Mercedes-Benz, Elektrikli Ağır Vasıta Segmentine Yenilik Getiriyor: Yeni EActros 600 Karşınızda!
Google, Microsoft Edge’de YouTube Videolarının İzlenmesini Engelliyor

Sıradaki içerik:

Google, Microsoft Edge’de YouTube Videolarının İzlenmesini Engelliyor

e
sv

Mercedes-Benz, Elektrikli Ağır Vasıta Segmentine Yenilik Getiriyor: Yeni eActros 600 Karşınızda!

16 okunma — 11 Ekim 2023 15:57
Mercedes'in yeni elektrikli kamyonu eActros, 22 tonluk etkileyici yük taşıma kapasitesine sahip. Bu devasa kamyon, toplamda 621 kWsa kapasiteli üç batarya paketiyle donatılmış ve bu sayede tek bir şarjla 500 km mesafeye kadar yol alabiliyor.
mercedes benz elektrikli agir vasita segmentine yenilik getiriyor yeni eactros 600 karsinizda10000

Elektriklenme süreci sadece binek araçları kapsamıyor; ağır vasıta sektörü de bu devrime dahil oluyor. Bu dönüşümün öncülerinden Mercedes-Benz Trucks, tamamen elektrikli yeni çekicisi eActros 600’ü tanıttı.

eActros 600, neler vaat ediyor?

Mercedes’in eActros 600’ü, tasarım ve teknoloji anlamında mevcut ürün gamından ciddi şekilde ayrılıyor. Üstelik bu aracın yoldaki performans testlerinin Mercedes-Benz Türk Ar-Ge ekibi tarafından Türkiye sınırları içerisinde yapıldığını da ekleyelim. Eğer Mercedes-Benz Trucks ürün yelpazesine göz atarsak, birçok modelin Aksaray fabrikasında üretildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Elektrikli oluşu sebebiyle eActros 600’ün aerodinamik yapısı da üzerinde özenle durulmuş. Aracın alt gövdesi tamamen düz panellerle kaplanmış ve A sütunlarına hava deflektörleri eklenmiştir. Ön kısmın 80 mm kadar genişletilmesi, daha aerodinamik bir gövdeye kavuşulmasına olanak tanımış. Buna ek olarak, eActros 600’ün mevcut Actros serisine kıyasla yüzde 9 daha aerodinamik bir yapıda olduğu ifade ediliyor.

Mercedes-Benz eActros 600: Geleceğin Elektrikli Çekicisi

Güçlü 621 kWsa’lık bir lityum-demir-fosfat batarya paketiyle donatılan Mercedes-Benz eActros 600, 22 tonluk yük kapasitesine sahip. Bu büyük batarya, çekiciye 500 km’ye kadar bir menzil sağlar. Mercedes’in yaptığı açıklamalara göre müşterilerinin yüzde 60’ı bu menzilin ötesine geçmeyecek mesafelerde seyahat ediyor. Bu da, varış ve hareket noktalarında uygun şarj altyapısının bulunması halinde, menzil konusunda kullanıcıların endişelenmelerine gerek olmadığını ortaya koyuyor.

Ancak eActros 600 sadece başlangıçta ve yolculuğun sonunda değil, sürücülerin yolda yasal dinlenme sürelerini kullandığı mola saatlerinde de şarj edilebilir. Mercedes, bu özellik sayesinde uzun yolculuklar yapmak isteyen sürücülerin bir günde 1000 kilometreden fazla mesafe kat edebileceğini belirtiyor.

Öte yandan, eActros 600’ün dayanıklılığı da oldukça etkileyici. İçten yanmalı motora sahip olan klasik Actros modeliyle aynı dayanıklılık standartlarına sahip. Bu, çekicinin 10 yıl boyunca, 1.2 milyon kilometreye kadar sorunsuz bir şekilde çalışabileceği anlamına geliyor. Dahası, Mercedes, bu 10 yıllık kullanımın ardından bile batarya sağlığının yüzde 80’in üzerinde kalacağına dair taahhütte bulunuyor.

Mercedes-Benz eActros 600, markanın içten yanmalı Actros modeliyle eşdeğer bir dayanıklılığa sahip olarak tasarlandı. Bu, aracın 10 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde 1,2 milyon kilometre kadar yol alabileceği anlamına geliyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bu süre zarfında bile şirket, bataryanın sağlığının yüzde 80’inin üzerinde kalacağını taahhüt ediyor.

Bu elektrikli çekicinin lityum-demir-fosfat bazlı, toplam 621 kWsa kapasiteli büyük bir batarya paketine sahip olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, bu dayanıklılık daha da etkileyici hale geliyor. eActros 600, bu devasa batarya ile 22 ton yük kapasitesine ulaşabiliyor. Batarya, araca 500 km’lik etkileyici bir menzil sunuyor. Mercedes’e göre, müşterilerinin yüzde 60’ı bu menzilin ötesine geçmeyecek mesafelerde seyahat ediyor, bu da şarj altyapısının uygun olduğu noktalarda müşterilerin menzil konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı anlamına geliyor.

Ancak, eActros 600’ün menzili sadece başlangıç ve bitiş noktalarıyla sınırlı değil. Sürücülerin yasal olarak mola alması gereken zamanlarda da araç yolda şarj edilebilir. Bu özellik, uzun mesafeleri kat etmek zorunda olan sürücülerin bir gün içinde 1000 kilometreden fazla yol almasını mümkün kılıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli