Resmi Gazete'de Yayımlandı: 1 Yıl Kullanılmayan Telefonlar Kapatılacak!
Chery, Geçen Yılın Toplam Satışlarını Şimdiden Aştı!

Sıradaki içerik:

Chery, Geçen Yılın Toplam Satışlarını Şimdiden Aştı!

e
sv

Resmi Gazete’de Yayımlandı: 1 Yıl Kullanılmayan Telefonlar Kapatılacak!

18 okunma — 12 Ekim 2023 11:17
Yedekte Bekletilen Telefonlar İçin Yeni Karar Resmi Gazete'de: Kullanılmayan Telefonlar 1 Yıl Sonra Kapatılacak!
resmi gazetede yayimlandi 1 yil kullanilmayan telefonlar kapatilacak10068

Elektronik Kimlik Bilgisi Taşıyan Cihazların Kayıt Altına Alınmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre, “kesintisiz yedi yıl” ifadesi “son sinyal alındıktan sonraki kesintisiz bir yıl” şeklinde revize edildi. Bu değişiklik, yedekte bekleyen telefonların 1 yıl boyunca kullanılmaması halinde iletişiminin kesileceğini ve sahibinin cihazı tekrar aktifleştirmek için IMEI kaydını yenilemesi gerekeceğini belirtiyor.

Değişiklik 1 Ocak 2024’te Hayata Geçecek

Yeni yönetmelikle, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren bir yıl süresince sinyal alınmayan mobil cihazlar kara listeye dahil edilecek ve IMEI kayıtları sistemden kaldırılacak. Eğer kara listeye eklenen bir telefon, son kullanıcıya ait bir abonelik numarasıyla kullanılmak istenirse, denetleme yapılacak. Eğer bu denetleme olumlu sonuçlanırsa, cihazın IMEI numarası tekrar kaydedilecek ve telefon tekrar kullanıma sunulacak.

IMEI Kayıt Ücreti: 20.000 TL!

Yeni yönetmelikle, sinyal almadığı için kapatılan telefonların yeniden aktif hale getirilmesi için başvuruların sadece e-Devlet üzerinden yapılması gerekecek. Ekim 2023 itibarıyla IMEI kaydı için belirlenen ücret ise tam 20.000 TL.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli