NASA, Psyche Sondasını Altı Yıllık Uzay Yolculuğuna Gönderdi!
Huawei’nin Yeni Yongaseti Gündemde: Rakiplerine Meydan Okuyor!

Sıradaki içerik:

Huawei’nin Yeni Yongaseti Gündemde: Rakiplerine Meydan Okuyor!

e
sv

NASA, Psyche Sondasını Altı Yıllık Uzay Yolculuğuna Gönderdi!

11 okunma — 15 Ekim 2023 16:29
NASA, son olarak Cuma günü Psyche sondasını uzaya gönderdi. Bu sonda, Psyche adlı asteroide ulaşarak onu detaylı bir şekilde inceleyecek. Aynı zamanda, derin uzay misyonlarında kritik bir role sahip olacak
nasa psyche sondasini alti yillik uzay yolculuguna gonderdi10431

NASA’nın yeni Psyche sondası, özel bir lazer iletişim sistemiyle derin uzayın sırlarını keşfetmeye hazırlandı. Bu Cuma günü SpaceX Falcon Heavy roketiyle Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatılan sondanın hedefi, yaklaşık 497 milyon km uzaktaki benzersiz bir asteroit olan Psyche.

Bu görev, derin uzay misyonlarının geleceği için kritik bir adım

Psyche’nin yaklaşık altı yıllık seyahatinin ardından varacağı hedef, demir ve nikel bakımından zengin olan Psyche asteroididir. Bu özel asteroit, gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair değerli bilgiler barındırabilir.

NASA, Psyche Sondasını Altı Yıllık Uzay Yolculuğuna Gönderdi!

Psyche sondası, 26 ay boyunca asteroitin yörüngesinde kalarak, onun yüzeyini ve yapısını detaylı olarak inceleyecek. Ancak sondanın asıl amacı sadece asteroiti keşfetmek değil. Aynı zamanda DSOC (Derin Uzay Optik İletişimi) adında bir kızılötesi lazer iletişim cihazı taşıyor. Bu teknoloji, NASA‘nın lazer veri iletim yöntemlerini test etmesini ve geliştirmesini sağlayacak.

NASA Bilim Misyonu Direktörlüğü’nden Nicola Fox konuyla ilgili şunları söyledi: “Psyche, NASA’nın ilk metal asteroit keşif görevi olarak, bu benzersiz gök cisminin sırlarını açığa çıkaracak. Bu asteroidin incelenmesiyle evrendeki yerimizi, ayrıca kendi gezegenimizin derinliklerinde bulunan ve erişilmesi zor olan metalik çekirdeğini daha derinden anlamayı hedefliyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli