Merkez Bankası'ndan faiz indirimi


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 3,25 puan indirerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti. Merkez'in iki aydaki toplam faiz indirimi 7,25 puanı buldu.
Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Merkez Bankası, eylül toplantısının sonrasında merakla beklenilen faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Uysal başkanlığında ikinci toplantısını sağlayan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, siyaset faizini 3,25 puan indirerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti.

ART ARDA İKİ TOPLANTIDA İNDİRİM

Merkez Bankası, böylelikle iki toplantı üst üste faiz indirimine gitmiş oldu. İki aydaki toplam indirim 7,25 puanı buldu.

Merkez'in faiz kararı evveli 5,75 orantısında prosedür gören dolar 5,70'in altına indi.

Merkez Bankası, temmuz ayında siyaset faizini 4,25 puan indirerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekmişti. 4,5 senelik aranın sonrasında ilk kez faiz indirimi gerçekleşmişti.

"ILIMLI TOPARLANMA EĞİLİMİ DEVAM EDİYOR"

Merkez Bankası'nın kararıyla alakalı kuruldan oluşturulan bildirimde şu ifadelere yer verildi:

"Son dehemmiyetde belirtiler bilgiler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Yılın ilk %50 sinde net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısını artırmıştır. Küresel büyüme görünümündeki zayıf düşmeye rağmen, rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, bilhassa turizmdeki kuvvetli seyir direkt olarak ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi etkinliği desteklemektedir. Öncü göstergeler iktisadi etkinliğin sektörel yayılımının bir oran iyileştiğine işaret etmektedir. Önümüzdeki dehemmiyetde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle beraber ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari prosedürler dengesindeki iyileşme eğiliminin devam etmesi beklenmektedir.

Merkez Bankası Faiz İndirimi

"MERKEZ BANKALARININ PARA POLİTİKALARI GENİŞLEYİCİ YÖNDE ŞEKİLLENİYOR"

Yakın dehemmiyetde küresel iktisadi etkinliğin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin dikkat çekicileşmesiyle ilerlemiş ülke merkez bankaları para siyasetları genişleyici yönde şekillenmeye başlamıştır. Bu hal gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik isteği ve risk iştahını desteklemekle beraber, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi siyasetlarına dair başka belirsizliklerin lüzum sermaye akımları lüzumse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

"MEVCUT DURUŞ DEZENFLASYON PATİKASIYLA UYUMLU"

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Türk lirasındaki devamlılıklı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur. Ağustos ayında tüketici enflasyonu asli mal, enerji ve besin gruplarının katkısıyla dikkat çekici bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve maddi sıkılık seviyesi enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve dışalım fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu ilerlemelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu’nda verdiği öngörülerin bir oran altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen bütün öğeleri ehemmiyete alarak, siyaset faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, sahip olunan para siyasetsı duruşunun amaçlanan dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu bulunduğu değerlendirilmektedir.

"TEMKİNLİ DURUŞUN SÜRDÜRÜLMESİ GEREKİYOR"

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması yönünden büyük ehemmiyet taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün amaçlanan patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi amacıyla para siyasetsındaki temkinli duruşun devam ettirilmesi lüzummektedir. Bu çerçevede, maddi sıkılığın seviyesi ana eğilime dair göstergeler ehemmiyete alınarak enflasyondaki düşüşün devalılığını sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat devamlılıkı ve finansal devamlılık amaçları tarafında elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.