Sony PlayStation 5 Pro'nun Detayları Sızdı: Devrim Niteliğinde Bir Yükseltme Bekleniyor
Dünyanın en pahalı elektrikli otomobili tanıtıldı!

Sıradaki içerik:

Dünyanın en pahalı elektrikli otomobili tanıtıldı!

e
sv

Sony PlayStation 5 Pro’nun detayları sızdı: Devrim niteliğinde bir yükseltme bekleniyor

20 okunma — 18 Ağustos 2023 19:24
Sony PlayStation 5 Pro hakkında uzun süredir devam eden söylentiler artık daha somut bir temele dayanıyor. En yeni bilgilere göre, PS5 Pro, önemli bir donanım güncellemesiyle piyasaya sürülecek.
sony playstation 5 pronun detaylari sizdi devrim niteliginde bir yukseltme bekleniyor5942

Söylenenlere göre Sony, PlayStation 5 için bir ara güncelleme olarak yeni bir konsol üzerinde çalışıyor. Önceki söylentiler, bir PS5 Pro ve PS5 Slim modelinin yolda olduğunu işaret ediyordu. Şimdi, Pro modeline dair sızıntılar, konsol hakkındaki detayları aydınlatıyor.

Sony PS5 Pro’nun detayları

Bir süre önce, daha kompakt bir tasarıma sahip olan PlayStation 5 Slim hakkında sızdırılan bir videoyu haberleştirmiştik. Şimdiyse PS5 Pro hakkında yeni detaylar gün yüzüne çıktı. Oyun endüstrisindeki güvenilir isimlerden Tom Henderson, birkaç hafta önce PlayStation 5 Pro‘nun gelişmiş ışın izleme kapasitesi ve 8K performans moduyla donatılacağını belirtmişti. Yeni raporlar, bu bilgileri doğruluyor.

Raporlara göre, PlayStation 5 Pro, ciddi bir donanım güncellemesi alacak. Bu yeni modelin, 3.6GHz’lik bir CPU ve 2.7GHz’lik bir GPU ile donatılmış bir APU barındırması bekleniyor. Buna karşın, şu anki PS5 modeli 3.5GHz CPU ve 2.23GHz GPU saat hızlarına sahip. Yeni verilere göre, PS5 Pro, yaklaşık 23.04 TFLOPS işlem gücü sunarken, mevcut PS5 modeli yaklaşık 10.30 TFLOPS’a sahip. Bu, PS5 Pro’nun mevcut modele göre yüzde 123 daha hızlı olacağı anlamına geliyor.

  • TSMC 5/4nm süreci ile yeni özel APU
  • Zen 4 tabanlı 8 çekirdekli CPU
  • 30 WGP ve 60 CU ile dahili GPU
  • iGPU, RDNA 3 veya RDNA 3.5 mimarisine dayalı olabilir
  • APU 96 ROP’a sahip olabilir (PS5’e kıyasla %50 daha fazla)
  • 3,6GHz’de daha yüksek CPU frekansı ve 2,7GHz’de daha yüksek GPU frekansı
  • 16GB GDDR6 Bellek
  • Yerleşik NVMe SSD

Bunların ışığında, yeni konsolun 4K çözünürlükte tam 60 fps oyun performansı veya ışın izlemeyle geliştirilmiş 8K oyun deneyimi sunabileceği öngörülüyor. PlayStation 5 Pro’nun piyasaya sürülmesi beklenen tarih Kasım 2024 olarak belirtiliyor. Ancak bu bilgilerin resmi bir doğrulama almadığını da ekleyelim.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli