Türkiye Kart Devrede: Tek Kartla Her Yer Kullanımı Başlıyor
Türk 3D Yazıcı Üreticisi Zaxe’ye 60 Milyon TL Yatırım Yapıldı

Sıradaki içerik:

Türk 3D Yazıcı Üreticisi Zaxe’ye 60 Milyon TL Yatırım Yapıldı

e
sv

Türkiye Kart Devrede: Tek Kartla Her Yer Kullanımı Başlıyor

20 okunma — 11 Eylül 2023 11:29
Harç, vergi, raylı taşıma sistemleri, toplu ulaşım ve hatta otomat makineleri için ödeme; artık Türkiye'nin her köşesinde tek bir kartla mümkün. Türkiye Kart devreye giriyor.
turkiye kart devrede tek kartla her yer kullanimi basliyor7707

Türkiye Kart’ın duyurusunun ardından, vatandaşlar bu kartın ne işe yaradığı ve nasıl temin edileceği konusunda bilgi arayışına girdi. Türkiye Kart, hem ulaşım hem de finansal işlemlerde kullanılan bir kart olarak tanıtıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye Kart ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. İşte merak edilenler:

Ülkemizde birçok şehirde özellikle toplu taşıma için akıllı kartlar mevcut; fakat bu kartların birçoğu yalnızca kendi şehirlerinde geçerli. Bu sorunu ortadan kaldırmak için oluşturulan Türkiye Kart, birçok alanda kullanım kolaylığı sağlayacak.

Türkiye Kart Devrede: Tek Kartla Her Yer Kullanımı Başlıyor

Peki, Türkiye Kart Ne İşe Yarar?

Bu özel kart sayesinde vatandaşlar, birçok işlemi tek bir platform üzerinden gerçekleştirebilecek. Sefer tasarrufu için ATM’ler, bankalar, harç ve vergi ödemeleri, otomat makineleri, toplu taşıma ve diğer ulaşım hizmetleri gibi pek çok alanda Türkiye Kart’ı kullanabilecekler.

Kart yüklemeleri, PTT şubeleri, bankalar, online platformlar ve anlaşmalı işletmeler aracılığıyla gerçekleştirilebilecek. Troy ödeme sistemine dayalı olarak hazırlanan Türkiye Kart, ön ödeme ve ulaşım kartı özelliklerini bir arada sunuyor.

Konya’da teknik altyapı denemeleri başarıyla tamamlanan Türkiye Kart, yılın sonuna dek altı farklı şehirde aktif hale getirilecek. Ayrıca, TCDD ve TCDD Taşımacılık tarafından yönetilen raylı sistemlerin Türkiye Kart ile entegrasyonu için çalışmalar sürmekte. GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN hatlarının bu sisteme dahil edilmesi için gerekli entegrasyon çalışmaları ise yakında başlatılacak.

Türkiye Kart Ne zaman Çıkacak ?

Yılın son çeyreğinde Türkiye Kart, Rize başta olmak üzere 6 farklı ilde devreye girecek. Bu kart, sadece toplu taşıma hizmetlerinde değil, aynı zamanda POS cihazları, ATM’ler, belediye harçları, vergi ödemeleri, otoparklar, taksi hizmetleri ve otomatik satış makineleri gibi birçok alanda kullanılabilecek. Kartın bakiye yüklemeleri, PTT şubeleri, bankalar, resmi daireler, online platformlar, mobil uygulamalar ve anlaşmalı işletmeler üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilecek.

Türkiye Kart Nasıl Alınır?

Türkiye Kart’ı almak için herhangi bir PTT şubesine giderek alabilirsiniz.

Türkiye Kart Başvurusu Nereden Yapılır?

Türkiye Kart başvuruları için belirlenen merkezler, resmi internet sitesi üzerinden duyurulmuştur. Vatandaşlar, bu merkezlere giderek veya online platformlardan başvuru yaparak kartlarını temin edebilirler.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu yeni sistemin vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacağını ve Türkiye’nin her köşesinde kullanılabileceğini belirtti. Hem ulaşımda hem de finansal işlemlerde büyük bir yenilik olan Türkiye Kart, vatandaşların hayatını kolaylaştıracak bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

TÜRKİYE KART NERELERDE KULLANILABİLECEK?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu’nun açıklamalarına göre, Türkiye Kart’ın 81 ilde kullanılabilir olması hedefleniyor. Bakan Uraloğlu, “Projemizin temel amacı, şehir içi ulaşım dahil olmak üzere geniş bir kullanım yelpazesine sahip bir ödeme sistemi oluşturmaktır. Böylece vatandaşlarımız Türkiye Kart’ı ulaşım, alışveriş, para transferi ve diğer birçok alanda tek bir kart ile kullanabilecek.” dedi. Buna ek olarak, Uraloğlu, Kayseri, Yozgat ve Gümüşhane belediyeleriyle de entegrasyon için gerekli sözleşmelerin tamamlandığını belirtti. Bu, söz konusu şehirlerde de Türkiye Kart’ın yakın zamanda devreye gireceği anlamına geliyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli