Türkiye, Starlink'e Rakip Olacak Uydu Sistemi Kurma Planlarını Açıkladı
Türkiye’nin Havacılık Sektöründeki Yeni Yıldızı: TUSAŞ TEI-TF6000 TEKNOFEST İzmir’de Görücüye Çıktı!

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin Havacılık Sektöründeki Yeni Yıldızı: TUSAŞ TEI-TF6000 TEKNOFEST İzmir’de Görücüye Çıktı!

e
sv

Türkiye, Starlink’e Rakip Olacak Uydu Sistemi Kurma Planlarını Açıkladı

25 okunma — 29 Eylül 2023 16:29
Starlink Türkiye'de Faaliyet Göstermeyi Planlarken, Türkiye Kendi Alçak Yörünge Uydu Ağını Kurmayı Hedefliyor: Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç Açıklamalarda Bulundu.
turkiye starlinke rakip olacak uydu sistemi kurma planlarini acikladi9015

Elon Musk’ın öncülük ettiği Starlink uydudan internet projesi, Türkiye’de resmi hizmet vermek adına adımlarını sıklaştırıyor. Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Starlink’in Türkiye’deki faaliyetleri ve Türkiye’nin benzer bir alçak yörünge uydu sistemini kurma amacı hakkında bilgiler verdi.

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar, Starlink’in Türkiye’de hangi kurallar çerçevesinde faaliyet göstereceği üzerine incelemelerde bulundu. Bu değerlendirmeler sonucunda Starlink temsilcileriyle bilgilendirmeler yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye, kendi alçak yörünge uydu sistemini geliştirme yolunda

Koç, Türkiye’nin alçak yörünge uydu sistemini yerli ve milli imkanlarla hayata geçirme hedefini vurguladı. Bu konuda, “Birçok ülke kendi alçak yörünge uydu sistemlerini inşa etme yolunda. Örneğin, Japonya önce lisans sürecini tamamladı, ardından kendi uydularını gönderme planlarını oluşturdu. Starlink şu anda bu alanda öncü. Türkiye’nin de, Türksat ile yüksek yörüngede var olduğu gibi alçak yörüngede de etkin olması gerekiyor. Bu kapsamda gerekli yatırımları yaparak yeni projeleri hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Türkiye, Starlink'e Rakip Olacak Uydu Sistemi Kurma Planlarını Açıkladı

Uydudan internet servisinin sunumu iki farklı yörünge üzerinden gerçekleşiyor. Türksat benzeri şirketler 35 bin kilometre uzaklıktaki geo senkron yörüngesini kullanarak internet hizmeti sunarken, Starlink alçak yörüngeyi tercih ediyor ve dünyaya yaklaşık 500 kilometre mesafeden hizmet veriyor. Starlink, bu alçak yörüngeyle çok daha hızlı ve az gecikmeli bir internet deneyimi sunarak sektörde öne çıkıyor.

Türkiye’de Starlink Şirketi Resmen Kuruldu

Starlink, Türkiye’de faaliyet göstermek üzere “Starlink Türkiye” adında bir şirket kurduğunu duyurdu. Tesla Türkiye’nin CEO’su Kemal Geçer, Starlink Türkiye şirketinin başında da CEO olarak görev yapacak.

Starlink’in Türkiye’de regülasyonlar ve teknik detaylar üzerine çalıştığına dair bilgilendirmede bulunan Koç, şu ifadeleri kullandı:

Uyduların birbirlerine müdahale etmemesi esastır. Uydu iletişiminde harmoni ve uyum içerisinde çalışmak kritiktir. Bu nedenle çeşitli testlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Süreç ilerledikçe, programı (Starlink) kendi belirleyecek. Globalde 90’ın üzerinde ülkede faaliyet gösteren bu tür büyük şirketler, küresel kapsamda bir ağ kurmayı hedefliyor. Süreçler başarıyla ilerlerse, ilave yatırımların da gündeme geleceğini düşünüyorlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli