows arama çubuğuna "cmd" yazarak başlayabilirsiniz . Ardından, Windows Komut İstemi uygulamasını sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin .

Ardından, "CHKDSK" yazın ve olası sorunları belirleme sürecini başlatmak için Enter'a basın. Bu komutun sabit sürücünüzdeki herhangi bir sorunu çözmeyeceğini, ancak yalnızca varsa size bildireceğini unutmayın.

CHKDSK temiz sonuçlar veriyorsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Sabit sürücünüzle ilgili sorunlar bulursa, daha önce yaptığınız gibi Komut İsteminde aşağıdaki iki komutu çalıştırın.

  1. chkdsk /f: Bu komut derin bir kontrol gerçekleştirir ve yol boyunca bulduğu hataları düzeltir.
  2. chkdsk /r: Bu komut, tartışılan hatanın temel nedeni olabilecek bozuk sektörleri çözmeye çalışır.

Üç denetimden hiçbiri başarılı olmazsa aşağıdaki düzeltmeleri uygulamaya devam edin.

4. Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Çalıştırın

Bir bilgisayarda gizlenen virüsler, Windows'un sabit disk hatasını bildirmesinin nedeni de olabilir. Bu nedenle, bir sonraki adım kötü amaçlı yazılım taraması yapmak ve gizli kötü amaçlı yazılımın zarar verme olasılığını ortadan kaldırmak olmalıdır.

Kötü amaçlı yazılımı kaldırmak için güvenilir bir virüsten koruma yazılımıyla bir tarama çalıştırabilirsiniz. 

5. Sistemi Geri Yükleme Noktasına Geri Yükleme

Windows'u bir geri yükleme noktasına geri yüklemek, geleneksel yöntemlerle çözülemeyen sorunları çözmenin mükemmel bir yoludur. Tüm sisteminizi geri yüklediği için tüm ayarları da geri alır. Böylece, böyle bir sorunla sonuçlanabilecek ayarlarda değişiklik olasılığını ortadan kaldırır.

Bir geri yükleme noktasına geri dönmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Windows arama çubuğunda " Geri Yükleme Noktası Oluştur" ifadesini arayın.
  2. Sistem Özellikleri altındaki Sistem Koruması sekmesine gidin .
  3. Sistem Geri Yükleme düğmesini tıklayın .
  4. Geri dönmek istediğiniz geri yükleme noktasını seçin ve İleri'ye tıklayın .

Bundan sonra, bilgisayarınızı sağlıklı bir duruma döndürmek için ekrandaki talimatları izleyin.

Bilgisayarınızı geri yükledikten sonra, hatanın hala mevcut olup olmadığını kontrol edin. Cevabınız evetse, büyük olasılıkla bir donanım sorunudur ve işletim sistemi hatalı değildir.

6. Donanım Sorunlarını Ortadan Kaldırın

Donanım sorununun hataya neden olduğunu doğrulamak için derine inmeniz gerekir. Kollarınızı sıvayın, sabit sürücünüzü bilgisayarınızdan çıkarın ve aynı hatayı alıp almadığınızı görmek için başka bir bilgisayara bağlayın. Diğer bilgisayar da aynı hatayı göstermeye başlarsa, bu sabit diski değiştirmeniz gerektiğini onaylar.

Ayrıca , sabit sürücünüzün yakında arızalanabileceğini gösteren işaretleri de izlemelisiniz . Bu işaretlerden bazıları bilgisayarın yavaşlaması veya donması, bozuk sektörlerin daha sık tekrarlanması ve sabit sürücünüzden gelen garip sesleri içerir.

Böyle bir işaret ve tartışılan bir hata ile karşılaşıyorsanız, kişisel olarak uğraşmak istemiyorsanız, bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı bir teknisyen tarafından kontrol ettirmeniz akıllıca olacaktır.

"Windows Bir Sabit Disk Sorunu Algıladı" Hatasından İyice Kurtulun

Umarım, listedeki düzeltmeler, sorumluysa yazılım sorunlarının belirlenmesine ve düzeltilmesine yardımcı olur. Düzeltmelerin hiçbiri işe yaramazsa, hata penceresi talimatlarını izleyin ve üreticinizle iletişime geçin.

Ek olarak, yeni bir sabit disk satın almaya karar verirseniz, en uygun olanı seçmek için farklı modelleri çeşitli faktörlere göre karşılaştırın. Doğru türü, boyutu, özellikleri, performansı seçin ve en önemlisi fiyat ve özellikler arasında doğru dengeyi sağlayın.