Rainforest'ta Saklanan 'Kayıp Şehir', Nadir Ve Bilinmeyen Yaratıklar

Buna 'Beyaz Şehir' deniyor: Honduras'ın yemyeşil yağmur ormanlarının derinliklerine gizlenmiş efsanevi bir yerleşim, Avrupalılar gelmeden çok önce Orta Amerika'da varolan gizemli bir medeniyetin kalıntıları olduğunu söyledi.

Buna 'Beyaz Şehir' deniyor: Honduras'ın yemyeşil yağmur ormanlarının derinliklerine gizlenmiş efsanevi bir yerleşim, Avrupalılar gelmeden çok önce Orta Amerika'da varolan gizemli bir medeniyetin kalıntıları olduğunu söyledi.

Ancak bu kayıp şehrin inançsızları var. Geçen yüzyılın çoğu için, bu La Ciudad Blanca'nın tartışmalı arkeolojik “keşifleri” konusunda şüpheler dolaştı  , ancak bir gerçek nihayetinde açık: efsanevi olan veya olmayan bu zengin çevre, hayvan yaşamının eşsiz bir ekosistemini barındırıyor.

Bugünlerde birçok arkeolog, efsanevi Beyaz Şehir'in tek bir varlık olamayacağını, ancak La Mosquitia olarak bilinen küçük keşfedilen Hondu yağmur ormanları boyunca dağınık bir insan yapıları ve kültürel kalıntının toplandığını düşünüyor.

017 beyaz şehir biyolojik çeşitliliği 4 kaybetti

Bu bölgenin korunan bir örneği içinde - Ciudad del Jaguar ( Jaguar Şehri) olarak adlandırılan Beyaz Şehir kompleksinin bir parçası - bir bilim adamları ekibi, yüzlerce hayvan ve bitki türünden oluşan olağanüstü bir doğal koruma alanı keşfetti.

Virginia'da bulunan çevre dostu olmayan Conservation International'dan biyolog Trond Larsen , “ Ortaya çıkan bağlamda, çok nadir ve tehdit altındaki türlerin yanı sıra yeni ülke kayıtlarının da bulunduğu son derece yüksek biyoçeşitlilik” dedi .

“Bütün bunlar, bölgenin Orta Amerika'daki ekolojik koridorların bütünlüğünü korumak için korunması gereken sağlam bir vahşi olduğunu gösteriyor.”

017 beyaz şehir biyolojik çeşitliliği 4 kaybetti

Örgütün Hızlı Değerlendirme Programına başkanlık eden Larsen, 2017'de diğer şehirlerle birlikte araştırmacılar ile Beyaz Şehir bölgesini ziyaret etti, Jaguar'ın uzak Şehrine helikopterle ve silahlı asker eskortu altında uçtu. yağmur ormanı.

Biyologlar tehlikeli suçlularla karşılaşmamış olabilir, ancak araştırma gölgelik altındaki hemen hemen her şeyi katalogladı: 180'den fazla bitki türünü, neredeyse 250 böcek türünü, 198 kuş türünü, düzinelerce farklı balık türlerini, sürüngenleri, küçük memelileri ve büyük ve daha fazlası.

Bu hayvanların birçoğu nadirdir veya tehlikededir, bazıları Honduras içinde yeni keşifler oluşturur - ya da nesli tükenmek üzere olduğu düşünülen canlıların şaşırtıcı şekilde yeniden keşfedilmesi.

017 beyaz şehir biyolojik çeşitliliği 4 kaybetti

Bunlar arasında soluk yüzlü yarasa ( Phylloderma stenops ) 75 yıldan fazla bir süredir Honduras'ta rapor edilmemişti; ve bir çeşit kaplan böceği olan Odontochila nicaraguense , nesli tükenmeden önce (şimdi göründüğü gibi) soyu tükenmeden önce Nikaragua'da var olduğu düşünülüyordu.

Takımın tanımladığı diğer hayvanlardan (ve bitkilerden) benzer hikayeler var. Araştırmacılar buldukları balıklardan biri olan Poecilia sp., Aslında bilim için tamamen yeni olabilir, bu da doğal yaşam alanlarının en eşsiz şekilde korunmuş olduğu eşsiz bir yaratıktır.

"Bu türlerin çoğu nadir veya bağlı habitat kaybı, bozulması, avcılık ve diğer baskılara da aralığın diğer bölgelerinde nadir," Araştırmacılar kendi yazmak yeni yayınlanan raporda .

“Orta Amerika'da kalan ve ekolojik ve evrimsel süreçlerin bozulmadan kaldığı az sayıdaki alandan biri.”

017 beyaz şehir biyolojik çeşitliliği 4 kaybetti

Takıma göre, bu funa ve bitki örtüsünün bu inanılmaz yayılması temel olarak iki şeye atfedilebilir: Jaguar Şehri'ndeki kara ve tatlı su ekosistemlerinin bozulmamış durumunun yanı sıra, büyük Mosquitia bölgesindeki bozulmamış orman arazisi.

Araştırmacılar, dört ayrı korunan rezerv ve milli park içeren bu genişliğin, Latin Amerika’nın Amazon’un kuzeyindeki Latin Amerika’daki en büyük bitişik ormanlık alanı temsil ettiğini belirtti.

Bu bozulmamış habitatlara insan elleriyle dokunulmadığından değil.

Larsen , “Muhtemelen şu anki birincil tehdit, hayvancılık için yasadışı ormansızlaşmanın ele geçirilmesidir” diyor .

“Bu yerlerin birçoğu resmi korunan alanlarda olmasına rağmen, korumayı zorlaştırmak çok zor… Birçok durumda, bu yasadışı etkinlik uyuşturucu kaçakçılığı tarafından teğet olarak sürülüyor, bu nedenle paralı güçlü insanlar tarafından yönlendiriliyor.

Bununla birlikte, olumlu işaretler var. Honduras hükümeti, yalnızca istisnai yaşam formları için değil, alanı korumaya ve bilimsel olarak incelemeye devam etme taahhüdünde bulundu.

Bir zamanlar Beyaz Şehir'i kim inşa etmiş olabileceği ve eski yapılarının ne kadar uzadığı (ya da belki de bulamadığı) - halen bilim adamlarını bu olağanüstü yere çeken arkeolojik gizem ve sahip olduğu anlatılmaz mucizeler.

Conservation International web sitesinde , bulguların yönetici özeti de dahil olmak üzere biyolojik değerlendirme hakkında tam bir rapor mevcuttur .