Qualcomm Snapdragon 855+ hakkında bilmeniz gerekenler


Sezon ortasında bir yenileme, Snapdragon 855'in "oyun için üretildi" geliştirmesini sağlıyor. Buna ihtiyacınız var mı? Kimse var mı
Qualcomm Snapdragon 855+ hakkında bilmeniz gerekenler

Qualcomm, Snapdragon 855+ 'i duyurdu ve buna “hesaba katılması gereken yeni bir güç, mobil oyunlar için maksimum güç ve performansın kilidini açtı” dedi. Bunlar, insanları merak ediyorlar ya da pazarda "dikkate alınması gereken bir güç" için çok merak ediyorlar ve işe yarıyorlar. İlgileniyorum ve yalnız olmadığımdan eminim. Ancak duyuru ve birkaç bilgi bitinin dışında, Plus'ın neden daha iyi hale getirildiğini keşfetmek için tek başımıza kaldık.

Emin yakında olduğunca bileceksiniz 2 ASuS ROG Phone , yeni çip sporting gibi diğer bazı az bilinen isimler olarak Xiaomi Siyah Shark 2 Pro ve kriterler sadece en hızlı yongası herhangi bunu olduğuna sergilediklerini Android telefon, ancak oldukça büyük bir miktarda.

Fakat neden hala cevaplanacak cevaplar var ve Qualcomm çok fazla ayrıntı vermese de, bir miktar internet ve bir spekülasyon aralığı boşlukları doldurabiliyor. Bunu yapalım.

SoC nedir?

Snapdragon 855+

Küçük tek kartlı bilgi işlem için tüm donanım dilini bilmiyorsanız, burada temel bilgilerle başlayacağız. SoC, herhangi bir küçük taşınabilir cihazın beynidir ve sahip olduğu donanımdan dolayı yeteneklerini belirler.

SoC, System on Chip'i gösterir ve telefonunuzu çalıştıracak tüm beyinleri tutar.

Bir SoC'ye "çip" demek kolay ve ben de kendim yapıyorum, ancak bu elmalar karşılaştırması için elmalar değil. Geleneksel bir PC kartında yonga, CPU, RAM, depolama ve çevre birimleri arasındaki iletişimi kontrol etmek için kullanılan yonga setini ifade eder. Hangi CPU tipinin kullanılabileceğini, hangi tip PC kartı yuvalarının kullanılabileceğini (ve ne kadarının) ve hafıza hızının ne olduğunu belirler. Ayrıca, USB bağlantı noktalarının sayısına ve ana kartın örneğin PS2 fare ve klavyeyi destekleyip desteklemediğine de karar verir.

Bir telefonda, SoC denetleyici yongaları ve bir CPU, GPU ve muhtemelen bir modem veya AI yardımcı işlemci ve kamera sinyal işlemcisi gibi diğer ürünlerden oluşur. Bir Qualcomm Snapdragon "çipi" hakkında konuştuğumuzda gerçekten bahsettiğimiz bir Qualcomm Mobil Platformu SoC'dir. Çip demek sadece çok daha kolay.

855'i daha iyi yapan nedir?

Snapdragon 855

Qualcomm, 855+ sürümünün normal 855'ten farklı veya sahip olduğu üç şeyi listeler: gelişmiş grafikler, CPU performansında artış ve güçlü 4G ve 5G bağlantısı. Şirket bize bu değişikliklerin neler sunduğunu ve ne kadar iyi olduklarını söylemekten mutluluk duyuyor, ancak onları nasıl göreceğimizi anlamak için hala biraz spekülasyon var.

Qualcomm'un 855+ için CPU'yu standart 855 için üretilmiş ve kullanılmış parçalardan "bindirmesi" muhtemeldir. Prime çekirdek saati, Plus versiyonunda 2.84GHz'den 2.96GHz'ye ancak bunun dışında temel hız artışını görür. CPU düzeni değişmedi ve 855+ hala 7nm'de kurulu sekiz çekirdekli bir işlemci. Binicilik, CPU'ların daha yüksek saat hızında kararlı olma yeteneklerine göre seçildikleri ve üretim sürecindeki çalışmadan küçük farklara kadar olabileceği anlamına gelir.

 

Bunların standart 855 CPU olma şansı da var ve Qualcomm, telefon yapan şirketlere daha iyi termal performans sağlamak için değişiklikler yapmalarına yardımcı oluyor, böylece cipsler daha hızlı ısınmadan daha hızlı çalışabiliyor. Bu, oyunun tüm yönünü açıklayabilir - ASUS'un Gamers Republic modellerinin kalın olduğu, daha iyi ısı alıcıları kullandığı ve hatta bazı ısı borusu teknolojisine sahip oldukları için uzun süre tam hızda çalışacak şekilde tasarlandıkları anlamına gelir.

Görünüşe göre 855+ normal 855 overclocked olduğu yerlerde.

Her iki durumda da, 855+ SoC içindeki CPU, standart 855'te bulunan ve bir çekirdekte daha yüksek bir saat bulunan CPU ile aynıdır. GPU da aynı gibi görünüyor.

