The Cats Filminden İlk Fragman Geldi

tüm zamanların en baş döndürücü, iğrenç müzikallerinden birinin sinematik bir uyarlaması. Tremble , çok ünlü insanlarda, bazı Cronenbergian VFX büyücülüğü yoluyla kedilerin ikna edebileceği hayvanlara dönüştü.

Dünyanın en ünlü müzikallerinden olan the Cats’in yeni film uyarlamaısı, görsel olarak sınıfta kaldığı bir fragman ile karşımıza çıktı. Modern görsel efektler, sinema sektöründe pek çok şeyi değiştirmiş durumda. Artık kimse pratik görsel efektler yapmıyor, kimse set inşa etmiyor. Bir yeşil perde önünde bir şeyler yapan oyuncular, daha sonra kalkıp evine gidiyor, arkadaki dünyayı grafik sanatçılar yerleştiriyor. 

Gelelim the Cats, yani Kediler’e. Bu oldukça meşhur müzikalin hikayesi şudur: Jellicle adlı kedi kabilesi, her yıl toplanıp ‘yeniden doğacak’ bir üye seçerler. Bu seçim işlemi sırasında ortalık biraz karışır. Şarkıları çok popülerdir. Haliyle bu eserin sinema uyarlaması, bol miktarda görsel efekt içerecektir. Ne yazık ki efektler istenilen seviyede değil.

Bu yapımın yeni filminde devasa masa ve sandalyeler, iri boy eşyalar var. Orijinal müzikal de bir çöplükte başlar ve orada da her şey kocamandır, çünkü aslında kediler küçüktür. Bu filmde ise kediler, nasıl desek, kediden başka her şeye benziyor. Bazı karakterlerin CGI’ları o kadar kötü ki, anaokulu müsamereleri için yapılan makyajlar bile daha düzgün gözüküyor. 

Yapımın kadrosu da yıldızlarla dolu. İdris Elba, Dame Judi Dench, Taylor Swift (Eksik kalmamış), Ian McKellen, James Corden ve Jennifer Hudson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmeni ise Tom Hooper. Tim Hooper’i daha önce Sefiller ve The King’s Speech gibi yapımların kamera arkasında da görmüştük. Oyuncuları uzak açıdan çekmeyi seven yönetmen kedilerimizi perdede kaybetmez diye umuyoruz, ancak Oscar ödüllü isimlerle çalışmayı bilen Hooper, fragmanlarda tarzını yapıma yansıtabildiğini gösteriyor. Geleneksel yapıma saygı duruşunda bulunan Hooper, fragmanın açılış sahnesini müzikalin açılış sahnesi ile aynı yapmış. 

Jellicle kabilesinin macerasını anlatan film 20 Aralık’ta vizyona girecek.