Western Digital Ve Kioxia, NAND Sektöründe Liderliği İçin Birleşiyor
Minecraft, 300 milyon satışla kendi rekorunu kırdı!

Sıradaki içerik:

Minecraft, 300 milyon satışla kendi rekorunu kırdı!

e
sv

Western Digital ve Kioxia, NAND Sektöründe Liderliği İçin Birleşiyor

18 okunma — 17 Ekim 2023 11:08
NAND bellek sektöründe Western Digital ve Kioxia'nın birleşme planları, sektörde dengeleri değiştirebilir. Eğer bu iki dev firma birleşirse, oluşturacakları yeni yapı Samsung'u geride bırakarak
western digital ve kioxia nand sektorunde liderligi icin birlesiyor10545

NAND bellek endüstrisinde iki dev, güçlerini birleştiriyor. Kioxia ile Western Digital, Western Digital‘in NAND bellek operasyonlarını Kioxia bünyesine dahil etmeyi planlıyor. Ancak bu birleşme süreci tamamlanmış değil ve henüz nihai kararlara varılmış değil.

Bu stratejik adım, NAND bellek alanındaki rekabetçiliklerini güçlendirmek için atılmış gibi görünüyor. Birleşme gerçekleştiğinde, başlangıçta Kioxia’nın daha büyük bir hisseye sahip olacağı ve şirketin genel merkezinin Japonya’da yer alacağı söyleniyor. Ancak zamanla yapılacak finansal ayarlamalarla her iki şirketin hisse sahipliğinin eşitlenmesi bekleniyor.

Japon bankaları, iki dev şirketin birleşmesi için ciddi bir sermaye desteği sunmayı planlıyor. Bu birleşme için bankaların 1.5 trilyon yen (9.3 milyar dolar) ile 1.9 trilyon yen (12.7 milyar dolar)  arasında bir finansman sağlayacağı tahmin ediliyor. Ancak bu birleşme süreci bazı engellerle karşılaşabilir. SK Hynix, Çin’in rekabet kuralları ve ABD’nin Çin’e uyguladığı ticaret kısıtlamaları, bu birleşmenin tamamlanmasını zorlaştırabilecek unsurlar arasında.

Rekabette önemli bir üstünlük sağlayacak

Kioxia ve Western Digital’in birleşmesi, NAND sektöründe Samsung, SK Hynix ve Micron gibi devlerle rekabet edebilmek adına büyük bir avantaj oluşturacak. 2023 yılının ikinci çeyreğinde, Kioxia’nın pazar payı %19.6 iken Western Digital’in payı %14.7 olarak kaydedilmiştir. Öte yandan Samsung’un pazar payı %31.1, SK Hynix’in ise %17.8 olarak belirlenmiştir. Eğer bu iki firma birleşirse, oluşacak yeni yapı %34.3’lük pazar payıyla sektörün zirvesinde yer alacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli