Stres bağışıklık sistemini nasıl etkileyebilir?

Stres, bağışıklık sisteminizi ciddi şekillerde etkileyebilecek birçok sağlık sorununa neden olabilir. İşte tüm detaylar:

Stres bağışıklık sistemini nasıl etkileyebilir?

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklardan korumada kritik bir role sahiptir. Vücuda saldıran zararlı mikroorganizmalara karşı koruma sağlar ve hücrelerin sağlığını kontrol eder. En güçlü silahımızdır bu konuda. Hem virüsler ve enfeksiyonlar hem de stres nedeniyle zayıflayabilir.

Stres vücudunuzu olumsuz etkiler

İnsan vücudu, bedensel fonksiyonların en iyi şekilde çalışması için doğal bir dengeyi sürdürür. Bu dengede herhangi bir bozulma olduğunda kişinin sağlığı tehlikeye girebilir. Stres, anksiyete ve sinirlilik semptomlarına neden olabilir. Sürekli stres, zihinsel yorgunluğa neden olabilir ve endokrin sisteminin tepki vermesiyle fiziksel semptomlara yol açabilir.

Hartford Hastanesi'nin Yaşam Enstitüsü'nde Anksiyete Bozuklukları Merkezi'nin direktörü David Tolin, PhD'e göre, "Stres ve anksiyete bağışıklık sistemimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir." Aşırı stresin hormonları değiştirdiğini ve vücudu soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirdiğini biliyoruz. Stres seviyelerini basit adımlarla, örneğin nefes egzersizleri ile kontrol edebilirsiniz. Kronik stres, bir kişinin bağışıklık sistemine ve fiziksel sağlığına olumsuz etkiler yapabilir. Sürekli stres altında iseniz, göğüs ağrısı, baş ağrısı, mide rahatsızlığı gibi fiziksel semptomlar yaşayabilirsiniz.