Öksürüğünüzün Coronavirüs veya Başka Bir Şey Belirtisi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ara sıra öksürük sağlıklıdır, ancak haftalarca devam eden, kanlı mukus üreten, balgam renginde değişikliklere neden olan veya ateşle birlikte gelen , baş dönmesi veya yorgunluk bir doktora görünmeniz gereken bir işaret olabilir.

Yüzyıllar boyunca doktorlar ve bakım verenler, altta yatan hastalığın teşhisine yardımcı olacak ipuçlarını aramak için farklı öksürük türlerini dinlediler .

Öksürükler değerli bir teşhis aracıdır, ancak nispeten zararsız bir öksürük, bir koronavirüs öksürüğü veya başka bir şey olup olmadığını nasıl anlarsınız ?

Ara sıra öksürük sağlıklıdır, ancak haftalarca devam eden, kanlı mukus üreten, balgam renginde değişikliklere neden olan veya ateşle birlikte gelen , baş dönmesi veya yorgunluk bir doktora görünmeniz gereken bir işaret olabilir.

Öksürük soruları

Öksürük hakkında bir doktora gitmeye gittiyseniz, bilmek isteyecektir:

  • öksürük ne kadar sürdü? Günler, haftalar, aylar mı?
  • öksürük ne zaman en yoğun? Gece, sabah, gün boyunca aralıklı olarak mı?
  • öksürük nasıl geliyor? Kuru, ıslak, havlayan, hack, yüksek, yumuşak?
  • öksürük kusma, baş dönmesi, uykusuzluk veya başka bir şey gibi semptomlar üretir mi?
  • öksürüğün ne kadar kötü? Günlük aktivitelere müdahale ediyor mu, zayıflatıcı mı, can sıkıcı mı, kalıcı mı, aralıklı mı?

COVID-19 öksürük: kuru, kalıcı ve nefes darlığı bırakır

COVID-19'un en belirgin semptomları ateş ve yorgunluktur ve nezle veya grip gibi hissedebilirsiniz. Enfekte hastaların yaklaşık yarısında öksürük vardır.

COVID-19'un akciğer dokusunu tahriş ettiği düşünülürse, öksürük kuru ve kalıcıdır. Nefes darlığı ve kas ağrısı eşlik eder.

Hastalık ilerledikçe, akciğer dokusu sıvı ile dolar ve vücudunuz yeterli oksijen almaya çalışırken nefes darlığı daha da hissedebilirsiniz.

 

Islak öksürük, alt solunum yolundan (burnunuz ve boğazınızın aksine akciğerler ve alt solunum yollarından) balgamı ağza getirir.

"Islak" ses, hava yollarındaki sıvıdan kaynaklanır ve nefes alırken bir hırıltı sesi eşlik edebilir. Alt hava yollarının boğazınızdan daha fazla salgı bezleri vardır, bu nedenle düşük solunum yolu enfeksiyonları ıslak öksürüğe neden olur.

Kuru öksürük balgam üretmez. Genellikle boğazın arkasında başlar ve havlayan veya kaba bir ses çıkarır. Kuru bir öksürük hava yollarınızı temizlemez, bu nedenle hastalar genellikle yetersiz bir öksürük olarak tanımlar.

Burun ve boğaz enfeksiyonları bu bölgelerde tahrişe neden olur ve boğaz ağrısı ile hack kuru kuru öksürük üretir. Bu tür öksürük sıklıkla grip veya soğuk algınlığında görülür.

Bazen öksürük kuru başlayabilir, ancak sonunda ıslanabilir.

Örneğin, akciğer enfeksiyonu pnömonisi genellikle bazen ağrılı ve ilerleyici nefes darlığına neden olabilen kuru bir öksürük ile başlar. Enfeksiyon ilerledikçe, akciğer hava keseleri (alveoller) akciğer dokusu sıvısı ve kan gibi enflamatuar sekresyonlarla dolabilir ve öksürük ıslanır. Bu aşamada, balgam köpükleşir ve kanlanır.

Boğmaca, solunum yollarındaki hücreleri etkileyen ve tahrişe ve sekresyona neden olan bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır.

Semptomlar, genellikle uzun bir "boğmaca" gibi ses çıkaran ve hava için nefes nefese bırakan yüksek sesli, "nefes alan" bir gürültüyle sonuçlanan öksürük uyumlarını içerir. Mukus sıklıkla atılır.

Uzun süreli, güçlü öksürük hava yollarınıza zarar verebilir veya kaburga kırıkları veya kas yırtıklarına neden olabilir - bu nedenle tıbbi yardımın ne zaman gerekli olduğunu bilmek önemlidir.