Qualcomm, 855+ üzerindeki GPU’nun, nasıl başaracağına ilişkin hiçbir teknik detay vermeden "yüzde 15 daha hızlı grafik oluşturma" sağlayacağını söyledi. Toplu internet zihni, Adreno 640 GPU’nun 855+’de 855’ten 672Mhz veya 675MHz’de görüldüğü çekirdek saat hızını% 15 artıracak olan hız artışına sahip olduğunu söylüyor. Buna katılıyorum ve bunun böyle olacağını düşünmeme rağmen, bu mutlaka% 15 daha hızlı grafik performansı anlamına gelmiyor. Pazarlama konuşması çoğu zaman gerçek performansla eşleşmiyor.

Qualcomm ayrıca gelişmiş bir AI motoru ve "son 5G deneyimlerini serbest bırakırken multi-gigabit 4G bağlantısı" nı da işaret ediyor, ancak yeni bir AI çekirdeğinin mevcut olduğunu veya SoC’nin yeni X50 modemi barındıracağını iddia etmiyor ve hiç kimse olacak. Standart Snapdragon 855'te kullanılan aynı donanım olan ve 3x20 MHz taşıyıcı toplama ve 2x 106Mbps LTE akışına kadar güçlü LTE performansı sunan X24 modem listelenmiştir (güçlü ve hızlıdır). X50 modem ile eşleştirildiğinde, mmWave ve sub 6 6G NR teknolojisinin reklamını yapardık. X24 modemin SoC’da kalıptan öldüğü ve X50 modemin harici olacağı neredeyse kesin.

Temel olarak, 855+, overclock edilmiş bir 855'tir. Daha iyi performans vaatleri yerine getirecek, ancak bu kazanımlar fark etmek için yeterli olacak mı?

Gerçekten daha mı iyi?

Asus Rog Phone

Evet. En azından kağıt üstünde. % 15 kazanç, nasıl dilimlendiğiniz önemli değil,% 15 daha iyidir ve daha hızlı bir Prime CPU çekirdeği daha hızlı hesaplamalar anlamına gelir. Bu daha iyi performansa dönüşür, ancak bu fark etmesi yeterli olacağı anlamına gelmez.

Daha hızlı olsa da "daha iyi" ölçebileceğimiz tek ölçüm değil. 855+ daha hızlı Prime core clock hızı nedeniyle arttırılmış tek-iplik performansı sunacak ve watt başına daha yüksek performans hesaplama açısından yoğun görevlerin daha az zaman alabilmesini sağlayacaktır. Bu, bir yonganın en yüksek çalışma frekansına girdiği uykudan atlamaya veya yarıştan karanlığa teknik olarak bilinir, böylece iş mümkün olduğu kadar hızlı yapılabilir. İşlem tamamlandığında, çip - bu durumda, Prime CPU çekirdeği - rölantiye veya uykuya dönebilir.

“Daha hızlı”, “daha ​​iyi” ölçmenin tek yolu değildir.

Bu, pil tasarrufu sağlar, ancak karşı-üretken olması gerektiğini düşünüyor. Elektronikler, çoğu zaman bu şekilde, hatta onları tasarlayan insanlara bile. Her durumda, bu, uygun soğutmanın mümkün olması koşuluyla pil ömründen tasarruf edilmesine yardımcı olur ve "oyun" telefonlarında olur.

Muhtemelen görmeyeceğiniz şey, oyun olsalar bile, her gün kullandığınız uygulamalar için standart 855'ten% 15 kazanç. Öte yandan, önemli bir iyileşme görebileceğimiz yerler var: öykünme ve "masaüstü" modları.

Bir emülasyonda emülasyon zor. Öykünme yazılımını çalıştırmanız ve öykünmüş CPU'nun kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemeden gerçekleştirmesi için yeterli bant genişliği sağlamanız gerekir. Bu, NES veya PlayStation emülatörleri gibi şeyler için geçerli olsa da, her türlü sanal makine için de geçerli olacaktır. Ve Android Çalışma Zamanı (ve ondan önceki Dalvik) aslında sanal makineler olduğundan, genel anlamda etkileyici bir gelişme olabilir. Diyorum Uyarı olabilir ve bu görünce saymak gereken bir şeydir değil.

Aynı şey Android'in Masaüstü modu emülasyonu için de geçerli. Yalnızca bir uygulamanın bayt kodunu bir dizi yerel talimatlara (bir anlamda öykünme) çevirmekle kalmaz, aynı zamanda birçok durumda daha fazla piksel ve daha büyük bir çerçeve arabelleği gönderirsiniz. Daha iyi bir CPU ve GPU burada memnuniyetle karşılanacaktır.

Tüm sorular yakında cevaplandı

ASUS, yaklaşmakta olan ROG Phone 2'nin Snapdragon 855+ ürününü içereceğini onayladı ve çok yakında resmen açıklanmasını bekliyoruz. Etrafında dolaşmayı seven insanların eline geçtikten sonra, hızdaki kazanımların nasıl elde edildiği ve bir telefon ve oyun makinesi olmanın daha iyi olması durumunda tüm cevapları alacağız.

855+ nihayet geldiğinde şaşırmamıza rağmen, olacağımızı sanmıyorum.

Ama şimdilik, internetin hepsinin çözdüğüne ve göreceğimiz şeyin temel olarak overclock edilmiş bir 855 olduğuna eminim ve bu iyi bir şey. Bir çok insan için telefon donanımı söz konusu olduğunda, daha fazlası her zaman iyidir ve bugün kanamanın avantajı yarın ekonomik ve sıradan hale gelir.

Ellerinizi "uygun" bir oyun telefonuna sokmak için sabırsızlanıyorsanız, her zaman geçerli ROG Telefon var.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.