Raspberry Pi 5 Duyuruldu: Serinin Şimdiye Kadarki En Güçlü Modeli!
iPhone SE 4 Özellikleri Belli Oldu: USB-C Girişi, Yeni Eylem Düğmesi ve Daha Birçok Yenilik!

Sıradaki içerik:

iPhone SE 4 Özellikleri Belli Oldu: USB-C Girişi, Yeni Eylem Düğmesi ve Daha Birçok Yenilik!

e
sv

Raspberry Pi 5 Duyuruldu: Serinin Şimdiye Kadarki En Güçlü Modeli!

18 okunma — 29 Eylül 2023 13:09
Raspberry Pi 5, performansını iki kat artıran yeni bir işlemciye sahip. Ayrıca çok yönlü görüntü çıkış opsiyonlarına ek olarak, firma bu modelde kendi tasarımı olan kuzey köprüsüne de yer veriyor.
raspberry pi 5 duyuruldu serinin simdiye kadarki en guclu modeli8990

Bilgisayar teknolojisinin önemli kilometre taşlarından olan Raspberry Pi, her modeliyle kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Son olarak, 4 yılın ardından vakıf, serisinin en güçlü devre kartını kullanıcılara sunuyor.

Raspberry Pi 5’in Teknik Detayları ve Fiyatı

Yeni Raspberry Pi 5, içerisinde 4 adet Cortex-A76 çekirdeği bulunduran Broadcom BCM2712 işlemcisini barındırıyor. 512KB L2 ön belleği, 2MB L3 ön belleği ve 800MHz hızında çalışan VideoCore VII grafik birimi sayesinde, önceki modeline kıyasla 2-3 kat daha etkileyici bir performans sergiliyor.

Raspberry Pi tarihinde bir ilke tanık oluyoruz. Raspberry Pi 5, vakfın kendi geliştirdiği RP1 kuzey köprüsüne ev sahipliği yapıyor. Bu bileşen, çevre birimleriyle etkili bir iletişim kurmayı mümkün kılıyor ve cihazın genel performansına katkıda bulunuyor.

Kullanıcılar, iki adet 4 hatlı 1.5Gbps MIPI üzerinden iki farklı kamera ya da ekranı cihaza bağlayabilecekler. Ayrıca, PCIe 2.0 arayüzü sayesinde yüksek hızlı çevre birimlerini de sisteme eklemek mümkün. Çift HDMI portu, 4K 60fps görüntü çıkışını desteklerken, HDR özelliğiyle de zengin renkler sunuyor. Raspberry Pi 5’in 4GB sürümü 60$ fiyat etiketiyle, 8GB sürümü ise 80$ fiyatla Ekim ayında raflardaki yerini alacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli