Ubuntu'da Android Studio Nasıl Kurulur

Android işletim sistemi dünya çapında 2,5 milyardan fazla cihazda çalışır. Android yazılım mühendislerinin yeni uygulamalar geliştirmesi ve mevcut uygulamaları koruma ihtiyacı çok büyük.

Android işletim sistemi dünya çapında 2,5 milyardan fazla cihazda çalışır. Android yazılım mühendislerinin yeni uygulamalar geliştirmesi ve mevcut uygulamaları koruma ihtiyacı çok büyük.

Android SDK, Java Geliştirme Kiti (JDK) ve yerel Android uygulamaları geliştirmeye başlamak için gereken diğer yazılımlardan oluşan Ubuntu'ya Android Studio yükleyerek Android uygulama geliştirmeye nasıl başlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Hadi başlayalım!

Android Studio Nedir?

Android Studio, yerel Android uygulamaları geliştirmek için bir Entegre Geliştirme Ortamıdır (IDE). IntelliJ tabanlıdır ve özellikle Android geliştiricileri için JetBrains ile işbirliği içinde geliştirilmiştir.

Android Studio tamamen ücretsizdir ve Windows, Linux, Chrome OS ve macOS'ta mevcuttur. Ayrıca ARM tabanlı Apple M1 silikon çipinde yerel olarak desteklenir.

Bir IDE olmanın yanı sıra, Android Studio ayrıca bir Linux PC'de Android uygulamaları geliştirmek için gereken tüm yazılım bileşenleriyle birlikte gelir.

Android Studio, Java ve Kotlin programlama dillerinde Android uygulamaları geliştirmeyi destekler .

1: Android Studio'yu Ubuntu/Linux'a Alma

Android Studio'yu resmi Android geliştirici sayfasından indirebilirsiniz.

İndir düğmesine tıklamak, yükleyiciyi, büyük olasılıkla İndirilenler klasörü olan varsayılan indirme dizininize kaydeder.

İndirAndroid Studio (Ücretsiz)

Adım 2: Kurulum Öncesi Yapılandırma

Android Studio'yu İndirilenler dizinine indirdiğinizi varsayarak , cd komutuyla bu klasöre gidin

cd ~/Downloads

Ardından, tar komutunu kullanarak Android Studio TAR dosyasını aşağıdaki gibi çıkarın :

tar -xzvf android-studio-*.tar.gz

Çıkarılan klasöre gidin ve android-studio dizinini /opt dizinine taşıyın.

sudo mv android-studio /opt/

Android-studio'yu /opt dizinine yerleştirmek , onu Linux sisteminizdeki tüm kullanıcılar için kullanılabilir hale getirir.

Gerekli Bağımlılıkları Yükleme

Linux'un 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, aşağıdaki Android Studio yazılım bağımlılıklarını yüklemelisiniz.

Ubuntu, Pop!_OS vb. gibi Debian tabanlı Linux dağıtımları için aşağıdakileri yükleyin:

sudo apt-get install libc6 libncurses5 libstdc++6 lib32z1 libbz2-1.0

Fedora ve diğer RHEL tabanlı Linux dağıtımları için aşağıdakileri çalıştırabilirsiniz:

sudo yum install zlib ncurses-libs bzip2-libs

3. Android Studio Yükleyicisini Başlatma

/ opt /android-studio/bin klasörüne gidin:

cd /opt/android-studio/bin

Aşağıdaki komutu kullanarak studio.sh betiğini başlatın :

sudo ./studio.sh

Ardından sistem, kurulum boyunca size rehberlik edecek bir kurulum sihirbazı sunacaktır. Varsayılan seçimi kullanmak için Tamam düğmesine tıklayın , yani herhangi bir ayarı içe aktarmıyorsunuz.

Sonraki kullanım istatistikleri sayfasıdır. Kullanım istatistiklerinin Google'a gönderilip gönderilmeyeceğini seçin. Bunun için sadece varsayılan seçimi kullanın. Açılan sayfada Next butonuna tıklayın .

Kurulum sihirbazı, kurulumun tüm adımlarında size rehberlik edecektir. Kurulum sırasında kuracağınız şeylerden bazıları şunlardır:

  • Kullanıcı arayüzü teması: Çoğu geliştirici, bilgisayar ekranlarının önünde uzun saatler geçirmenin neden olduğu göz yorgunluğunu önlemek için karanlık temalar kullanır.
  • Android SDK için Android Studio lisans sözleşmesi koşulları

Son olarak, Android Studio kurulumunuzu tamamlamak için Bitir düğmesine tıklayın.

4. Android Studio'yu Uygulamalar Listesine Ekleme

Gelecekte IDE'ye kolayca erişmek için Android Studio'yu Linux uygulamaları listenize eklemelisiniz. Android Studio'yu uygulama listenize eklemek, kısayolunu sık kullanılanlar çubuğunuza veya görev çubuğunuza sabitlemenizi de kolaylaştırır.

Android Studio IDE içinde, Araçlar menü düğmesine tıklayın ve Masaüstü Girişi Oluştur öğesini seçin .

Artık uygulamalar menüsünde Android Studio'yu arayabilir ve oradan başlatabilirsiniz.

Ubuntu'da Yerel Android Uygulamaları Geliştirme

Android Studio ile yerel Android uygulamaları geliştirmek için Linux PC'nizi kurmak, ilk Android uygulamanızı geliştirme yolculuğunuzda kritik bir adımdır.

Akıllı telefonlar ve tabletlerin yanı sıra Android, giyilebilir cihazlar, arabalar vb. üzerinde de çalışır. Bu, Android uygulamalarının nasıl geliştirileceğini öğrenmeyi değerli bir yatırım haline getirir.