Starlink, Akıllı Telefonlarda Yerini Alıyor: İşte Beklenen Özellikler!
WhatsApp Yenileniyor: İşte Karşınızda Yepyeni Arayüz!

Sıradaki içerik:

WhatsApp Yenileniyor: İşte Karşınızda Yepyeni Arayüz!

e
sv

Starlink, Akıllı Telefonlarda Yerini Alıyor: İşte Beklenen Özellikler!

22 okunma — 12 Ekim 2023 17:38
SpaceX'in Starlink projesi, "Direct to Cell" adlı yeni bir özelliği duyurarak telefonlarla uydu internetini bir adım daha yakınlaştırıyor. Bu yenilikle birlikte Starlink kullanıcıları, akıllı telefonları üzerinden internet erişimine sahip olacaklar.
starlink akilli telefonlarda yerini aliyor iste beklenen ozellikler10155

Geleneksel hücresel bağlantının ulaşamadığı noktaları ele alacak olan SpaceX’in Starlink projesi, “Direct to Cell” servisiyle telekomünikasyon alanında devrim yaratmaya hazırlanıyor. Bu yeni hizmet, akıllı telefon kullanıcılarına her yerde kesintisiz internet erişimi vaat ediyor.

Starlink, mobil dünyasına adım atıyor

Starlink’in “Direct to Cell” teknolojisi sayesinde kullanıcılar, dağlık bölgelerden okyanus ortasına kadar her yerde akıllı telefonlarından internete bağlanabilecekler. Bu teknoloji, aynı zamanda IoT cihazlarını da LTE standartlarına bağlamayı hedefliyor. Önemli bir avantaj olarak, mevcut telefonların bu yeni servise bağlanmak için ek bir donanım veya yazılım güncellemesine ihtiyaç duymayacakları belirtiliyor. Açıklanan bilgilere göre: “Direct to Cell, her türlü donanım veya yazılım değişikliği yapmaya gerek kalmadan, sadece gökyüzünü gördüğünüz her yerde LTE destekli telefonlarla uyumlu çalışacak.

Starlink, Akıllı Telefonlarda Yerini Alıyor: İşte Beklenen Özellikler!

2024 yılında piyasaya sürülmesi planlanan Direct to Cell servisi, başlangıçta sadece metin tabanlı iletişimle sınırlı olacak. 2025’te ise sesli aramalar, veri transferi ve IoT cihazlarının entegrasyonu gibi ek özellikler sisteme dahil edilecek.

SpaceX, bu projeyi hayata geçirmek için geçen yıl T-Mobile ile stratejik bir ortaklık kurmuştu. Elon Musk, bu konu üzerine yaptığı açıklamada “Tesla araçlar ve akıllı telefonlar, Starlink üzerinden internete bağlanacak. Başlangıç hızının oldukça etkileyici olmayacağını” belirtti. Beklenen internet hızının saniyede 2 ila 4 megabit arasında olması planlanıyor. Bu hız, kentsel alandaki bağlantılara kıyasla daha düşük olabilir, ancak gerçek değer bu teknolojinin geniş kapsama alanında yatıyor.

Starlink, uydu tabanlı internet hizmetlerinde yeni bir adım atmaya hazırlanıyor: “Direct to Cell”. Bu özellik, Starlink uydularının, yerdeki cep telefonu kulelerine benzer şekilde çalışmasını sağlayacak ve böylece standart mobil ağ entegrasyonu mümkün olacak. Bu yeni modeller, gelişmiş eNodeB modemleriyle donatıldı, bu da onları uzayda bir tür cep telefonu kulesine dönüştürdü.

Uydu Fırlatmaları ve İşleyişi

SpaceX’in Falcon 9 roketleri bu uyduları ilk olarak yörüngeye yerleştirirken, Starship de aynı işlevi görecek. Uydular yörüngede yerlerini aldıktan sonra, Starlink takımyıldızı ile “uzay lazeri” teknolojisi aracılığıyla bağlantı kurarak genel bir ağ bağlantısı sağlayacaklar.

Hangi Ülkelerde Kullanılacak?

Starlink, Akıllı Telefonlarda Yerini Alıyor: İşte Beklenen Özellikler!

Direct to Cell teknolojisinin kullanılacağı ilk bölge ABD olacak, burada T-Mobile ile servis başlayacak. Ancak bu teknoloji kısa süre içinde SpaceX’in global ortaklarına da açılacak. İlk etapta Optus (Avustralya), Rogers (Kanada), One Nz (Yeni Zelanda), KDDI (Japonya) ve Salt (İsviçre) bu servisten yararlanacak. Starlink, Türkiye pazarına giriş yapma sürecinde ve bu teknolojinin tam anlamıyla devreye girmesiyle birlikte daha fazla mobil servis sağlayıcısıyla işbirliği yapmayı planlıyor.

Son yıllarda uydu ile mobil bağlantı, telefon sektöründe büyüyen bir trend haline geldi. Örneğin, Apple yakın zamanda iPhone’lara eklediği Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcıların acil durumlarda uydu üzerinden sınırlı mesaj ve konum bilgisi göndermelerine olanak tanıdı. Aynı şekilde, AT&T’nin desteklediği AST SpaceMobile, yakın zamanda ilk uzay tabanlı 5G telefon aramasının gerçekleştirildiğini duyurdu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli