Samsung, AMD Ile GPU Ortaklığına Son Vermeyi Düşünüyor
Android 14 Çıkış Yaptı: İşte Android 14 Güncellemesi Alacak İlk Telefonlar!

Sıradaki içerik:

Android 14 Çıkış Yaptı: İşte Android 14 Güncellemesi Alacak İlk Telefonlar!

e
sv

Samsung, AMD ile GPU Ortaklığına Son Vermeyi Düşünüyor

11 okunma — 05 Ekim 2023 14:19
Bir süre boyunca Exynos işlemcilerinde AMD'nin RDNA 2 bazlı grafik teknolojisini kullanan Samsung, yeni sızan bilgilere göre bu işbirliğini kendi grafik çözümlerine yönelik bir stratejiyle sonlandırabilir.
samsung amd ile gpu ortakligina son vermeyi dusunuyor9423

Samsung, üç yıl önce Exynos işlemcileri için RDNA 2 mimarili grafik birimleri üretme amacıyla AMD ile el sıkıştı. Bu ortaklığın meyvesi olarak, 2022 başında tanıtılan Galaxy S22 serisi, Samsung’un AMD’nin RDNA 2 teknolojisini kullanan Xclipse GPU‘ya sahip ilk telefonu oldu.

Samsung ve AMD Ortaklığının Geleceği Belirsiz

Her ne kadar iki firma, Nisan ayında yüksek kaliteli grafikleri daha fazla cihaza getirme konusundaki taahhütlerini yenileyerek çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerini açıklasa da, yeni ortaya çıkan bilgiler Samsung’un AMD ile olan ortaklığı sonlandırabileceğini işaret ediyor. Söz konusu iddialara göre, Samsung‘un System LSI ekibi, AMD’ye olan bağlılığını sürdürmek yerine kendi mobil GPU birimlerini geliştirmeyi planlıyor. Bu ekibin Samsung içerisinde Exynos işlemcilerinin üretiminden sorumlu olduğunu belirtmek gerekir.

Samsung ve AMD’nin GPU Ortaklığı Geçmişi

Eğer bu iddialar doğruluk taşıyorsa, yakın gelecekteki Exynos işlemcilerin AMD tabanlı bir GPU yerine Samsung’un kendi GPU’suyla piyasaya sürülmesi muhtemel. Ancak en azından şimdilik, gelecek yılın modeli olarak öne çıkan Exynos 2400‘ün gelişmiş bir AMD GPU ile iki kat daha fazla grafik performansı sunacağı söylenmekte. Samsung ve AMD arasındaki işbirliğinin uzun vadeli geleceği ise belirsiz. Sızıntılar, Samsung’un Galaxy S24 serisinin Asya, Afrika ve Avrupa modellerinde Exynos 2400 kullanmayı planladığını, fakat Kanada, Çin ve ABD’deki modellerde Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3‘ü tercih edeceğini öne sürüyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli